Sól – biała śmierć czy niezbędny element diety?
Z każdej strony atakowani jesteśmy negatywnymi opiniami o soli, która jest głównym źródłem sodu w naszej diecie. Uważa się, że może prowadzić do nadciśnienia, miażdżycy, otyłości czy wystąpienia innych chorób metabolicznych. Przez to ludzie często popadają w skrajność i zupełnie rezygnują z solenia potraw. A prawda jest taka, że całkowite odstawienie soli w diecie, choć zdarza się bardzo rzadko, może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się o wpływie soli na zdrowie i sylwetkę człowieka, zapraszam do lektury.
SPIS TREŚCI:
1. Konsekwencje nadmiaru soli w diecie
2. Konsekwencje niedoboru soli w diecie
3. Zapotrzebowanie organizmu na sól
4. Sól w kontekście kształtowania sylwetki
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Konsekwencje nadmiaru soli w diecie
Spożywanie nadmiaru soli, a wraz z nią sodu, z reguły ma miejsce u osób, które spożywają na co dzień wysokoprzetworzoną żywność. Do takiej żywności należą przede wszystkim dania fast food, gotowe sosy lub sosy
w proszku, chleb, wędliny czy słone przekąski takie jak chipsy, paluszki krakersy. Jeśli bazujemy na tego typu produktach, nie dość, że przekraczamy kilkukrotnie nasze dobowe zapotrzebowanie na sól, to dostarczamy organizmowi szereg szkodliwych konserwantów, nie mówiąc już o bezwartościowych kilokaloriach, które nie odżywiają naszego organizmu.
Do jednego z głównych mikroelementów, który znika z naszego organizmu w wyniku nadmiernego spożywania soli, jest wapń. A jak wiadomo, niedobory wapnia bardzo szybko prowadzą do demineralizacji kości
i zębów, a to w konsekwencji do osteoporozy i osłabienia kośćca. Wypłukiwanie wapnia z organizmu jednocześnie wiąże się z zaburzeniami równowagi pomiędzy wapniem a magnezem, które ze sobą korelują. Przez to możemy czuć się zmęczeni, a efektywność organizmu znacznie się obniża.
Spożywanie nadmiaru soli obciąża również nerki, ponieważ to one odpowiadają za pozbywanie się z organizmu nadmiaru sodu będącego głównym składnikiem soli. Dlatego bardzo często osoby spożywające nadmiar tego pierwiastka zmagają się z zaburzeniami pracy nerek. Warto również wspomnieć, że na nadmiar soli powinny uważać szczególnie osoby z nadciśnieniem i zaburzeniami krążenia. Przy niepoprawnie pracujących nerkach wzrasta gęstość krwi, przez co serce musi wkładać więcej pracy w jej transport w organizmie.
2. Konsekwencje niedoboru soli w diecie
Tak naprawdę niedobór soli w diecie zdarza się bardzo rzadko i z reguły dotyczy osób trenujących sporty sylwetkowe lub sportowców wykonujących intensywny wysiłek wytrzymałościowy w niesprzyjających warunkach pogodowych. Niedobór soli może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje zdrowotne w krótszym czasie, bo już w kilka dni czy tygodni może dojść do wystąpienia obrzęków mózgu i płuc, które mogę prowadzić bezpośrednio do śmierci.
Jak wiadomo, im więcej ruchu i wydalanego potu – tym większe jest nasze zapotrzebowanie na sól. Utrzymujące się niskie spożycie sodu prowadzić może do niekorzystnych zmian w gospodarce lipidowej oraz zwiększenia insulinooporności.
Objawami zbyt niskiego spożycia sodu dostarczanego wraz z solą są osłabienia mięśniowe, zaburzenia koncentracji, nudności, senność, bóle oraz zawroty głowy.
Pamiętajcie, że odpowiednia ilość spożywanej soli gwarantuje utrzymanie prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej oraz zapobiega przegrzaniu organizmu. Transport węglowodanów oraz aminokwasów do mięśni również nie byłby możliwy bez utrzymywania prawidłowego stężenia sodu we krwi.
3. Zapotrzebowanie organizmu na sól
Tak naprawdę trudno ustalić uniwersalne zapotrzebowanie organizmu na sól, gdyż zależy ono od wielu różnych czynników. Dla przeciętnej osoby nieuprawiającej sportu odpowiednią ilością będzie ok. 5 g dziennie. W upalne dni oczywiście zapotrzebowanie to może wzrosnąć.
Inaczej będzie w przypadku intensywnie trenujących sportowców, którzy wraz z potem tracą dużo elektrolitów. W tym przypadku należy dobrać odpowiednią ilość na podstawie obserwacji. Jeśli spożywamy dość dużo soli i czujemy się ociężali, pod skórą utrzymuje się nadmiar wody – wtedy należy tę ilość zmniejszyć. Natomiast jeśli odczuwamy na treningach spadek koncentracji i siły, zaczyna boleć nas głowa, a ciało robi się „miękkie”, to znak, że soli spożywamy za mało.
4. Sól w kontekście kształtowania sylwetki
Czy spożycie sodu ma wpływ na kształtowanie sylwetki? Owszem. Należy pamiętać, że sód jest głównym transporterem substancji odżywczych do komórek naszego ciała. Bez niego węglowodany nie zostaną zmagazynowane w mięśniach jako energia zapasowa w postaci glikogenu ani nie dojdzie do transportu aminokwasów niezbędnych do nadbudowy tkanki mięśniowej. Jednak w spożyciu soli należy zachować umiar. Ciągły nadmiar soli może powodować wyżej wymienione skutki uboczne i wcale nie zwiększy to wchłaniania składników odżywczych. Ich prawidłowe wchłanianie nastąpi już podczas umiarkowanego spożycia tego pierwiastka. Natomiast niedobór oprócz upośledzonego transportu substancji odżywczych spowoduje również spadek siły.
Podsumowując, w spożyciu soli należy zachować umiar. Moim celem nie jest przekonywanie nikogo do ważenia każdego miligrama soli, a do wsłuchania się w swój organizm oraz czujnego obserwowania, jak wpływa na nas jej określona dawka. Jeśli nachodzi nas ochota na „słone”, a zwykła woda źródlana nam nie smakuje, warto wtedy zastanowić się, czy nie spożywamy za dużo soli.