Spodenki do biegania – komfort i rekordy
Bylejakość w bieganiu nie sprawdza się na dłuższą metę. Historia i doświadczenie pokazują, że o wynikach już nie raz decydowały detale. Zaczynając przygodę z bieganiem, często stajemy przed ważnymi pytaniami: jak biegać i jak się ubierać? Dzisiaj skupimy się na ubraniach, a konkretnie na spodenkach.
SPIS TREŚCI:
1. Jakie spodenki do biegania?
2. Damskie spodenki do biegania
3. Spodenki do biegania męskie
4. To typ budowy i rodzaj treningu decyduje o wyborze
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Jakie spodenki do biegania?
Czy Paula Radcliffe ustanowiłaby rekord świata w maratonie, gdyby pobiegła w innych niż obcisłe spodenkach? Tak postawione pytanie może wydać się banalne, a jednak na przykładzie jej wcześniejszych doświadczeń okazuje się kluczowe. Paula w jednym ze swoich startów tak niefortunnie dobrała spodenki, że te nie pozwoliły jej na ukończenie biegu.
Swój piąty występ maratoński musiała przerwać na 25 kilometrze z powodu krwawiących obtarć. Czasami nawet liczne przymiarki mogą okazać się niewystarczające w konfrontacji z długim biegiem i wysiłkiem, który sprawia, że nasze biodra obniżają się.
Spodenki to nie wszystko. Czasami winę za gorszy wynik czy kontuzję ponoszą buty, stanik czy nawet zegarek na rękę. Skupmy się jednak na spodenkach. Wiele osób nieprzypadkowo pyta w sklepach biegowych właśnie o dobór spodenek.
Po pierwsze, spodenki do biegania powinny zapewniać nam komfort tak fizyczny, jak i psychiczny. Po drugie, powinny odznaczać się maksymalną lekkością. Naszym dylematem może być wybór pomiędzy obcisłym a luźnym materiałem. To od naszej anatomii i gustu zależy, który z nich wybierzemy.
2. Damskie spodenki do biegania
Jeśli chodzi o kobiety, to idealnymi spodenkami, jeśli chodzi o wszystkie wymienione powyżej cechy są… figi. Nie, nie chodzi o owoce. Figi to w tym przypadku określenie dla specjalistycznych damskich majtek bez nogawek. Charakteryzują się najniższą wagą ze wszystkich dostępnych na rynku biegowym spodenek, i co najważniejsze, idealnie dopasowują się do naszego ciała.
Jeśli chodzi o wybór majtek to zarówno na światowych, jak i polskich bieżniach dominują te firmowane przez Nike Racing. Posiadają ergonomiczne szwy, regulację dopasowania się, i co istotne, nie podwijają się. Nie ma możliwości, żeby zaskoczyły nas w trakcie biegu niewygodnym uwieraniem.
Problemem dla niektórych może być zbyt śmiały wygląd. W takim przypadku można sięgnąć po modele z nogawkami, np. Nike Pro 3 (także obcisłe). Luźne spodenki także sprawdzają się na biegowych ścieżkach. Jak pokazuje przypadek Pauli Radcliffe, należy jednak na nie uważać. Ich wybór może być idealny na letnie, ale krótsze wybiegania. Jeśli planujemy dłuższe wyprawy, rozważmy wybór obcisłych spodenek.
3. Spodenki do biegania męskie
Tutaj zdecydowana większość, czy to mistrzów świata, czy to zwykłych amatorów wybiera luźne, lekkie spodenki. Jest to ciekawe, zważywszy na to, że każda, nawet najmniejsza szczelina, stwarza dodatkowy opór. Fakt wyboru luźnych spodenek jest motywowany ich wyjątkową lekkością
i uczuciem komfortu.
W świecie biegania dużą rolę odgrywa też anatomia. Długodystansowcy mają z reguły szczupłe uda i opinające spodenki nie wyglądają u nich profesjonalnie. Co innego biegacze górscy czy sprinterzy, dla których dokładnie opinające uda i biodra spodenki decydują w dużym stopniu
o sukcesie.
Tam, gdzie istnieją kontrowersje, pojawiają się też ciekawe rozwiązania. Jak się okazuje, coraz więcej biegaczy zaczyna sięgać po spodenki typu dwuwarstwowego, gdzie wewnętrzną część wyścielają bokserski,
a zewnętrzną luźna warstwa materiału. Przykładem takich spodenek są te produkowane przez firmę Salomon.
Z wyborem zwykłych spodenek może być kłopot. Biegacze często skarżą się na to, że w czasie długiego biegania wewnętrzne szycia wrzynają się
w pachwiny. Może to powodować dyskomfort, a w skrajnych przypadkach nawet tworzenie się ran i krwawienie. Żeby ominąć problem, trzeba naprawdę dobrze dopasować spodenki przed bieganiem.
4. To typ budowy i rodzaj treningu decyduje o wyborze
Modelowa sylwetka z dobrze zarysowanymi mięśniami ud sama wymusza na nas wybór przylegających spodenek. Podkreślą one nie tylko wygląd naszych mięśni, ale zapewnią też większą kontrolę ruchu. Jeśli na treningu, oprócz długich wybiegań, praktykujemy też wykonywanie sprintów i różnych ćwiczeń koordynacyjnych, to obcisłe spodenki sprawdzą się idealnie.
W czasie biegu sprinterskiego zakres ruchu bioder i ud jest znacznie większy niż w czasie truchtu. Podobnie w czasie każdych alternatywnych ćwiczeń. Jeśli nie chcemy, żeby kłopotliwe podwijanie się spodenek stanowiło problem, wybierzmy przylegający typ odzieży.
Jeśli główną formą treningu stanowią u nas biegi długie, a typ budowy naszych ud jest szczupły, wybierzmy coś luźnego. W treningu liczy się przede wszystkim psychofizyczny komfort.