Odżywki białkowe to jedne z najczęściej stosowanych preparatów dla sportowców. Zarówno trenujący intensywnie sportowcy, jak i osoby ćwiczące rekreacyjnie chętnie sięgają po smaczne i pożywne koktajle białkowe, które stanowią najszybszy i najwygodniejszy sposób na uzupełnienie puli białka dostarczanego wraz z dietą. Obecnie na rynku dostępny jest ogromny wybór odżywek białkowych. Poza doskonale znanymi i najczęściej wybieranymi odżywkami serwatkowymi oraz kazeinowymi coraz częściej można spotkać  także białka roślinne. Na temat ich składu oraz potencjału anabolicznego powstało wiele niejednoznacznych opinii, a zatem najwyższa pora je wyjaśnić. Przekonamy się także, czy białko roślinne ma szansę konkurować z najlepszą piątką odżywek białkowych naszego rankingu.

 

SPIS TREŚCI:

1. Odżywki białkowe – roślinne czy zwierzęce?

2. Najlepsze odżywki białkowe na rynku – którą wybrać?

3. Jak stosować białka zwierzęce i roślinne?

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 

 

1. Odżywki białkowe – roślinne czy zwierzęce?
Źródłem białka w diecie mogą być zarówno produkty pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Za najbardziej wartościowe uznawane jest białko zwierzęce, które dostarcza pełnego profilu aminokwasów oraz charakteryzuje się świetną przyswajalnością. Jeśli chodzi o białko roślinne, najczęściej nie zawiera ono pełnego aminogramu, cechuje się również gorszą przyswajalnością. Ograniczonemu spożyciu białka roślinnego sprzyja ponadto zła tolerancja roślin strączkowych, które u wielu osób mogą powodować wzdęcia. Wiele czynników świadczy o przewadze białka zwierzęcego nad białkiem roślinnym.


W przypadku odżywek białkowych zdecydowanie bardziej preferowane są białka zwierzęce, zwłaszcza białko serwatkowe czy kazeinowe. Wyróżniają się one pełnym profilem aminokwasowym, a także wysoką biodostępnością. Białko serwatkowe ma nieco mniejsze wymiary cząstek, jest zatem szybko trawione i wchłaniane, kazeina zaś ma większe wymiary cząstek i jest absorbowana wolniej. Na rynku dostępne są także białka jaja kurzego, białko drobiowe i wołowe.


Coraz bogatsza staje się oferta roślinnych odżywek białkowych. Poza białkiem sojowym sięgnąć można po białko z ryżu, grochu, konopi czy pszenicy. Białka te, jeśli występują pojedynczo, nie dostarczają pełnego składu aminokwasowego, ponadto są nieco gorzej przyswajalne niż białko zwierzęce. Wypadają też nieco gorzej pod względem rozpuszczalności oraz walorów smakowych. W celu poprawienia składu aminokwasowego łączonych jest kilka rodzajów białek w jednym preparacie. A w przypadku białka sojowego wciąż budzi kontrowersje potencjalnie niekorzystny wpływ soi na gospodarkę hormonalną mężczyzn.


W ostatnich latach wegański model żywienia staje się coraz popularniejszy wśród sportowców. Osiąganie przez nich imponujących wyników stanowi potwierdzenie, że zarówno zawodowe, jak i amatorskie uprawianie sportu w połączeniu z dietą bezmięsną jest możliwe. Jednak wymaga to nieco większej wiedzy z zakresu dietetyki. Czy wśród topowych odżywek białkowych znajdzie się białko roślinne? Przekonajmy się!

 

2. Najlepsze odżywki białkowe na rynku – którą wybrać?
Jeszcze zanim przestudiujesz uważnie wybrane przez nas najwartościowsze odżywki białkowe, od razu odpowiemy na postawione wcześniej pytanie. Nie ma wśród nich białek roślinnych. Są za to doskonałej jakości białka pochodzenia zwierzęcego – serwatkowe, kazeinowe lub ich mieszanki. Oto topowa piątka odżywek białkowych dostępnych obecnie na rynku.

 

Miejsce 1 – Rocket Whey
Miejsce 2 – Nitro Tech
Miejsce 3 – COR-Performance Whey
Miejsce 4 – Combat Powder
Miejsce 5 – Elite Casein

  Fabryka Siły Sklep

Rocket Whey
Białko serwatkowe marki Rocket Nutrition to kompozycja dwóch rodzajów białka – izolatu oraz koncentratu serwatki. Zapewnia to idealny skład aminokwasowy, a także doskonałą przyswajalność preparatu.

 

Wartość biologiczna tego białka to 104. Dla porównania wzorcowe białko jaja kurzego ma wartość biologiczną równą 100. W porcji preparatu Rocket Whey dostarczysz aż 24 g białka, w tym sporo aminokwasów rozgałęzionych BCAA.

 


Sięgając po Rocket Whey, masz pewność, że suplement został skrupulatnie przebadany pod kątem jakości, czystości oraz jego działania na organizm. Testy laboratoryjne, konsultacje ze sportowcami oraz nowoczesna linia produkcyjna przyczyniają się do bezpieczeństwa stosowania Rocket Whey, a także jego skuteczności. Dzięki takiej suplementacji trening jest bardziej efektywny, regeneracja skuteczniejsza, a przyrost masy mięśniowej szybszy niż kiedykolwiek.

 

Nitro Tech
Odżywki białkowe spożywane są w celu uzupełnienia puli białka, a w konsekwencji stworzenia warunków antykatabolicznych oraz anabolicznych. Jeśli chodzi o te ostatnie, w ich osiągnięciu najlepiej pomoże białko Nitro Tech. Formuła tego preparatu zawiera oprócz białka serwatkowego także monohydrat kreatyny, glicynę, taurynę i alaninę. Kreatyna w połączeniu z białkiem warunkuje jeszcze szybszy przyrost mięśni oraz wpływa korzystnie na wydolność mięśni, stwarzając optymalne warunki energetyczne podczas ich natężonej pracy. Porcja preparatu Nitro Tech dostarcza aż 30 g białka i 3 g kreatyny – warto go przetestować.

 

COR-Performance Whey
Odżywka białkowa marki Cellucor to mieszanka koncentratu i izolatu serwatki, a także błonnika pokarmowego oraz enzymów trawiennych. Osoby źle tolerujące laktozę lub borykające się z innymi problemami trawiennymi powinny dobrze tolerować tę odżywkę białkową. Na uwagę zasługuje wysoka zawartość BCAA oraz niska zawartość węglowodanów i tłuszczów. Porcja suplementu dostarcza 24 g białka.

 

Combat Powder
Preparat Combat Powder to niezwykle bogaty skład, bazujący aż na 5 rodzajach białka – koncentracie, izolacie i hydrolizacie białka serwatkowego, białku kazeinowym oraz białku jaja kurzego. Zapewnia to bogaty skład aminokwasowy, a także rozciągniętą w czasie dystrybucję aminokwasów. Białko serwatkowe trawione jest szybciej, kazeina nieco wolniej. Dzięki temu białko Combat Powder znajduje uniwersalne zastosowanie zarówno w okresie okołotreningowym, jak i przed snem. W porcji preparatu jest 25 g białka.

 

Elite Casein
Preparat Elite Casein to wysokiej jakości kazeina micelarna, która dostarcza aż 24 g białka. Jest to białko wolno przyswajalne, idealne do spożycia przed snem lub podczas dłuższych przerw między posiłkami. Zapewnia to prawie 8-godzinną dystrybucję aminokwasów do mięśni, co ogranicza procesy kataboliczne w okresie odpoczynku nocnego.

 

3. Jak stosować białka zwierzęce i roślinne?
Białko serwatkowe oraz białka roślinne mają podobną dynamikę wchłaniania – od około 2 do 4 godzin po spożyciu takiej odżywki białkowej zauważalne jest najwyższe stężenie aminokwasów we krwi i intensywna synteza białek mięśniowych. Zażycie tego typu odżywek białkowych można stosować o dowolnej porze zarówno dni w treningowe, jak i wolne od wysiłku fizycznego. Natomiast długo wchłaniane białko kazeinowe, zapewniające stałą podaż aminokwasów przez około 8 godzin, najlepiej sprawdza się przed snem, gdyż zapobiega powstawaniu niepożądanego okna katabolicznego.

 

Zauważmy jeszcze, że powyższy ranking to nie są pozycje od najlepszej do najgorszej, tylko są w nim wymienione produkty, które rekomendujemy.

 

Ranking został przygotowany na podstawie najlepiej sprzedających się produktów z uwzględnieniem składów.