Wydaje się, że sprawa jest bardzo prosta, ale wiele osób porusza ten temat na forum, a nawet zwraca się z prośbą o pomoc w wiadomościach prywatnych. Co jest lepsze: kamizelka czy krążki, a może kettle? Jaki pas do zamocowania ciężaru? Jaki materiał jest lepszy? Czy mogę zawiesić obciążenie na łańcuchu? Jak już pewnie zauważyliście, dzisiaj opowiem o tym, czego będziecie potrzebowali, aby wykonać trening z obciążeniem.


SPIS TREŚCI:
1. Sposoby na ciężar
2. Kamizelka obciążeniowa
3. Ciężar na pasie
4. Bańka z piaskiem1. Sposoby na ciężar
O skuteczności oraz o efektach, jakie przynoszą treningi z dodatkowym ciężarem, pisałem już artykuł, do przeczytania którego gorąco zachęcam. Dzisiaj opowiem o tym, w jaki sposób można umieścić ciężar na sobie. Generalnie są dwa sposoby, jakie przeważnie stosuje się przy takim treningu i obydwa są wam bardzo dobrze znane. Pierwszy to zawieszenie ciężaru na pasie. Drugi to klasyczna kamizelka. Miałem okazję testować zarówno pierwszy, jak i drugi sposób.


2. Kamizelka obciążeniowa
Najpierw napiszę o kamizelce, bo jest najprostszą metodą. Fakt, który może was powstrzymać przed jej kupieniem, to oczywiście cena. W którymś artykule pisałem o średniej cenie takiej "zabawki". Na kamizelkę z obciążnikami do 10 kg musicie wydać około 170 zł. Czy jest skuteczna? Ciężar rozkłada się równomiernie na barkach, w taki sposób, że kręgosłup nie jest nadmiernie obciążany.


Jednak przy podciąganiach z kamizelką przeszkadzało mi to, że ramiączka cały czas wbijały się w barki i miałem mniejszy zakres ruchu. W sumie przy podciąganiach sprawdzała się dobrze, gorzej było z wejściem siłowym. Ciężarki przeważnie są umieszczane na wysokości klatki piersiowej. W trakcie wykonania ćwiczenia zahaczałem o drążek. Dlatego musiałem mocniej bujać się i kipować przy wejściu siłowym, czego bardzo nie lubię.


Fabryka Siły Sklep

3. Ciężar na pasie
Ciężar zawieszony na pasie. To najbardziej klasyczny i najczęściej spotykany sposób. Ciężar – możecie stosować krążki (będzie to najlepszy wybór, ponieważ jest możliwość wygodnego zablokowania ciężaru między nogami) lub kettle (ten sposób wybierają osoby, które chcą wywrzeć większe wrażenie na otoczeniu).


Najczęściej do tego celu używany jest pas z łańcuchem. Można zamienić go na linę lub pas karate. Ciężar zawieszony w taki sposób obciąża kręgosłup, rozciągając kręgi.


Często po treningu wyczuwam dyskomfort w plecach (oczywiście to wszystko zależy od obciążenia, jakiego używamy). Dla osób, które mają problemy z kręgami zalecane są podciągania klasyczne, a następnie z mniejszym obciążeniem i stopniowym jego zwiększeniem.


Takie podciągania są dobre dla dzieci, które mają problem ze wzrostem.
Ciężar można zawiesić na samym łańcuchu, ale pamiętajcie o siniakach, które zostaną wam na długo, na kościach biodrowych. Taki sposób mocowania obciążenia jest dobry raczej przy podciąganiach, chociaż widywałem, jak z krążkami wykonywano wejścia siłowe.


4. Bańka z piaskiem
Teraz coś dla oszczędnych. Ja i moi znajomi także stosujemy tę metodę. Kamizelka czy ciężary kosztują. Proponuję bardzo pomysłowy sposób. Weźcie plastikową bańkę lub dwie (5/6 litrów) i nasypcie do niej piasku. Weźcie linę i owińcie dookoła nakrętki – po chwili macie własne kettle domowej roboty.


Możecie spokojnie zostawić je na placu - nikt wam ich nie zabierze. Jeżeli potrzebujecie większego ciężaru, zalejcie pojemniki betonem i włóżcie pręt w kształcie kółka, który stanie się uchwytem. Mam nadzieję, że ten artykuł był pomocny. Powodzenia w treningach!