Musli jest bardzo popularnym produktem, szczególnie wśród osób będących na diecie. Składa się ze zbóż, owoców, nasion i orzechów. Gotowe mieszanki musli, które można znaleźć w sklepach, bardzo często zawierają wiele innych dodatków, w tym dużą ilość cukru. Czy warto jeść musli i które wybrać podczas zakupów?

 

SPIS TREŚCI:
1. Wysoka wartość odżywcza
2. Bogate źródło błonnika pokarmowego
3. Źródło witamin i składników mineralnych

 

 

1. Wysoka wartość odżywcza
Wartość odżywcza musli zależy od składu, który może różnić się w przypadku konkretnych produktów. W skład mieszanki mogą wchodzić:
– płatki (owsiane, jęczmienne, jaglane, żytnie, gryczane, orkiszowe itp.);
– owoce suszone (daktyle, śliwki, żurawina, rodzynki, morele, figi itp.);
– nasiona i orzechy (pestki dyni, nasiona słonecznika, sezam, siemię lniane, orzechy włoskie, orzechy laskowe, pistacje, migdały itd.).

 

Wartość kaloryczna różnych rodzajów musli dostępnych na rynku polskim waha się w przedziale 340–460 kcal/100 g. Produkt w większości składa się z węglowodanów – 100 g zawiera ich średnio 60–70 g. Są to głównie cukry złożone (skrobia), które są powoli trawione w przewodzie pokarmowym, a co za tym idzie – warunkują powolny wzrost poziomu cukru we krwi i dostarczają energii przez dłuższy czas. Jeżeli w skład mieszanki wchodzą pełnoziarniste płatki, taki produkt jest również bogatym źródłem błonnika pokarmowego. Z kolei obecne w składzie nasiona i orzechy to źródło prozdrowotnych tłuszczów z grupy omega-3 i omega-6. Poniższa tabela przedstawia produkty, które są bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.


Produkty bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 i omega-6

Omega-3Omega-6
Orzechy włoskie
Siemię lniane
Nasiona chia
Migdały
Nasiona słonecznika
Pestki dyni
Orzechy laskowe
Orzechy włoskie
Pistacje
Sezam

Źródło: Kunachowicz H. et al., Tabele składu i wartości odżywczej żywności, Warszawa 2005.

 

2. Bogate źródło błonnika pokarmowego
Mieszanka musli w 100 g zawiera średnio 7–10 g błonnika pokarmowego. Błonnik pokarmowy to węglowodany, które nie są trawione w organizmie. Stanowią pożywkę dla mikroflory jelitowej. Błonnik wzmaga usuwanie toksyn, cholesterolu, trójglicerydów i nadmiaru kwasów żółciowych z organizmu. Ponadto zmniejsza kaloryczność diety, a dzięki pęcznieniu w jelitach zapewnia uczucie sytości. Wiąże kał i reguluje jego wydalanie, dzięki czemu masy kałowe nie zalegają w przewodzie pokarmowym.

 

3. Źródło witamin i składników mineralnych
Musli jest świetnym źródłem witamin i składników mineralnych. Oczywiście zależy to od jego składu. W skład mieszanek najczęściej wchodzą:
– płatki owsiane, które są produktem wysokokalorycznym o dużej gęstości odżywczej. Stanowią źródło witamin z grupy B – B1, B2, B3, B6, kwasu foliowego, oraz witaminy E. Poza tym zawierają składniki mineralne takie jak cynk, wapń, potas, żelazo, magnez. Dodatkowo w skład płatków owsianych wchodzą beta-glukany, które obniżają stężenie cholesterolu we krwi;


– orzechy, które dostarczają przede wszystkim wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i białka. Ponadto w ich składzie znajduje się szereg witamin i składników mineralnych takich jak witaminy z grupy B, witamina E, cynk, potas, żelazo, wapń. Szczególnie bogate w wapń są migdały i sezam; Fabryka Siły Sklep


– suszone śliwki, które są bardzo dobrym źródłem wapnia. Są polecane w profilaktyce osteoporozy. Dzięki zawartości potasu pozytywnie wpływają na pracę serca i układu nerwowego. Regulują trawienie i są bardzo skuteczne w przypadku problemów z zaparciami;


– daktyle, które zawierają dużą ilość cukru, prowitaminę A, wapń, potas, magnez. Są także świetnym źródłem błonnika rozpuszczalnego w wodzie, który wykazuje pozytywne działanie w walce z zaparciami;


– rodzynki, które dostarczają potasu i witamin z grupy B. Regulują metabolizm i wspierają pracę układu nerwowego.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia
Bohdan M., Walory zdrowotne wyrobów typu musli, „Przegląd Piekarski i Cukierniczy” 2009, 57(7), 70–73.
Kunachowicz H. et al., Tabele składu i wartości odżywczej żywności, Warszawa 2005.