Aktywność fizyczna wiosną – co warto wybrać
Wiosna to szczególny okres, w którym przyroda budzi się do życia. Ta pora roku wpływa również na człowieka – kiedy tylko termometry zaczynają wskazywać temperaturę powyżej zera, wiele osób zaczyna spędzać coraz więcej czasu na świeżym powietrzu. Wiosna to dobry czas, aby rozpocząć uprawianie sportu lub wrócić do aktywności fizycznej po zimie. Jaki wpływ na zdrowie człowieka mają treningi wykonywane na świeżym powietrzu? Jakie aktywności są wybierane najczęściej w okresie wiosennym?
SPIS TREŚCI:
1. Aktywność fizyczna najczęściej wybierana wiosną
2. Korzyści zdrowotne płynące z uprawiania sportów górskich
3. Trening siłowy na świeżym powietrzu? Czemu nie!
4. Podsumowanie
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Aktywność fizyczna najczęściej wybierana wiosną
Nordic walking – marsz z wykorzystaniem specjalnych kijków. Jest to idealna aktywność fizyczna dla osób w każdym wieku. Przeciwwskazaniami do jej regularnego uprawiania są kontuzje/urazy bądź indywidualne zalecenia lekarza.
Do najważniejszych korzyści nordic walking można zaliczyć:
– zaangażowanie do pracy nie tylko mięśni dolnej, ale również górnej części ciała (mięśnie ramion, klatki piersiowej czy brzucha), poprawa ich siły i wytrzymałości,
– odciążenie stawów, w tym dolnego odcinka kręgosłupa, co jest szczególnie ważne dla osób otyłych i starszych,
– spalenie większej liczby kilokalorii niż podczas tradycyjnego spaceru,
– usprawnienie pracy układów sercowo-naczyniowego oraz oddechowego,
– podczas spaceru kijki zwiększają poczucie bezpieczeństwa i zapewniają lepszą stabilność oraz równowagę.
Jazda na rowerze – to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych, dostępna niemal dla każdego. Wraz z nadejściem wiosny można zaobserwować coraz więcej osób, które w czasie wolnym wybierają się na wycieczki rowerowe lub wykorzystują ten środek transportu do poruszania się po zatłoczonym mieście.
Korzyści płynących z tego rodzaju aktywności fizycznej jest wiele, m.in.:
– wzmocnienie siły oraz wytrzymałości mięśni nóg, ramion czy brzucha,
– wspomaganie procesu redukcji tkanki tłuszczowej (spalanie kilokalorii podczas wysiłku),
– poprawa funkcjonowania układu krążeniowo-oddechowego oraz dotlenienie mózgu,
– normalizacja poziomu cukru we krwi,
– poprawa wydolności organizmu,
– zmniejszenie poziomu stresu oraz zwiększenie ilości hormonów szczęścia.
Jogging – to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Bez wątpienia jej główną zaletą jest to, że nie wymaga żadnego sprzętu. Należy jednak pamiętać, że regularne bieganie nie jest odpowiednie dla każdego. Powinny go unikać przede wszystkim osoby otyłe, mające problemy ze stawami oraz zmagające się z chorobami serca oraz układu sercowo-naczyniowego. Osoby te powinny rozważyć wprowadzenie spacerów, które w mniejszym stopniu obciążają organizm, a ich efekty są porównywalne do tych uzyskanych podczas joggingu.
Zalety joggingu:
– wzmocnienie serca, układów krążenia i immunologicznego,
– obniżenie poziomu cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu),
– poprawa wydolności organizmu,
– redukcja nadmiernej masy ciała,
– nawet 30 minut regularnego biegania poprawia nastrój, dotlenia mózg, sprawia, że myślenie staje się bardziej efektywne,
– wzmacnia mięśnie oraz kości.
Sporty zespołowe, np. piłka nożna, siatkówka, koszykówka, hokej na trawie – dają możliwość aktywnego spędzenia wolnego czasu z rodziną lub znajomymi. Dodatkowym plusem jest to, że te aktywności w okresie wiosennym można wykonywać na świeżym powietrzu, dzięki czemu można zadbać również o dotlenienie organizmu. Jest to istotne zwłaszcza dla tych miłośników gier zespołowych, którzy w sali treningowej nie mogą przeprowadzić satysfakcjonującego treningu/meczu.
2. Korzyści zdrowotne płynące z uprawiania sportów górskich
Powietrze górskie pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka. Przede wszystkim jest zdecydowanie czystsze niż powietrze w mieście, zawiera mniej substancji szkodliwych dla zdrowia. Ponadto wraz z wysokością spada stężenie alergenów, co może być dobrą wiadomością dla alergików, zwłaszcza w sezonie wiosennym, kiedy narażenie na alergeny zwiększa się. Dodatkowo powietrze w górach jest bardziej rozrzedzone niż to, którym ludzie oddychają na co dzień, zatem wyprawa w góry może wpływać na poprawę funkcjonowania układu krążenia. Sporty górskie pomagają w dbaniu zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, dają również możliwość nawiązania nowych znajomości.
Do najpopularniejszych aktywności uprawianych w sezonach wiosennym i letnim w górach należą:
– trekking – to forma turystyki wysokogórskiej polegająca na pokonywaniu wyznaczonej trasy pieszo. Dalekie wędrówki dają możliwość odpoczynku od codziennego zgiełku oraz spędzenia czasu z naturą. Jest to nie tylko wysiłek fizyczny, ale i trening charakteru. Dodatkowo takie wędrówki piesze może uprawiać niemal każda zdrowa osoba, należy oczywiście dostosować długość trasy do swoich możliwości. Warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu (sprzęt, odzież dopasowana do zmieniających się warunków pogodowych w górach);
– bouldering – to forma wspinaczki polegająca na wchodzeniu na stosunkowo małą wysokość ściany i pokonywaniu wyznaczonej trasy poprzez przesuwanie się nie w górę, lecz w bok. Osobom początkującym zaleca się trening halowy pod okiem instruktora, pomoże to w nauce techniki. Doświadczeni boulderowcy wykorzystują swoje umiejętności w terenie i korzystają z uroków natury. Tego rodzaju treningi pomagają zadbać o sprawność, zwinność oraz gibkość. Dodatkowo osoby uprawiające bouldering mogą lepiej poznać swoje ciało oraz popracować nad koordynacją oraz balansem. Jest to świetna forma spędzania wolnego czasu, zwłaszcza kiedy przyroda budzi się do życia po długim okresie zimowym;
– wspinaczka skałkowa – to świetne rozwiązanie dla osób, które wspinały się już wcześniej po ściance wspinaczkowej. Podczas wspinaczki po naturalnych formacjach skalnych należy zdać się na instynkt i zwiększyć koncentrację – w górskim terenie nie ma uchwytów wskazujących, jak przejść daną trasę.
– wspinaczka górska – to forma aktywności fizycznej przeznaczona wyłącznie dla osób zaawansowanych, posiadających kilkuletni staż w trekkingu oraz wspinaczce skałkowej. Umożliwia zdobycie najwyższych szczytów, dlatego tak ważne są odpowiedni sprzęt oraz przeszkolenie.
3. Trening siłowy na świeżym powietrzu? Czemu nie!
Miłośnicy treningu siłowego również mogą korzystać z uroków wiosny i wykonywać trening na świeżym powietrzu. Niezbędny może okazać się jednak zakup dodatkowego sprzętu, np. hantli z regulowanym obciążeniem, odważnika kettlebell, gum treningowych czy taśm TRX. Trening w takich warunkach z pewnością może przynieść wiele korzyści zwłaszcza osobom, które nie przepadają za siłownią, a w mieszkaniu nie mają wystarczającej ilości miejsca do wykonania treningu.
4. Podsumowanie
Aktywność fizyczna może pozytywnie wpłynąć na zdrowie. Jest to kluczowe zwłaszcza dla osób, które na co dzień dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej, np. w pracy. Warto dopasowywać aktywność do pory roku, wiosna to dobry czas na zmiany. W zależności od zainteresowań, stopnia zaawansowania oraz dostępności sprzętu można wybrać aktywność, która będzie sprawiała dużo przyjemności jednocześnie przyniesie korzyści zdrowotne.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Bibliografia
Warchoła M., Skulimowska M., Koncepcja nordic walking park jako sposób promocji turystyki aktywnej, Wczoraj, dziś i jutro turystyki aktywnej i specjalistycznej, pod red. Stasiaka A., Śledzińskiej J., Włodarczyka B., Warszawa 2015, 156.