Czy łysienie faktycznie jest tak straszne?
Czy istnieje sprawdzony sposób na łysienie u mężczyzn? Czy są jakieś skuteczne leki na łysienie? Czy kuracje są kosztowne? To zrozumiałe, że zawsze lepiej jest zapobiegać utracie włosów, niż później próbować je odzyskać. Niestety, z wiekiem wypadanie włosów jest nieuniknione.
W większości przypadków decydują o tym geny. Zdarzają się jednak sytuacje, że osobom młodym nadmiernie wypadają włosy. Co wtedy? Dowiesz się tego wszystkiego z niniejszego artykułu.
SPIS TREŚCI:
1. Rodzaje łysienia u mężczyzn – łysienie androgenowe i łysienie plackowate
3. Łysienie w młodym wieku – co robić?
5. Jak wzmocnić włosy? Poznaj domowe sposoby
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Rodzaje łysienia u mężczyzn – łysienie androgenowe i łysienie plackowate
Łysienie u mężczyzn to dość powszechny problem. Niekiedy łysienie jest dziedziczne, innym razem może być ono spowodowane chorobą. Często dobrze rozreklamowane tabletki na łysienie zamiast pożądanych efektów, mogą przynieść jedynie rozczarowanie.
Aby ustalić przyczynę nadmiernej utraty włosów, z całą pewnością należy udać się do specjalisty. W tym przypadku właściwym będzie trycholog. Przed wizytą warto zapoznać się z najczęstszymi problemami skóry głowy i włosów, które dotykają mężczyzn w różnym wieku. Poniżej zaprezentowano najczęściej spotykane męskie rodzaje łysienia. Poznaj ich objawy oraz dowiedz się, jak należy je leczyć.
Zupełnie innym rodzajem łysienia jest łysienie po przebytej chemioterapii. Powiązane jest ono ze schorzeniem nowotworowym, które może nie dotykać bezpośrednio mieszków włosowych. To powód, dla którego ten rodzaj łysienia nie został uwzględniony w poniższej liście.
Łysienie androgenowe – przyczyny
Przyczyną łysienia androgenowego są hormony, a dokładniej pochodna testosteronu dihydrotestosteron (DHT), który wchodzi w skład hormonów zwanych androgenami. Dihydrotestosteron zmniejsza wielkość mieszków włosowych, co zmniejsza porost włosów, a w efekcie prowadzi nawet do jego zahamowania.
Łysienie androgenowe – leczenie
Często pacjenci poddawani są leczeniu lekami zawierającymi w swoim składzie estradiol. Popularne jest również stosowanie leków z minoksydylem, który odwraca miniaturyzację mieszków włosowych. Nieco inaczej działają preparaty zawierające w swoim składzie finasteryd bądź dutasteryd. Są to składniki zmniejszające ilość konwersji testosteronu do dihydrotestosteronu.
W leczeniu łysienia mogą być również stosowane inne preparaty trychologiczne. W skrajnych przypadkach może także być pomocny przeszczep włosów.
Łysienie plackowate – przyczyny
Jest to choroba skóry, której przyczyn dotąd nie udało się ustalić. Występuje w młodym wieku. Charakteryzuje się pojawieniem długotrwałych bądź krótkotrwałych, pozbawionych owłosienia placków na ciele. Łysienie plackowate, rzecz jasna, najbardziej widoczne jest na głowie.
Rozwój choroby może prowadzić do przeniesienia się jej na resztę partii ciała. To z kolei jest w stanie prowadzić do zaburzeń psychologicznych, wyobcowania społecznego oraz braku akceptacji względem własnego wyglądu.
Łysienie plackowate – leczenie
Pomimo wielu metod leczenia tego schorzenia, do dziś nie udało się opracować metody, która gwarantowałaby 100% skuteczność. Najbardziej skuteczne metody mogą prowadzić do częściowego odrostu włosów. Mimo to, sprawdza się to zaledwie u połowy leczonych osób.
Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać w przypadku zauważenia nadmiernego wypadania włosów, jest kontakt ze specjalistą. Ten pomoże określić przyczyny i rodzaj łysienia. Jest to bardzo ważne w dalszym przeciwdziałaniu efektom danej choroby.
Niestety większość preparatów na porost włosów może poszczycić się jedynie dobrze zaplanowaną kampanią reklamową. Ich skuteczność często budzi wątpliwości. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest udanie się do apteki i zakup szamponu bogatego w witaminy oraz minerały. Te wzmocnią słabe cebulki włosów, co zahamuje proces wypadania włosów.
3. Łysienie w młodym wieku – co robić?
Łysienie w młodym wieku najczęściej wynika z indywidualnych uwarunkowań genetycznych. Innymi słowy, jest ono spowodowane odziedziczonymi genami. Istnieje bardzo dużo prawdopodobieństwo, że syn mężczyzny, który zaczął wcześnie tracić swoje włosy, również w młodym wieku może narzekać na przerzedzanie włosów. Aczkolwiek w jego przypadku proces ten może postępować wolniej niż w przypadku dawcy genów.
Niestety, nie istnieje jeden sprawdzony lek na wszystkie rodzaje męskiego łysienia. Niekiedy jedyny sposób na odbudowę włosów to ich przeszczep
z innych partii ciała. Łysienie u młodych mężczyzn jest dość dobrze znane medycynie. W celu postawienia skutecznej diagnozy, należy udać się do specjalisty.
"Kobiety kochają łysych" - w tym stwierdzeniu jest dużo racji. Zadbana, bujna czupryna, podobnie jak i łysina, mają niepowtarzalny urok. Facet, który ze względu na postępujące łysienie musi decydować się na regularne golenie głowy "na zero", nie powinien mieć żadnych powodów do kompleksów. Łysina może być męska, wystarczy tylko uczynić z niej swój atut.
Przykładem może być Jason Statham, aktor grający w hollywoodzkim kinie akcji. Nie może poszczycić się pięknymi i zdrowymi włosami, a mimo to należy przyznać, że ich brak tylko dodaje mu męskiego uroku. Należy zdać sobie sprawę z tego, że wygląd to tylko dodatek do charakteru, bo to właśnie on określa, jakim ktoś jest mężczyzną.
5. Jak wzmocnić włosy? Poznaj domowe sposoby
W niektórych przypadkach niezbędna i zarazem skuteczna będzie zdrowa dieta. Jak dowodzą uczeni, zmiana złych nawyków żywieniowych może przyczynić się do wzmocnienia włosów, a co za tym idzie, zahamowania procesu łysienia. W związku z tym, należy zadbać o to, aby dieta była bogata we wszystkie niezbędne do zachowania ogólnego zdrowia składniki.
Włosy można również wzmocnić poprzez odpowiednią pielęgnację. Ich mycie oraz nienarażanie na niszczenie przez czynniki zewnętrzne, takie jak: słońce czy chlorowana woda, pozwoli cieszyć się dłużej zdrowymi włosami. Warto więc stosować odpowiednie szampony do danego typu włosów oraz
w codziennej profilaktyce wykorzystywać odżywki wzmacniające włosy.
W przypadku odżywek, najlepszym wyborem będzie zdecydowanie się na te, które po nałożeniu należy spłukać. Dlaczego? Ponieważ mniej obciążają włosy.