Kwas asparaginowy – wszystko, co musisz wiedzieć
Obecnie na rynku suplementów diety możemy spotkać sporo preparatów ukierunkowanych na utrzymanie prawidłowego poziomu testosteronu. Za przykład może posłużyć popularny tribulus, kompleks witaminowo-mineralny o nazwie ZMA czy coraz chętniej wykorzystywana przez osoby ćwiczące ashwagandha. Kwas asparaginowy jest kolejnym suplementem prowadzącym do utrzymania właściwego poziomu testosteronu. Dowiedz się, jakie korzyści może zapewnić jego systematyczne stosowanie, a także czy warto wprowadzić kwas Asp do swojej codziennej suplementacji.
SPIS TREŚCI:
1. Czym jest kwas asparaginowy?
2. Kwas asparaginowy – działanie
3. Kwas asparaginowy – dawkowanie
4. Kwas asparaginowy – opinie
5. Kwas asparaginowy – cena
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Czym jest kwas asparaginowy?
Kwas asparaginowy, DAA, D lub kwas Asp to organiczny związek chemiczny zaliczany do grona białkowych aminokwasów. DAA jest substancją o charakterze endogennym, co oznacza, że ludzki organizm jest zdolny do jej samodzielnej syntezy. Proces wytwarzania kwasu Asp zachodzi w strukturach mózgowych zawierających w swojej budowie jądra. Nietrudno więc domyślić się, że mowa o przysadce mózgowej i podwzgórzu, które dodatkowo przyczyniają się do produkcji niezwykle ważnych związków jak np. endorfiny, GH (hormon wzrostu), prolaktyna bądź wazopresyna.
2. Kwas asparaginowy – działanie
Choć kwas asparaginowy jest białkowym aminokwasem, nie ma on wpływu na proces syntezy cząsteczek proteinowych, które stanowią jeden z głównych budulców włókien mięśniowych. Niemniej jednak DAA odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie, a przede wszystkim w kontekście treningu oraz rozwoju sylwetki. Ze względu na miejsce swojej produkcji, w którym dochodzi też do syntezy wspomnianego hormonu wzrostu, kwas Asp to związek często wykorzystywany w składzie preparatów zaliczanych do grona boosterów testosteronu. Głównym powodem jest fakt bezpośredniego oddziaływania na zwiększenie uwalniania hormonu luteinizujacego (LH) przyczyniającego się do wzrostu produkcji wspomnianego testosteronu przez jądra podwzgórza i przysadki. Właściwy poziom głównego hormonu androgennego u mężczyzn decyduje o szeregu istotnych funkcji: aktualnej kondycji seksualnej, odpowiednim libido, nasileniu erekcji, jakości procesu spermatogenezy oraz samego składu nasienia, a także wpływa na regularny wzrost masy mięśniowej. Pojęcie wzrostu mięśnia, czyli hipertrofii, jest nierozerwalnie związane z aktualnym poziomem testosteronu we krwi.
DAA jako środek wzmagający syntezę testosteronu jest także używany do innych celów. Jednym z nich jest bezpośrednie oddziaływanie na mechanizmy detoksykacji i oczyszczania organizmu ze szkodliwych metabolitów wtórnych. Kwas asparaginowy w skuteczny sposób niweluje skutki oraz zapobiega rozkładowi amoniaku powstającego na drodze szeregu procesów biochemicznych ludzkiego organizmu. Wysoka toksyczność amoniaku dla układu nerwowego może doprowadzić do zaburzenia jego pracy czy nawet degradacji niektórych tworzących go struktur. Kilkukrotnie przywołany testosteron decyduje też o mechanizmach regeneracyjnych organizmu po długotrwałym wysiłku fizycznym. Wysoka zawartość testosteronu korzystnie wpływa na jakość snu oraz na ogół reakcji anabolicznych skutkujących wzmożoną produkcją energii, a także hamuje następstwa niepożądanego katabolizmu.
3. Kwas asparaginowy – dawkowanie
Kwas asparaginowy to suplement skierowany przede wszystkim do osób pełnoletnich, u których następuje zauważalny spadek poziomu testosteronu wraz z postępującym procesem starzenia się organizmu. Co więcej, niewłaściwa dieta, zmęczenie wynikające z pracy fizycznej lub intelektualnej, krótki czas snu wraz ze spadkiem jego jakości oraz duża ilość stresu stanowią najczęstsze przyczyny niedostatecznego stężenia podstawowego hormonu gonadotropowego.
Suplementacja kwasem asparaginowym powinna odbywać się zarówno
w dni treningowe, jak i wolne od ćwiczeń, w trakcie których poleca się stosowanie takich samych dawek. DAA należy przyjmować dwa razy w ciągu dnia, a każda z przyjmowanych porcji powinna zawierać się w przedziale od 1,5 do 6 g. Boostery bazujące na kwasie Asp są przeznaczone do stosowania przed planowanym treningiem, a także przed snem do nasilenia potreningowej regeneracji oraz łagodzenia skutków długotrwałego przemęczenia układu nerwowego poprzez intensywny wysiłek fizyczny. W dni wolne od wysiłku fizycznego pierwsza porcja preparatu powinna być zastosowana tuż po przebudzeniu.
Kwas asparaginowy to suplement diety, który najczęściej występuje jako samodzielny preparat, choć coraz częściej spotykany jest w składzie kompleksowych mieszanek. Najczęściej są to naturalne boostery testosteronu, które należy stosować przed snem jako środki o działaniu profilaktycznym. DAA zazwyczaj spotyka się jako proszek do rozpuszczania w wodzie, niemniej jednak obecnie można zakupić go także w postaci kapsułek lub tabletek.
4. Kwas asparaginowy – opinie
Kwas asparaginowy jest preparatem postrzeganym jako jeden skuteczniej działających suplementów do nasilenia syntezy niezbędnego testosteronu. Za dowód mogą posłużyć badania naukowe, które dość jednoznacznie obrazują niepodważalny wpływ DAA na wzrost stężenia głównego hormonu androgennego u mężczyzn.
W roku 2010 D'Aniello przeprowadził w Neapolu badanie mające na celu wykazanie skuteczności DAA w kontekście poprawy gospodarki hormonalnej. Test miał wykazać następstwa wynikające z systematycznej suplementacji kwasem asparaginowym w grupie mężczyzn. Po 12 dniach badań udowodniono, że stała suplementacja DAA w ilości 3 g dziennie umożliwia zwiększenie całkowitej ilości testosteronu o 40%, podczas gdy stężenie LH wzrosło o przeszło 25%.
DAA znajduje coraz szersze grono wśród zwolenników innych dyscyplin sportowych, nie tylko wśród sympatyków sportów sylwetkowych i pasjonatów treningu siłowego. Zawodnicy sztuk walki czy dziedzin wytrzymałościowych równie chętnie sięgają po wsparcie kwasem asparaginowym, co jest podyktowane dużą ilością korzyści nie tylko dla własnej formy, lecz i zdrowia. Niemniej jednak nie tylko osoby ćwiczące powinny sięgnąć po Asp. Głównie mowa tu o mężczyznach w średnim wieku, u których w naturalny sposób dochodzi do spadku sprawności seksualnej i zaburzeń funkcjonowania libido. Z powodzeniem mogą oni wykorzystać DAA jako jeden z elementów profilaktyki, a także ochrony przed skutkami postępującego procesu starzenia się organizmu.
5. Kwas asparaginowy – cena
Koszt zakupu suplementów diety zawierających kwas asparaginowy jest ciężki do oszacowania, a to z powodu szeregu zmiennych, jakie mogą decydować o ich cenie. Marka preparatu, jego forma i gramatura, a także wykorzystana porcja kwasu asparaginowego, jaka przypada na pojedynczą porcję suplementu, rzutuje na jego wartości. Cena kwasu asparaginowego wynosi zazwyczaj od 25 do ponad 100 zł. Preparaty bazujące na DAA są produktami ogólnodostępnymi, które można zakupić w aptekach, punktach sprzedaży suplementów diety oraz w naszym sklepie internetowym.