Ile kalorii ma kotlet schabowy? Jakie zawiera witaminy
Kotlet schabowy, ziemniaki i surówka – klasyczny niedzielny obiad. Wydawać by się mogło, że jest to jedno z pożywniejszych dań, ale czy na pewno? Tradycyjny schabowy zawiera panierkę z pszennej bułki, dodatkowo samo mięso wieprzowe nie uchodzi za najzdrowsze, a proces smażenia powoduje, że kotlet staje się ciężkostrawny.
SPIS TREŚCI:
1. Wartość odżywcza
2. Witaminy
3. Niezdrowy tłuszcz
4. Zastosowanie
dietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Wartość odżywcza
Kotlet schabowy jest zaliczany do najbardziej kalorycznych rodzajów mięsa. Oprócz białka dostarcza tłuszczów, niestety tych najmniej zdrowych, oraz nieco węglowodanów w postaci panierki. Ponadto zawiera także duże ilości sodu. Kotlet schabowy jest źródłem potasu, fosforu, żelaza oraz cynku. Dodatkowo zawiera witaminy z grupy B (głównie niacynę oraz kobalaminę) oraz mniejsze ilości witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Wartość odżywcza w 100 g produktu:
– kaloryczność: 281 kcal,
– białko: 24,1 g,
– tłuszcz: 15,9 g,
– węglowodany: 10,7 g,
– błonnik: 0,7 g.
Makro- i mikroelementy:
– sód: 115 mg,
– potas: 376 mg,
– wapń: 21 mg,
– fosfor: 225 mg,
– magnez: 29 mg,
– żelazo: 1,4 mg,
– cynk: 1,65 mg,
– miedź: 0,07 mg,
– mangan: 0,13 mg.
Witaminy:
– witamina A: 81 µg,
– witamina D: 0,39 µg,
– witamina E: 0,32 mg,
– tiamina: 0,023 mg,
– ryboflawina: 0,054 mg,
– niacyna: 1,11 mg,
– witamina B6: 0,18 mg,
– foliany: 7,4 µg,
– witamina B12: 0,46 µg,
– witamina C: 1,2 mg.
2. Witaminy
W panierowanym kotlecie można znaleźć nieco witamin A, D, E i witaminę C. Nie są to duże dawki, ale mogą pomóc w dziennym uzupełnianiu małych niedoborów. Jedną z ważniejszych witamin zawartych w kotlecie schabowym jest kobalamina (B12). Należy zaznaczyć, że jest ona obecna tylko w produktach zwierzęcych i odgrywa ogromną rolę w procesach krwiotwórczych. Jej niedobór może przyczyniać się do niedokrwistości, dlatego osoby będące na diecie wegańskiej muszą suplementować tę witaminę.
Dodatkowo kobalamina wpływa na układ nerwowy: bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych oraz osłonek mielinowych. Uważa się także, że poprawia samopoczucie i koncentrację, może pomagać w nauce. Witamina B3 natomiast reguluje poziom wapnia w organizmie i bierze udział w produkcji hormonów płciowych.
3. Niezdrowy tłuszcz
Kotlet schabowy przygotowywany jest z czerwonego mięsa, które zawiera więcej tłuszczu niż np. drób. Dodatkowo smażenie na oleju czy smalcu powoduje, że panierka chłonie dodatkowe porcje tłuszczu, przez co dostarcza więcej kilokalorii. Dla porównania 1 kotlet schabowy dostarcza tyle kilokaloii co pełnowymiarowy obiad, w którego skład może wchodzić 200 g grillowanego filetu z kurczaka, 30 g brązowego ryżu oraz sałatka pomidorowa. Jak wynika z powyższego, panierowany kotlet z dodatkami może dostarczyć ogromnej liczby kilokalorii, co przy długotrwałym stosowaniu takiej diety może przyczynić się do wzrostu masy ciała.
Nasycone kwasy tłuszczowe obecne w omawianym produkcie negatywnie oddziałują na profil lipidowy, przez co mogą zwiększać ryzyko zawału, udaru czy choroby wieńcowej. Dodatkowo uważa się, że spożywanie czerwonego mięsa może zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego.
4. Zastosowanie
Kotlet schabowy to rozklepany kawałek mięsa wieprzowego obtoczony w mleku, jajku i bułce tartej, a następnie smażony na tłuszczu. Tradycyjnie powinien być to smalec, jednak jest często zamieniany na olej roślinny, np. rzepakowy. Można postarać się zrobić nieco zdrowszą jego wersję i zastąpić panierkę z pszennej bułki otrębami lub płatkami owsianymi, a zamiast smażyć w głębokim tłuszczu, zastosować pieczenie. W ten sposób ogranicza się podaż niezdrowego tłuszczu oraz dostarcza pewnej ilości błonnika pokarmowego.
1 kotlet schabowy (130 g) = 365 kcal
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Bibliografia
Menal-Puey S., Martínez-Biarge M., Marques-Lopes I., Developing a Food Exchange System for Meal Planning in Vegan Children and Adolescents, „Nutrients” 2018, 11(1).
Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. Jarosza M., Warszawa 2017.
Salter A.M., The effects of meat consumption on global health, „Revue Scientifique et Technique” 2018, 37(1), 47–55.