Fenyloalanina to często niedoceniany składnik białek posiadający szerokie zastosowanie zarówno w kontekście rozwoju sylwetki i procesów anabolicznych, jak i poprawy skupienia, koordynacji czy czucia mięśniowego. Odpowiednia dawka tego związku znacznie przyczynia się do sprawniejszej pracy układu nerwowego. Tak wielokierunkowe oddziaływanie fenyloalaniny nie mogło umknąć producentom suplementów diety. Dziś każdy może sięgnąć po skoncentrowane źródło tego aminokwasu, wcześniej jednak warto zapoznać się z podstawowymi informacji na jego temat.

 

SPIS TREŚCI:
1. Fenyloalanina – co to jest?
2. Fenyloalanina – działanie
3. Fenyloalanina – dawkowanie
4. Fenyloalanina – opinie
5. Fenyloalanina – cena

 


1. Fenyloalanina – co to jest?
Fenyloalanina jest związkiem organicznym, jednym z aminokwasów niezbędnych, których produkcja endogenna jest niemożliwa, więc trzeba dostarczać je do organizmu ze środowiska zewnętrznego. Co więcej, fenyloalanina tworzy białka i stanowi podstawowy materiał budulcowy większości protein występujących w przyrodzie. Istnieją trzy formy fenyloalaniny: D-fenyloalanina (rola biologiczna niejasna), L-fenyloalanina i mieszanina stworzona w laboratorium o nazwie DL-fenyloalanina.  W głównej mierze fenyloalanina jest potrzebna do produkcji tyrozyny (innego aminokwasu) oraz neuroprzekaźników, takich jak dopamina, norepinefryna i epinefryna. Podstawowymi źródłami L-fenyloalaniny są mięso, ryby, jajka, sery, mleko oraz suplementy diety.

 

2. Fenyloalanina – działanie
Fenyloalanina to bardzo ważny związek, z którym mamy do czynienia każdego dnia. Jest ona prekursorem kluczowych neuroprzekaźników (dopamina, norepinefryna i epinefryna). Związki te, inaczej zwane również neurotransmiterami lub neuromediatorami, to substancje chemiczne, które przenoszą sygnały między komórkami nerwowymi i są absolutnie kluczowe w mechanizmach regulujących funkcje poznawcze.

 

Fenyloalanina ma udowodnione działanie poprawiające zdolności kognitywne poprzez pośrednie zwiększanie stężenia ważnych katecholamin. Dopamina, której prekursorem jest tyrozyna, powstała na skutek przemian fenyloalaniny, wpływa na ośrodek przyjemności w mózgu. Znaczenie występowania opisanych korelacji widać szczególnie u osób cierpiących na fenyloketonurię (chorobę genetyczną, która ogranicza metabolizm fenyloalaniny do tyrozyny), gdyż zaniedbanie leczenia tego schorzenia prowadzi do znacznego obniżenia sprawności intelektualnej.

  Fabryka Siły Sklep

Fenyloalanina może pomóc leczyć bielactwo, przez które zdrowa skóra traci swój zwyczajny kolor. Bielactwo jest chorobą autoimmunologiczną, system odpornościowy atakuje własne komórki tworzące pigmenty (melanocyty), lecz doustna lub miejscowa podaż fenyloalaniny w połączeniu z innymi metodami leczenia poprawia stan większości chorych.

 

Podaż fenyloalaniny może pośrednio oddziaływać na aktywność gruczołu wydzielania wewnętrznego zwanego tarczycą. Hormony tarczycy odgrywają istotną rolę w regulacji metabolizmu i utrzymaniu masy ciała. L-fenyloalanina optymalizuje trawienie lipidów i bardzo skutecznie tłumi apetyt, pomagając oprzeć się pokusom, co znacznie ułatwia utrzymanie odpowiedniej kaloryczności w diecie. Z tego też powodu fenyloalanina bywa składnikiem suplementów ułatwiających przeprowadzenie redukcji tkanki tłuszczowej. Jedną z podstawowych funkcji fenyloalaniny jest polepszanie nastroju. W indywidualnie dobranych dawkach może nawet przeciwdziałać depresji, choć mechanizmy tej zależności dalej są kwestią domysłów. Wiele podstawowych objawów zaburzeń depresyjnych, takich jak przygnębienie czy otępienie, zanika wraz z podażą fenyloalaniny. Aminokwas ten ma również swoje zastosowanie w polepszaniu jakości snu, a co za tym idzie, regeneracji.

 

W badaniach wykazano jego działanie łagodzące ból, szczególnie ten o charakterze przewlekłym. Fenyloalanina wpływa na inhibitowanie enzymów rozkładających substancje działające na receptory opioidowe. Dzięki temu endorfiny wydzielone w trakcie wysiłku fizycznego mogą jeszcze efektywniej wywoływać radość, a nawet stany euforyczne (np. euforia biegacza).

Nie znamy konkretnych skutków ubocznych związanych ze spożyciem i suplementacją fenyloalaniny, poza oczywistym przeciwwskazaniem u osób z fenyloketonurią (PKU). Nie zaleca się jej również kobietom w ciąży i karmiącym oraz osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze lub schizofrenię.

 

3. Fenyloalanina – dawkowanie
Suplementacja fenyloalaniną powinna zostać poprzedzona zapoznaniem z zasadami dotyczącymi jej spożycia oraz informacjami zawartymi na opakowaniu lub wewnątrz produktu. Ponadto należy wziąć pod uwagę, iż preparat ten nie stanowi substytutu zbilansowanej diety, lecz jedynie jej uzupełnienie.

 

Typowa zalecana dawka u dorosłych wynosi 14 mg na każdy kilogram masy ciała. Najczęściej wykorzystywanym zakresem jest od 750 do nawet 3000 mg na dobę. Badania wykazały największą skuteczność w leczeniu depresji w dawkach od 50 do 200 mg na dobę. Toksyczne dla organizmu są ilości około 5000 mg przyjęte w ciągu 24 godzin. Stosowanie preparatu zaleca się zarówno w dni treningowe, jak i nietreningowe. Zwykle dzienną dawką, której nie należy przekraczać, jest jedna kapsułka (500 mg).

 

Na polskim rynku dostępna bywa również fenyloalanina w proszku. W tym przypadku raz dziennie porcję, dokładnie odmierzoną dodaną do zestawu plastikową łyżeczką (od 0,5 do 1 g), należy rozpuścić w wodzie lub w soku i od razu wypić.

 

Trzeba pamiętać, że fenyloalanina może znacznie obniżyć dostępność tryptofanu dla komórek tkanki nerwowej, co z kolei przekładać się będzie na obniżoną syntezę serotoniny. Producenci informują, iż zbyt duża ilość preparatu prowadzi do działań niepożądanych zwłaszcza wśród osób ze schorzeniami neurologicznymi. Fenyloalanina może niekorzystnie oddziaływać z klasą leków przeciwdepresyjnych znanych jako inhibitory oksydazy monoaminowej (MAO).

 

4. Fenyloalanina – opinie
L-fenyloalanina to dodatek, którego stosowanie może korzystnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie. Każda porcja, przedostając się przez barierę

krew–mózg, wzmacnia zarówno układ nerwowy, jak i endokrynologiczny. Zwiększa wydajność organizmu, korzystnie wpływa na jasność i klarowność procesów myślowych oraz utrzymanie stabilnego nastroju. Fenyloalanina nie działa jednak doraźnie. Istnieje potrzeba systematycznego przyjmowania tego suplementu dla osiągnięcia optymalnych efektów. Można polecić go wszystkim tym, którzy w naturalny sposób chcą zwiększyć swoją energię do działania, usprawnić pracę mózgu lub poprawić wydolność fizyczną.

 

5. Fenyloalanina – cena
W sprzedaży dostępne są różne formy i gramatury suplementów, których skład oparty jest na fenyloalaninie. Przykładowe opakowanie produktu zawierające 60 kapsułek kosztuje od około 50 zł do nawet 100 zł. Fenyloalanina dostępna jest również jako maść do stosowania na skórę oraz proszek do rozpuszczania. Cena preparatu do samodzielnego przygotowania z dowolnym płynem wynosi średnio 60 zł za 250 g, czyli nawet 125 pojedynczych porcji.

 

Fenyloalanina dostępna jest w różnych punktach zajmujących się dystrybucją suplementów diety oraz w aptekach i stronach internetowych. Warto wybrać produkt uznanej firmy, który będzie charakteryzować się najwyższą czystością i biodostępnością.