Przemyślana i zbilansowana dieta jest podstawą w każdym sporcie, bowiem bez odpowiedniego odżywiania trudno osiągnąć pożądane przyrosty masy mięśniowej i siły fizycznej. Bardzo istotnym elementem każdego posiłku jest białko, którego ilość powinna być dopasowana do indywidualnego zapotrzebowania.  

 

SPIS TREŚCI:
1. Aminokwasy w suplementach diety
2. Suplementacja aminokwasami
3. Top 5 najlepszych preparatów na bazie aminokwasów prostych

 


1. Aminokwasy w suplementach diety
Czym się różni białko, które ma w składzie aminokwasy, od tzw. aminokwasów prostych? Aminokwasy wykorzystywane w produkcji suplementów diety są poddawane hydrolizie, czego wynikiem jest zrywanie wiązań peptydowych pomiędzy nimi. Dla organizmu sportowca ma to olbrzymie znaczenie, ponieważ nie musi tracić czasu na ich trawienie (nie obciążają żołądka) – może je przyswoić niemal natychmiast. Najczęstszą porą stosowania tego typu suplementów jest czas przed treningiem i po nim, kiedy zapotrzebowanie na szybko wchłanialne aminokwasy jest największe. Mają one wpływ na utrzymanie dodatniego bilansu azotowego, który jest niezbędny do sprawnej regeneracji i rozwoju mięśni. Oczywiście stanowią też bardzo dobre źródło budulca muskulatury.

 

Podczas poszukiwań preparatu dla siebie warto zwrócić uwagę, czy aby na pewno ma się do czynienia z hydrolizowanymi aminokwasami. Bardzo rzadko zdarza się, że część aminokwasów wchodzących w skład danego produktu (bądź wszystkie) pochodzą po prostu z koncentratu białek serwatki. Jest to wartościowe źródło protein, ale nie po to przecież kupuje się aminokwasy proste.

 

2. Suplementacja aminokwasami
Aminokwasy proste stosuje się w suplementacji mającej na celu maksymalnie szybkie dostarczenie budulca do mięśni oraz jako uzupełnienie diety. Poszukując preparatu dla siebie, warto zwrócić uwagę na stężenie oraz pochodzenie aminokwasów. Najszybciej przyswajalne są hydrolizowane aminokwasy, ponieważ organizm nie musi tracić czasu na ich trawienie. Zostają one od razu przyswojone i przetransportowane do mięśni, gdzie umożliwiają ich regenerację oraz rozrost.

 

Można się zastanawiać nad sensem ich stosowania, skoro odżywka białkowa również dostarczy budulca. Należy mieć jednak świadomość, że różnica w czasie przyswojenia jest spora i wpływa na szybkość przyrostu masy mięśniowej. Najpopularniejszymi formami, w jakich występują tego typu produkty, są kapsułki i tabletki. Aminokwasy proste polecane są przede wszystkim uprawiającym sporty siłowe, siłowo-wytrzymałościowe bądź wytrzymałościowe.

  Fabryka Siły Sklep

3. Top 5 najlepszych preparatów na bazie aminokwasów prostych
1. OLIMP Anabolic Amino 5500 Mega Caps
2. FA Nutrition Xtreme 3R
3. BioTech Amino Fuel
4. Biogenix WBC Amino Monster Tabs
5. 4+ Hydro Amino

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -11 kg już od 29,99 zł za miesiąc

 

1. OLIMP Anabolic Amino 5500 Mega Caps

Tu kupisz ten produkt Olimp Anabolic Amino 5500 Mega Caps - 400kaps. -11% (4.14) Olimp Anabolic Amino 5500 Mega Caps - 400kaps. 107,13 zł 119,99 zł Sprawdź Teraz!
Jest to jeden z najlepszych preparatów aminokwasowych dostępnych na rynku suplementów. Wyróżnia go olbrzymia koncentracja aminokwasów w każdej porcji oraz fakt, że pochodzą one z hydrolizowanego białka serwatki, które zostały dodatkowo wzmocnione wolnymi formami L-leucyny, L-waliny i L-izoleucyny. Zastosowano tzw. mega kapsy, które charakteryzują się zwiększoną pojemnością, często przeszło dwukrotnie, w porównaniu do klasycznych kapsułek. Wprowadzenie tego preparatu do suplementacji wzmoże procesy anaboliczne przy jednoczesnym zahamowaniu katabolizmu. Dodatek witaminy B6 wspiera metabolizm węglowodanów, białka i tłuszczów.

 

2. FA Nutrition Xtreme 3R

Tu kupisz ten produkt FA Nutrition Xtreme 3R - 500g -25% (4.28) FA Nutrition Xtreme 3R - 500g 64,03 zł 85,00 zł Sprawdź Teraz!
Dopracowany skład i postać proszku sprawiają, że jest to bardzo wartościowy suplement. Wykazuje silne działanie anaboliczne oraz antykataboliczne, co jest związane z substancjami aktywnymi, z których się składa. Formuła oparta jest głównie na aminokwasach (prostych z dodatkiem rozgałęzionych BCAA), które zostały wzmocnione takimi dodatkami jak beta-alanina, tauryna, AAKG oraz jabłczan cytruliny. Może być z powodzeniem stosowany zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych sportowców. Dzięki zaawansowanemu składowi wpływa na maksymalizację przyrostów masy mięśniowej, chroni organizm przed katabolizmem, ale także przyczynia się do poprawy wydolności treningowej.

 

Solidna dawka substancji podwyższających syntezę tlenku azotu (NO) dodatkowo potęguje efekt pompy mięśniowej. Kolejną zaletą jest zastosowana mieszanka trzech form glutaminy (L-glutaminy, glutaminy AKG oraz jabłczanu glutaminy), które wpływają wielotorowo na zdrowie oraz ogólny stan organizmu – wspierają odbudowę uszkodzonej tkanki mięśniowej i wzmacniają układ odpornościowy. Formuła preparatu obejmuje także zestaw witamin i minerałów, których niedobór mógłby ograniczyć osiągane efekty.

 

3. BioTech Amino Fuel

Tu kupisz ten produkt BioTech Amino Fuel - 350 tabl. (0) BioTech Amino Fuel - 350 tabl. 100,90 zł Sprawdź Teraz!
Wysokiej jakości preparat powstały głównie na bazie hydrolizowanych białek serwatki. Wpływa na poprawę regeneracji powysiłkowej, ale także chroni mięśnie przed procesami katabolicznymi. Amino Fuel to czyste aminokwasy w formie tabletek gwarantującej stopniowe uwalnianie substancji aktywnych. Produkt charakteryzuje się wysoką wartością biologiczną, natomiast profil aminokwasowy jest niemal idealny. Każda porcja tego preparatu dostarcza odpowiednio zbilansowany zestaw aminokwasów, który jest niezbędny do sprawnej regeneracji i rozwoju tkanki mięśniowej.

 

4. Biogenix WBC Amino Monster Tabs


Amino Monster jest wyjątkowym preparatem, którego skład został oparty na trzech hydrolizatach: białek wołowych, białek serwatki oraz białek kurzych. Zastosowana formuła jest rzadko spotykana u innych producentów, jednak dostarcza ona bardzo dobrze przyswajalnych aminokwasów, które są niezwykle wartościowym dodatkiem do diety każdego sportowca. Preparat wpływa pozytywnie zarówno na szybkość regeneracji, jak i procesy anaboliczne. Zastosowane źródła aminokwasów stworzyły preparat bardzo zbliżony swoim aminogramem do białka wzorcowego, dzięki czemu każda porcja dostarcza odpowiednią ilość konkretnych aminokwasów. Idealny wybór zarówno dla zawodników sportów siłowych, jak i wytrzymałościowych.

 

5. 4+ Hydro Amino

Tu kupisz ten produkt 4+ Hydro Beef Amino+ - 300tabl. -12% (4.22) 4+ Hydro Beef Amino+ - 300tabl. 78,75 zł 89,00 zł Sprawdź Teraz!
Jest to wysokiej jakości preparat aminokwasowy w formie tabletek. Charakteryzuje się bardzo dobrą przyswajalnością dzięki zastosowaniu hydrolizowanego białka serwatki. Dostarcza wszelkich niezbędnych aminokwasów, dzięki czemu wpływa na szybkie dostarczenie znakomitego budulca dla mięśni. Przyspiesza regenerację powysiłkową oraz syntezę nowych cząsteczek białkowych. Czas potrzebny do przyswojenia przez organizm całej porcji jest bardzo krótki ze względu na fakt, że poszczególne aminokwasy występują w formie wolnej, co pozwala na ich natychmiastowe wchłanianie w przewodzie pokarmowym (z pominięciem procesu trawienia). Wpływają także na hamowanie procesów katabolicznych.

 

Zauważmy jeszcze, że powyższy ranking to nie są pozycje od najlepszej do najgorszej, tylko są w nim wymienione produkty, które rekomendujemy

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia
Zając A., Poprzęcki S., Waśkiewicz Z., Żywienie i suplementacja w sporcie, Katowice 2007.