WPC – wszystko, co trzeba wiedzieć o koncentracie białka serwatki
Każda osoba ćwicząca bądź przestrzegająca zasad zdrowego odżywiania zdaje sobie sprawę z roli białka w diecie. Białko to jeden z trzech fundamentalnych makroskładników decydujący o tempie rozwoju sylwetki i niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Białko to także główny budulec masy mięśniowej, a także podstawowy element umożliwiający sprawny przebieg reakcji anabolicznych. Preparaty typu WPC stanowią szybki i wygodny sposób na uzupełnienie codziennego jadłospisu w odpowiednią dawkę pełnowartościowych protein, które w rzeczywistości niczym nie ustępują tym, jakie znajdziemy w zwykłym pożywieniu.
SPIS TREŚCI:
1. Co to jest WPC?
2. WPC – działanie
3. WPC – dawkowanie
4. WPC – opinie
5. WPC – cena
dietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Co to jest WPC?
WPC to skrótowa nazwa angielskiego terminu Whey Protein Concentrate, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza koncentrat białka serwatki. Odżywki opatrzone terminem WPC są więc suplementami proteinowymi, których skład bazuje na białkach pochodzenia mlecznego. Suplementy białkowe typu WPC zaliczane są do grona najczęściej kupowanych i wykorzystywanych preparatów w tej kategorii. Wszystko za sprawą ich uniwersalnego charakteru oraz niezbyt wygórowanej ceny w stosunku do oferowanej jakości.
Białko serwatkowe w większości przypadków uzyskiwane jest na drodze procesu mikro lub ultrafiltracji. Zaawansowana technologia produkcji suplementów WPC pozwala na uzyskanie pełnowartościowego białka serwatki przy jednoczesnym minimalizowaniu strat, które stanowią nieodłączny element wytwarzania odżywek dla sportowców. Preparaty typu WPC zwykle posiadają w swoim składzie od 60 do 80% czystych protein pochodzenia mlecznego, które stanowią świetny sposób na proste i szybkie uzupełnienie dziennej kaloryki diety. Obecność tak dużej ilości czystego białka jest nierozerwalnie powiązana z jego profilem aminokwasowym, dzięki czemu suplementy proteinowe bazujące na koncentracie umożliwiają uzupełnienie codziennej diety na różnych płaszczyznach.
Preparaty WPC charakteryzuje niewielka obecność węglowodanów (3-8%) i tłuszczów (2-6%), które rzutują na smaku odżywki. Obecnie w tej kategorii suplementów producenci oferują niezliczoną ilość wariantów smakowych, które zadowolą najbardziej wymagających ćwiczących. Odżywki WPC odznaczają się też średnim czasem wchłaniania w organizmie, dzięki czemu proces uwalniania energii i niezbędnych wartości odżywczych zostaje wydłużony. Whey Protein Concentrate coraz częściej występują w postaci środków kompleksowych, których formuła jest wzbogacona o liczne składniki, jak np. niezbędne pierwiastki, związki witaminowe, enzymy trawienne czy wcześniej wspomniane aminokwasy, które mogą też pojawić się w formie niezależnych związków.
2. WPC – działanie
Próbując określić główne działanie i zarazem zastosowanie odżywek białkowych, w tym także WPC, okazuje się, że na pierwszym planie pojawia się uzupełnienie diety w brakującą ilość cząsteczek proteinowych. Suplementy białkowe wykorzystujące koncentrat, podobnie zresztą jak te bazujące na izolacie czy hydrolizacie, są polecane w celu utrzymania dobowego zapotrzebowania energetycznego bez konieczności odstępstw od zasad zdrowego odżywiania.
Analizując preparat WPC pod kątem celu, jaki obierają osoby ćwiczące, trudno jednoznacznie opowiedzieć się za którąś ze stron. Białko jako główny budulec tkanki mięśniowej ma niepodważalny wpływ na proces budowania masy. Zapewnienie dziennego zapotrzebowania na proteiny umożliwia mięśniom odpowiednie warunki do zwiększenia swojej gęstości oraz rozmiarów. Co więcej, obecność wspomnianych już węglowodanów i tłuszczów dodatkowo potwierdza zastosowanie WPC jako wsparcia dla wysokokalorycznych diet mających na celu podwyższenie aktualnej masy ciała.
Niska wartość energetyczna czystego białka serwatki pozwala na wykorzystanie WPC także w trakcie odchudzania i redukcji nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. W okresie obniżonej kaloryki diety białko stanowi podstawowy element ochrony mięśni przed degradacją, która najczęściej stanowi efekt nasilonego katabolizmu mięśniowego. Mianem katabolizmu określa się ogół reakcji prowadzących do wykorzystania energii i rozkładu związków złożonych do prostszej formy. Jednym z przykładów procesów katabolicznych jest spadek masy mięśniowej, wynikający między innymi z ograniczenia mechanizmów anabolicznych, nadmiernego wysiłku fizycznego, niedostatecznej i niewłaściwej regeneracji, zbyt dużego stresu czy nieprawidłowego odżywiania i restrykcyjnej diety. Suplementacja odżywką WPC to kolejna linia obrony sylwetki oraz efektów, jakie zostały wypracowane w okresie budowania masy mięśniowej.
3. WPC – dawkowanie
Stosowanie preparatów typu WPC ma ścisły związek z aktualnym bilansem energetycznym naszej diety. To właśnie ona, a dokładniej rzecz biorąc dobowa ilość białka, decyduje o ilości stosowanych porcji zarówno podczas dni treningowych, jak i wolnych od aktywności. Producenci odżywek białkowych podkreślają, że suplementy stanowią jedynie dodatek do zdrowego odżywiania i nie należy zastępować nimi pełnowartościowych posiłków.
Odżywki WPC mają postać proszku, który po zmieszaniu w shakerze z zimną wodą lub odtłuszczonym mlekiem tworzy smakowity napój. Suplement zaleca się spożyć tuż po przygotowaniu, najlepiej zaraz po zakończonym treningu. Ze względu na higroskopijny charakter WPC preparat należy przechowywać w szczelnym zamknięciu, w suchym i zaciemnionym miejscu. Warunkiem uzyskania maksymalnych właściwości odżywek Whey Protein Concentrate jest ich stosowanie w połączeniu z prawidłowo dobranym planem treningowym oraz odpowiednio zbilansowaną dietą.
4. WPC – opinie
WPC okazuje się najchętniej wybieraną frakcją proteinową spośród wszystkich oferowanych odżywek białkowych na obecnym rynku suplementów diety. Powodów jest co najmniej kilka. Pierwszym może być mnoga ilość smaków, które sprostają najbardziej wymagającym klientom. Oferowane warianty nie odznaczają się chemicznym posmakiem, a ze względu na bezproblemową rozpuszczalność suplementy typu WPC można z powodzeniem stosować jako dodatek do słodkich przekąsek. Obecnie odżywki białkowe wykorzystujące koncentrat serwatki są coraz częstszym składnikiem przepisów na zdrowe omlety, owsianki, naleśniki czy owocowe koktajle typu smoothie.
5. WPC – cena
Jak już wspomniano, preparaty typu WPC charakteryzuje niewygórowana cena w stosunku do wysokiej jakości i ekonomicznej gramatury produktu. Co więcej, tak naprawdę sam ćwiczący decyduje o częstotliwości i konieczności stosowania suplementu białkowego. W przypadku odpowiednio ułożonego planu dietetycznego odżywka WPC może nam służyć przez długi czas. Koszty zakupu zwykle wahają się w granicach od 40 do 70 zł, a są one uzależnione od wielu zmiennych jak chociażby gramatura, rodzaj opakowania, w którym znajduje się suplement, ilość zawartych w nim porcji, smak czy obecność ewentualnych dodatków w składzie. WPC jest suplementem ogólnodostępnym, który bez najmniejszego trudu można zakupić w punktach sprzedaży odżywek dla sportowców oraz w naszym sklepie internetowym.