Otyłość to jeden z największych problemów ostatnich lat. Cierpi na nią coraz więcej osób. Jest przyczyną powikłań zdrowotnych takich jak zaburzenia w gospodarce lipidowej i węglowodanowej, układzie pokarmowym i endokrynnym, a także w kostno-stawowym. Ma ona także wpływ na rozwój nowotworów.

 

SPIS TREŚCI:

1. Zmiana nawyków żywieniowych – zdrowe i skuteczne odchudzanie

2. Skuteczne diety odchudzające

3. Dieta niskokaloryczna

4. Dieta proteinowa

5. Dieta niskowęglowodanowa

 

 

1. Zmiana nawyków żywieniowych – zdrowe i skuteczne odchudzanie

Żeby uporać się trwale z otyłością, należy zmienić nawyki żywieniowe. Zamiast na czczo wychodzić z domu, zjadać porządne śniadanie, dwa posiłki zastąpić czterema, zabierać do pracy drugie śniadanie i obiad, co pozwoli nie objadać się wieczorem, pic dużo płynów. Nie każdy jednak decyduje się na takie rozwiązanie sądząc, że stosowane specjalnej diety będzie bardziej skuteczne. Dobre diety odchudzające to takie, które nauczą tych nawyków.


2. Skuteczne diety odchudzające

Szybka dieta odchudzająca to dieta niskoenergetyczna, niskowęglowodanowa oraz wysokobiałkowa. Jeśli w trakcie ich stosowania zachowuje się zasady, efekty są pewne.

 


3. Dieta niskokaloryczna Fabryka Siły Sklep

To taka, która dostarcza 1000–1800 kcal. W takiej diecie ściśle określona jest ilość białka, tłuszczu i węglowodanów. Ograniczone jest spożycie tłuszczów zwierzęcych, przetworzonych produktów, oraz cukru. Ważne jest, by zwiększyć ilość spożywanych warzyw. Ilość kilogramów, które można stracić na takiej diecie, zależy od indywidualnego zapotrzebowania i od ilości kalorii, które są zredukowane w dziennym zapotrzebowaniu.


Jeśli jest to 700 kcal, powinno się na niej chudnąć 0,7 kg na tydzień. Jest to dieta, która może nauczyć zdrowych nawyków. Gotowy jadłospis pokaże, jak powinno się jeść, a dołączone do niego przepisy nauczą przygotować zdrowe potrawy. Dla odchudzającej się osoby jest to dobre rozwiązanie, ponieważ nie musi tego planować, a jedynie zrobić zakupy. Po pewnym czasie odchudzania należy zweryfikować kaloryczność diety i wprowadzić do niej poprawki, by była aktualna do nowych parametrów ciała.


Przykładowe, darmowe jadłospisy można znaleźć w internecie, wystarczy wyliczyć swoje zapotrzebowanie. Do diet niskokalorycznych zalicza się także dieta bardzo niskoenergetyczna, która dostarcza do 800 kcal dziennie. Nie może być przeprowadzana bez nadzoru lekarza i nie można jej stosować dłużej niż 3 tygodnie.


Przed jej zastosowaniem należy odpowiednio się do niej przygotować, stosować dietę lekkostrawną. Po jej zakończeniu, przejść na dietę niskoenergetyczną. Stosuje się ją tylko w szczególnych przypadkach. Nie może być stosowana u dzieci, ciężarnych, karmiących, osób starszych, chorych na serce, cukrzycę, nerki i wątrobę.


4. Dieta proteinowa

W diecie tej 30% energii pochodzi z białka, 30% z tłuszczu, a reszta

z węglowodanów. Nie są wskazane dla osób borykających się z chorobami nerek i wątroby. Przewlekłe ich stosowanie może zwiększyć ryzyko właśnie takich chorób. Badania z 2010 roku dowodzą, że stosowanie diety, w której białko stanowi powyżej 35%, a węglowodany poniżej 45%, nie jest bardziej skuteczne od kontrolowania ilości kalorii w diecie. Dodatkowo stosowanie takiej diety nie jest tanie.


5. Dieta niskowęglowodanowa

Diety odchudzające Atkinsa i Kwaśniewskiego charakteryzują się wysoką zawartością tłuszczu. Jest to 50-60% całej puli energii. Białka w tej diecie stanowi 20-30% energii, a węglowodany tylko 20-50 g dziennie. Jest to dieta uboga w błonnik pokarmowy, witaminy z grupy B oraz flawonoidy.


Wspomniana wcześniej zmiana nawyków żywieniowych jest najbardziej możliwa na diecie kontrolującej ilość kalorii (niskokalorycznej), gdyż będąc na niej, można bardzo łatwo wpleść je wszystkie do codzienności.