Na obserwowany w ostatnich czasach wzrost popularności kinesiotapingu istotny wpływ ma jego szerokie zastosowanie w świecie sportu. Wysoka skuteczność oraz możliwość kontynuacji treningu mimo zaistniałej dysfunkcji sprawiły, że wielu sportowców chętnie korzysta z tej formy terapii. W konsekwencji doszło do wzrostu zainteresowania tą metodą wśród ludzi niezwiązanych ze sportem wyczynowym. Czy zatem kinesiotaping jest swego rodzaju modą, czy można traktować tę metodę jak skuteczne narzędzie w rehabilitacji?

 

SPIS TREŚCI:
1. Kinesiotaping – trochę historii
2. Możliwości wykorzystania kinesiotapingu
3. Co sprawia, że to działa?

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Kinesiotaping – trochę historii
Kinesiotaping jest jedną z metod fizjoterapeutycznych. Została ona opracowana i spopularyzowana na początku lat osiemdziesiątych przez Japończyka dr. Kenzo Kase’a. Jest to całkowicie nowa koncepcja leczenia zaliczana do metod plastrowania, dzięki której mamy możliwość wspomagania leczenia usprawniającego poprzez wpływ na niektóre procesy fizjologiczne.


2. Możliwości wykorzystania kinesiotapingu
Dzięki zastosowaniu ściśle określonego sposobu klejenia taśm kinesiotape można wpływać na stymulację układu limfatycznego, poprawiać krążenie, regulować tonus mięśniowy oraz uśmierzać ból. Istnieje sześć głównych technik aplikacji, które różnią się od siebie sposobem przyklejenia (pozycja, stopień rozciągnięcia taśmy, rozciągnięcie obszaru skóry, na którym plaster jest aplikowany): technika mięśniowa, więzadłowa, powięziowa, korekcji powięziowej, limfatyczna, funkcjonalna.

 

W zależności od tych elementów możemy osiągać pożądany rezultat.

Stosując różne rodzaje aplikacji, mamy możliwość wpływu na funkcje mięśni, tzn. zwiększenie bądź zmniejszenie ich napięcia. Możemy również zwiększać aktywność systemu limfatycznego, endogennego systemu analgezji oraz usprawniać mikrokrążenie. Fabryka Siły Sklep

 

Do pozytywnych efektów działania kinesiotapingu zalicza się jeszcze stymulujące działanie na receptory skóry, zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz korekcję nieprawidłowej pozycji stawów. Wymienia się również działanie tej metody na poprawę propriocepcji poprzez normalizację napięcia mięśniowego. Dodatkowo wykazano znaczną poprawę dynamicznej kontroli postawy po zastosowaniu aplikacji stabilizującej u osób

z niewydolnym stawem skokowym.

 

3. Co sprawia, że to działa?
Efekt terapeutyczny uzyskuje się poprzez naklejenie specjalnej samoprzylepnej taśmy. Taśma ta jest elastyczna, rozciąga się tylko na długość, przepuszcza powietrze oraz odpowiada właściwościom elastycznym ludzkiej skóry.

 

Mechanizm działania w przypadku aplikacji mięśniowych tłumaczony jest wpływem odpowiedniego przyklejenia taśmy na skórę. Przyklejając taśmę od przyczepu początkowego do przyczepu końcowego mięśnia, wspomagamy jego pracę, natomiast aplikując taśmę w kierunku przeciwnym, tj. od przyczepu końcowego do przyczepu początkowego, redukujemy wzmożone napięcie mięśniowe.


Badania nad skutecznością działania metody kinesiotapingu są prowadzone od momentu jej powstania. Jednak do tej pory brak jest w literaturze światowej badań zgodnych z zasadami Evidence Based Medicine (EBM), które jednoznacznie potwierdzałyby skuteczność działania kinesiotapingu.

 

Z tego też powodu uważam, że powinniśmy spojrzeć krytycznie na tę metodę. Jest ona z pewnością bardzo pomocna jako uzupełnienie procesu powrotu do zdrowia, ale nie należy traktować kinesiotapingu jako leku na wszelkie dolegliwości.