Przypuszczam, że o kwasie hialuronowym słyszała już większość z nas. Wiadomo, że jest on głównie stosowany w medycynie estetycznej w celu upiększenia skóry, poprawy jej elastyczności, sprężystości, zmniejszenia widoczności zmarszczek oraz ogólnego odmłodzenia wyglądu skóry. Kwas hialuronowy znajduje się w każdym żywym organizmie, jednak z wiekiem jego zawartość się zmniejsza. W celu uzupełnienia jego zapasów na rynku dostępne są kremy zawierające kwas hialuronowy, tabletki oraz substancje służące do jego wstrzykiwania w skórę. Kwas hialuronowy stosowany jest między innymi w ortopedii, ginekologii i proktologii.

 

SPIS TREŚCI:
1. Czym tak naprawdę jest kwas hialuronowy?
2. Jak działa kwas hialuronowy?
3. Zastosowanie kwasu hialuronowego
4. Przeciwwskazania do stosowania kwasu hialuronowego
5. W jakiej formie jest on dostępny?
6. Gdzie i w jakiej cenie dostępny jest kwas hialuronowy?

 

 

1. Czym tak naprawdę jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym. Jest zaliczany do polisacharydów i występuje we wszystkich organizmach. W ludzkim występuje w postaci soli sodowej – hialuronianu sodu. Co ciekawe, posiada identyczną budowę chemiczną u bakterii i ssaków. Kwas hialuronowy posiada właściwości wiążące wodę w skórze właściwej. W młodym wieku zapasy kwasu hialuronowego w organizmie są wystarczające, dzięki czemu skóra jest jędrna, sprężysta oraz nie posiada zmarszczek. Niestety wraz z wiekiem zawartość kwasu hialuronowego w skórze znacznie się zmniejsza, przez co skóra traci swoją jędrność i z czasem zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki.

 

2. Jak działa kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy w organizmie człowieka pełni szereg bardzo ważnych funkcji. Jego zawartość jest niezbędna nie tylko ze względu na poprawę wyglądu skóry. Kwas hialuronowy między innymi:
– stanowi główny składnik mazi stawowej, przez co jest odpowiedzialny za lepkość mazi, smarowanie powierzchni stawowej, odżywianie chrząstek oraz jest buforem, który chroni komórki przed zgniataniem,
– wykazuje korzystny wpływ na gojenie się tkanek,
– jego stosowanie wykazuje również właściwości nawilżające oraz łagodzące,
– kwas hialuronowy w ciałku szklistym oka odpowiada za odpowiednią strukturę oraz funkcję oka, współtworzy łzy oraz zapewnia lepkosprężystość,
– łączy włókna kolagenowe oraz wiąże cząsteczki wody, dzięki czemu poprawia elastyczność skóry.

 

3. Zastosowanie kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy stosowany jest głównie w medycynie estetycznej, wówczas stanowi alternatywę dla operacji plastycznych, które mają na celu poprawę wyglądu skóry. Stosuje się go do wypełniania zmarszczek, blizn, uwydatnienia policzków itp. Między innymi można stosować go do poprawy wyglądu twarzy, np. ust, czoła, nosa, dłoni oraz włosów – zastrzyki stosowane na skórę głowy wzmacniają cebulki włosów, przez co wzmacniają włosy, przyspieszają ich wzrost oraz zapobiegają wypadaniu. Kwas hialuronowy stosowany w celach wypełnienia bruzd, zmarszczek oraz blizn nie utrzymuje się na stałe w naszym organizmie, dlatego konieczne jest powtarzanie zabiegu co jakiś czas. Jest bowiem rozkładany w sposób naturalny. W zależności od preparatu oraz miejsca podania efekty mogą utrzymywać się od 6 do 12 miesięcy.

 

Kwas hialuronowy jest również stosowany w ortopedii w leczeniu zwyrodnień stawowych oraz w ginekologii w leczeniu stanów zapalnych szyjki macicy, sromu oraz pochwy. Obecnie kwas hialuronowy jest również stosowany w leczeniu chorób odbytu oraz odbytnicy, ponieważ wykazuje właściwości nawilżające oraz przyspieszające procesy gojenia. Kwas hialuronowy znalazł również swoje zastosowanie w okulistyce, ponieważ łagodzi podrażnienia oka, chroni rogówkę oraz nawilża gałkę oczną.

 

4. Przeciwwskazania do stosowania kwasu hialuronowego
Oczywiście istnieją również przeciwwskazania do stosowania kwasu hialuronowego. Osobami, które powinny unikać zabiegów kwasem hialuronowym, są:
– kobiety w ciąży,
– kobiety karmiące piersią,
– osoby cierpiące na choroby nowotworowe,
– osoby borykające się z infekcjami oraz stanami zapalnymi skóry,
– osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne,
– osoby z trądzikiem,
– osoby, które wykazują nadwrażliwość na kwas hialuronowy,
– osoby cierpiące na ciężką postać cukrzycy.

 

Do skorzystania z zabiegu kwasem hialuronowym konieczny jest bardzo dobry stan zdrowia osoby poddającej się zabiegowi. Co ciekawe, kwas hialuronowy bardzo rzadko powoduje reakcje alergiczne. Po wykonanych zabiegach wstrzykiwania mogą jednak występować niewielkie zaczerwienienia, jest to jednak reakcja w zupełności naturalna oraz nieszkodliwa. Jak do tej pory nie istnieją również badania na temat reakcji kwasu hialuronowego z lekami oraz innymi suplementami.


5. W jakiej formie jest dostępny?
Kwas hialuronowy występuje w postaci:
– usieciowanej,
– częściowo usieciowanej,
– nieusieciowanej.
Ze względu na ten podział posiada on różną gęstość oraz stopień wiązania cząstek wody. Kwas hialuronowy usieciowany stosowany jest głównie do wypełniania bruzd oraz przywracania objętości twarzy. Kwas częściowo usieciowany stosowany jest w kosmetyce w celu delikatnego wypełnienia bruzd oraz zmarszczek. Ostatni rodzaj kwasu hialuronowego – nieusieciowany, charakteryzuje się doskonałymi właściwościami nawilżającymi, z tego względu jest stosowany w przypadku skóry wiotkiej, suchej oraz zmęczonej.

 

Na rynku kwas hialuronowy dostępny jest przede wszystkim jako składnik kremów nawilżających oraz odmładzających. Najpowszechniej jednak stosuje się go w gabinetach medycyny estetycznej, gdzie jest profesjonalnie wstrzykiwany w skórę. Preparaty, które są stosowane do wstrzykiwania, mają wygląd gęstego przeźroczystego i plastycznego żelu. Inną metodą przyjmowania kwasu hialuronowego są kapsułki. Niestety według opinii wewnętrzne przyjmowanie kwasu hialuronowego nie przynosi tak zadowalających efektów jak jego wstrzykiwanie.

 

6. Gdzie i w jakiej cenie dostępny jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy na rynku dostępny jest głównie jako składnik kremów oraz olejków. Cena kremu z dodatkiem kwasu hialuronowego waha się w granicach 20–30 zł za 30 ml. Kremy nawilżające typu anti age można znaleźć w bardzo zróżnicowanych cenach od 20 do 100 zł za 50 ml. Kosmetyki z dodatkiem kwasu hialuronowego można dostać w drogeriach internetowych oraz stacjonarnych.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia
Dylewska-Grzelakowska J., Kosmetyka stosowana, Warszawa 1999.
Tazbir M., Kwas hialuronowy jako jedna z alternatyw w zapobieganiu starzenia się skóry, „Acta Clinica et Morphologica” 2012, 15(1), 28–33.
Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Warszawa 2013, 51–67.
Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w organizmie, zarówno u ludzi, jak i u innych istot żywych, https://dermatolog.pl/zabiegi/kwas-hialuronowy/ (27.12.2017).
Kowalik S., Chirurgia twarzy, Stalowa Wola 2005.
Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii, Poznań 2013.