Masło to jeden z najpopularniejszych dodatków do pieczywa, często wykorzystywany do przygotowywania kanapek. Składa się jednak w większości z nasyconych kwasów tłuszczowych, które w codziennym jadłospisie powinny występować w jak najmniejszej ilości. Z tego względu warto poszukać dla niego alternatyw. Poniżej przedstawiono pomysły na zamienniki masła, które można wykorzystać, aby urozmaicić przygotowywane kanapki.

 

SPIS TREŚCI:

1. Masło – wartość odżywcza

2. Hummus i inne pasty strączkowe

3. Pesto

4. Pasty warzywne

5. Awokado

 

 

1. Masło – wartość odżywcza
Masło zaliczane jest do grupy tłuszczów zwierzęcych, będących jednym z głównych źródeł nasyconych kwasów tłuszczowych w diecie. Kwasowi palmitynowemu, występującemu w maśle w największej ilości, przypisuje się właściwości zwiększające stężenie cholesterolu i cholesterolu frakcji LDL. Ponadto w opublikowanym w 2018 r. badaniu zauważono, że w grupie osób spożywających masło zwiększyło się stężenie cholesterolu frakcji LDL (w stosunku do grup stosujących olej kokosowy oraz oliwę z oliwek) (K. Khaw i wsp. 2018). Wpływ spożywania masła na ryzyko wystąpienia chorób serca, cukrzycy typu 2 czy przedwczesnej śmierci nadal pozostaje niejednoznaczny (L. Pimpin i wsp. 2016).

 

Eksperci odpowiedzialni za przygotowanie norm żywienia dla populacji Polski zauważają jednak, że zastąpienie tłuszczów zwierzęcych olejami roślinnymi (źródłami kwasów jedno- oraz wielonienasyconych) obniża ryzyko powstawania i rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. W związku z tym zalecają oni wdrożenie tego postępowania i ograniczenie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych do najniższego możliwego do uzyskania w diecie poziomu (M. Jarosz i wsp. 2020).

 

Masło jest także produktem o wysokiej wartości energetycznej. Standardowa kostka masła (200 g) dostarcza niemal 1500 kcal, zaś łyżeczka (5 g) dodana do kanapki zwiększa jej kaloryczność o prawie 40 kcal. Stosowanie zamienników masła może być zatem korzystne również dla osób, które chcą zredukować masę ciała i ograniczyć liczbę kilokalorii w diecie.

 

2. Hummus i inne pasty strączkowe
Pierwszą z propozycji jest pasta na bazie roślin strączkowych. Najpopularniejszą z nich jest pochodzący z Bliskiego Wschodu hummus, którego głównymi składnikami są ciecierzyca i tahini, czyli pasta sezamowa. Dzięki kremowej konsystencji łatwo rozsmarowuje się na pieczywie, a jego orzechowy posmak wzbogaca smak dania. Może stanowić bazę tradycyjnych kanapek, np. z plastrem żółtego sera bądź chudej wędliny, ale często jest również spożywany z dodatkiem pieczonych bądź świeżych warzyw. Łyżeczka hummusu (15 g) dostarcza podobnej ilości energii co masło (ok. 40 kcal). Oprócz tłuszczu dostarcza jednak również białka (ok. 1,2 g) i błonnika (ok. 0,8 g).

 

Gotowe pasty na bazie roślin strączkowych można kupić w większości sklepów, jednak warto spróbować przygotować je samodzielnie w domu.

  Fabryka Siły Sklep

Pasta z białej fasoli i suszonych pomidorów

Składniki:
– biała fasola – puszka (240 g po odsączeniu),
– suszone pomidory w oliwie – ok. 6 sztuk (60 g),
– oliwa (najlepiej ta z pomidorów) – łyżka (10 g),
– przyprawy: łyżeczka słodkiej papryki, sól i czarny pieprz do smaku, szczypta ostrej papryki (opcjonalnie).

 

Sposób przygotowania
Fasolę przełożyć na sito i dokładnie wypłukać (płukać do momentu, aż przestanie pojawiać się piana). Pomidory odsączyć i pokroić na mniejsze kawałki. Wszystkie składniki umieścić w wysokim naczyniu i zblendować na gładką masę. Doprawić do smaku. Przed podaniem najlepiej schłodzić min. 30 min.

 

3. Pesto
Kolejną alternatywą dla masła na kanapce może być pesto. Jest to rodzaj sosu wywodzący się z Włoch, przygotowuje się go przy użyciu oliwy, orzechów i ziół. Tradycyjną i cieszącą się największą popularnością wersją jest ta przygotowywana z bazylii (nazywana także pesto zielonym bądź pesto genovese); można jednak spotkać również pesto z dodatkiem pomidorów suszonych (pesto rosso), natki pietruszki, kolendry, ale również liści rzodkiewki czy pokrzywy.

 

Podobnie jak masło pesto dostarcza energii przede wszystkim z tłuszczu. Przeważają w nim jednak jedno- oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Pesto można przygotować samodzielnie lub kupić gotowy produkt dostępny w większości sklepów. Warto wtedy zwrócić uwagę na jego skład. Wiele produktów przygotowywanych jest z użyciem twardego sera, przez co nie jest odpowiednie dla wegetarian i wegan.

 

Zielone pesto

Składniki:
– świeża bazylia – 3 garści (ok. 10 g),
– rukola – garść (ok. 25 g),
– oliwa z oliwek – 5 łyżek (50 g),
– orzechy nerkowca – 2 łyżki (30 g),
– czosnek – 2 ząbki (10 g),
– sok z cytryny – łyżka (5 g),
– płatki drożdżowe bądź starty parmezan – łyżka (10 g, opcjonalnie),
– przyprawy: sól, pieprz (do smaku).

 

Ilości ziół podane są w przybliżeniu, ich proporcje można zmodyfikować w zależności od preferencji. Orzechy nerkowca można wymienić na inne, np. migdały, włoskie lub nasiona słonecznika.

 

Sposób przygotowania
Orzechy uprażyć na suchej patelni. W naczyniu blendera umieścić zioła i pozostałe składniki. Zblendować na gładką masę, w razie potrzeby doprawić do smaku.

 

4. Pasty warzywne
Masło można również zastąpić pastami na bazie warzyw (innych niż warzywa strączkowe), np. cukinii, papryki, bakłażana, marchwi, pomidorów czy selera. Często przygotowywane są z dodatkiem pestek czy orzechów bądź oleju roślinnego, który nadaje paście kremową konsystencję i jest nośnikiem smaku.

 

Pasty warzywne charakteryzuje zwykle niższa zawartość białka niż produkty ze strączkami, są natomiast dobrym źródłem błonnika i pomagają w budowaniu nawyku spożywania warzyw. Zgodnie z zaleceniami uwzględnionymi w Talerzu Zdrowego Żywienia codziennie należy spożywać ich minimum 400 g warzyw i owoców.

 

Ponadto pasty warzywne są zwykle mniej kaloryczne niż inne smarowidła. Jedna łyżeczka (10 g) dostarcza ok. 10–20 kcal, co może być pomocne podczas planowania diety redukcyjnej. Wśród past warzywnych dużą popularnością cieszy się pochodzący z Bałkanów ajwar, który składa się przede wszystkim z bakłażanów i papryki.

Ajwar
Składniki:
– czerwona papryka – 2 średnie sztuki (500 g),
– bakłażan – mała sztuka (300 g),
– koncentrat pomidorowy – łyżka (25 g),
– czosnek – ząbek (5 g),
– oliwa z oliwek – łyżka (10 g),
– ocet winny – łyżeczka (5 g),
– przyprawy: łyżeczka papryki słodkiej, szczypta suszonej papryki chili, sól i pieprz (do smaku).

 

Sposób przygotowania
Piekarnik rozgrzać do 200°C. Warzywa umyć. Paprykę przekroić na połówki i usunąć gniazda nasienne, bakłażan pokroić wzdłuż na ćwiartki. Na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia ułożyć paprykę, bakłażan i czosnek i piec ok. 30 minut. Po upieczeniu włożyć paprykę do pojemnika i szczelnie zamknąć. Pozostawić na ok. 15 minut, a następnie obrać ze skóry. Bakłażan i czosnek również obrać. Warzywa umieścić w wysokim naczyniu, dodać koncentrat, oliwę, ocet, przyprawy i zblendować na gładką pastę. W razie potrzeby doprawić do smaku. Schłodzić przed podaniem.

 

5. Awokado
Doskonałą alternatywą dla masła jest także awokado. Makroskładnikiem występującym w nim w największej ilości jest tłuszcz, przede wszystkim w formie jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto jest źródłem błonnika i składników mineralnych – potasu, magnezu – oraz innych związków biologicznie aktywnych.

 

Zauważono także, że spożycie awokado może się wiązać ze zmniejszonym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym choroby niedokrwiennej serca (L. Pacheco i wsp. 2022). W innym badaniu osoby spożywające awokado częściej sięgały także po inne warzywa, a ich dieta była lepszej jakości (oceniane za pomocą wskaźnika zdrowego odżywiania) w stosunku do osób go niespożywających. Dodatkowo w grupie tej zaobserwowano niższy średni wskaźnik BMI, wyższe stężenie cholesterolu frakcji HDL oraz zmniejszone ryzyko rozwinięcia zespołu metabolicznego (V. Fulgoni III i wsp. 2013).

 

Włączenie go do diety wydaje się zatem korzystne. Ponadto dojrzałe awokado jest miękkie, a jego konsystencja umożliwia łatwe rozsmarowanie go na kanapce czy toście. Dodatkowo neutralny aromat nie wpływa znacząco na smak potrawy. Awokado może stanowić podstawę pasty kanapkowej z dodatkami bądź być podawane solo. Dobrze komponuje się m.in. z jajkami, serem, chudą wędliną lub pieczenią oraz pomidorami i innymi warzywami.

 

Pikantna pasta z awokado i czarnuszką
Składniki:
– dojrzałe awokado – sztuka (140 g),
– sok z limonki – ½ łyżeczki (3 g),
– czosnek – mały ząbek (2 g),
– świeża papryczka chili – mały kawałek (5 g),
– czarnuszka – łyżeczka (5 g),
– przyprawy: sól (do smaku).

 

Sposób przygotowania
Z papryczki chili wyjąć pestki i drobno posiekać. Awokado rozgnieść widelcem, dodać sok z limonki, przeciśnięty przez praskę czosnek, posiekane chili, czarnuszkę i sól. Następnie dokładnie wymieszać. Przed podaniem schłodzić.

 


Bibliografia
Fulgoni V.L. et al., Avocado consumption is associated with better diet quality and nutrient intake, and lower metabolic syndrome risk in US adults: results from the National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) 2001-2008, „Nutrition Journal” 2013, 12, 1.
Khaw K.T. et al., Randomised trial of coconut oil, olive oil or butter on blood lipids and other cardiovascular risk factors in healthy men and women, „BMJ Open” 2018 8(3), e020167.
Mojska H. Et al., Tłuszcze w: Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, pod red. Jarosza M. et al., Warszawa 2020, 68–97.
Pacheco L.S. et al., Avocado Consumption and Risk of Cardiovascular Disease in US Adults, „Journal of the American Heart Association” 2022, 11(7), e024014.
Pimpin L. et al., Is Butter Back? A Systematic Review and Meta-Analysis of Butter Consumption and Risk of Cardiovascular Disease, Diabetes, and Total Mortality, „PLoS One” 2016, 11(6), e0158118.
Wolnicka K., Talerz zdrowego żywienia, ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/talerz-zdrowego-zywienia/ (12.09.2023).
Tabele Składu i Wartości Odżywczej Żywności, Instytut Żywności i Żywienia oraz baza USDA (dostęp przez program Avodiet).
Dane producentów i dystrybutorów past warzywnych.

 

REKLAMA
16-krotny Mistrz Świata Jarosław Olech stosuje Nr 1 na wzrost siły i masy mięśniowej
Darmowa dostawa!
+ Indywidualny plan dietetyczny + Poradnik treningowy