Wbrew powszechnemu przekonaniu płyn do dezynfekcji nie musi posiadać na etykiecie długiej listy składników. Do przygotowania domowego żelu antybakteryjnego wystarczą tylko trzy komponenty, które pozwolą skutecznie pozbyć się niebezpiecznych mikroorganizmów i zadbać o higienę.

 

SPIS TREŚCI:
1. Składniki domowego żelu antybakteryjnego – alkohol
2. Składniki domowego żelu antybakteryjnego – żel aloesowy
3. Składniki domowego żelu antybakteryjnego – olejek zapachowy
4. Jak samodzielnie zrobić żel antybakteryjny
5. Kiedy stosować żel antybakteryjny

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Składniki domowego żelu antybakteryjnego – alkohol
Dezynfekcyjne właściwości alkoholu są znane nie od dziś, a najlepszym tego dowodem jest to, że większość produktów znajdujących się na półkach w aptekach czy drogeriach zawiera go w swoim składzie. Dostęp do alkoholu jest nieograniczony, ale musimy wiedzieć, że popularna wódka o stężeniu alkoholu wynoszącym 40% okaże się bezwartościowa, ponieważ będzie nieskuteczna w zwalczaniu wszelkiego rodzaju drobnoustrojów chorobotwórczych i patogenów. Zamiast po zwykłą wódkę musimy sięgnąć po produkty o minimalnie 60% zawartości alkoholu etylowego lub alkoholu izopropylowego. Skutecznie odkażą nasze ciało oraz usuną z powierzchni nagromadzony brud i zarazki. Polecamy zakup spirytusu ratyfikowanego lub spirytusu aptecznego, z pewnością spełnią one swoją antyseptyczną funkcję.


2. Składniki domowego żelu antybakteryjnego – żel aloesowy
Gęstą konsystencję środka dezynfekcyjnego uzyskamy dzięki użyciu żelu aloesowego. Jest on powszechnie dostępny w aptekach i drogeriach. Niejednokrotnie wzbogaca się go o wiele dodatków, np. witaminę E. Aloes jest rośliną, która wspomaga nawilżenie ciała. Dodanie go do domowego żelu antybakteryjnego pozwoli na znaczne ograniczenie nadmiernego wysychania skóry, która będzie mieć regularny kontakt z wysokoprocentowym alkoholem. Ponadto żel aloesowy pozwala na efektywną pielęgnację ciała, zapobiega powstawaniu widocznych pęknięć.


3. Składniki domowego żelu antybakteryjnego – olejek zapachowy
Dodatek eterycznego olejku zamaskuje ostry zapach wysokoprocentowego alkoholu, który stanowi bazę produktów odkażających. Delikatny aromat wykazuje uspokajające właściwości, co może wspomóc walkę ze stresem. Niemniej jednak główną zaletą olejków zapachowych jest ich dezynfekcyjne działanie. Zwalczają różne chorobotwórcze drobnoustroje – począwszy od bakterii, przez grzyby i pasożyty, a skończywszy na patogenach i wirusach. Ponadto wiele olejków eterycznych pomaga w łagodzeniu powstających obrzęków i redukcji stanu zapalnego.

 

Specjaliści wskazują, że najlepszym wyborem okażą się olejki pozyskane z:
– cedru,
– cynamonu,
– drzewa herbacianego,
– goździków,
– lawendy,
– majeranku,
– pomarańczy,
– tymianku. Fabryka Siły Sklep


Warto też wspomnieć, że olejki, podobnie jak żel aloesowy, pomogą w ograniczeniu wysychania skóry i ułatwią utrzymanie właściwego nawilżenia ciała. Jeżeli nie posiadamy olejku zapachowego, możemy wykorzystać zwykły tłuszcz, np. oliwę z oliwek, olej kokosowy czy olej rzepakowy.

 

4. Jak samodzielnie zrobić żel antybakteryjny?
Podczas przygotowywania skutecznie działającego preparatu dezynfekcyjnego niezwykle istotne znaczenie mają proporcje wykorzystanych składników.

 

Zaleca się użyć:
– ok. 50 ml żelu aloesowego,
– ok. 100 ml wysokoprocentowego alkoholu (minimum 60%),
– 20–30 kropel jednego z wymienionych wyżej olejków eterycznych.


Wszystkie komponenty należy połączyć w wysokim naczyniu i mieszać do momentu uzyskania jednolitej konsystencji. Gdy żel jest zbyt gęsty, do rozcieńczenia można użyć odrobiny wody. Osoby stroniące od alkoholu (np. ze względu na dużą wrażliwość skóry) mogą go zastąpić świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny (ok. 10–15 ml) lub mieszanką kilku olejków eterycznych (np. z drzewa herbacianego, lawendowego, goździkowego i pomarańczowego). Przygotowany płyn należy przelać do czystego i odkażonego pojemnika z dozownikiem, który ułatwi aplikację.


5. Kiedy stosować żel antybakteryjny?
Płyn do dezynfekcji skutecznie oczyszcza ręce, szczególnie wtedy, gdy przebywamy poza domem. Na zewnątrz jesteśmy szczególnie narażeni na kontakt z drobnoustrojami i patogenami nagromadzonymi na wielu przedmiotach codziennego użytku lub elementach otoczenia (np. balustradach, stolikach, oparciach krzeseł, poręczach w komunikacji miejskiej). Warto jednak pamiętać, że żel antybakteryjny jest jedynie uzupełnieniem, powinniśmy regularnie przestrzegać zasad higieny osobistej. Głównym sposobem na uniknięcie zakażenia jest systematyczne mycie rąk mydłem w ciepłej wodzie (minimum 30 sekund).