Aktywność fizyczna i zdrowy styl życia odgrywają ogromną rolę w powrocie do formy po zakażeniu COVID-19. Kiedy zacząć ćwiczyć i na co zwrócić uwagę w procesie rekonwalescencji?

 

SPIS TREŚCI:

1. Czy po przejściu COVID-19 należy powrócić do regularnej realizacji treningów

2. Powrót do formy po COVID-19 – na co zwrócić uwagę

3. Wpływ aktywności fizycznej oraz zdrowego trybu życia na przebieg COVID-19

4. Podsumowanie

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 


1. Czy po przejściu COVID-19 należy powrócić do regularnej realizacji treningów
Osoby, u których choroba przebiegała w sposób bezobjawowy/łagodny, tzn. bez dolegliwości ze strony układów sercowo-naczyniowego oraz oddechowego, mogą powrócić do regularnej aktywności fizycznej już tydzień po ustąpieniu objawów. Aby rozpocząć realizację regularnych treningów po cięższym przejściu choroby (uporczywy kaszel, duszności, kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej), warto najpierw zasięgnąć porady lekarza, który wykluczy ewentualne poważniejsze powikłania, oraz wykonać podstawowe badania, m.in. krwi oraz EKG.

 

Niestety na podstawie aktualnego stanu wiedzy nie można jednoznacznie stwierdzić, czy różnego rodzaju powikłania po przejściu COVID-19 są przejściowe. Do najczęstszych objawów, które powinny skłonić do konsultacji z lekarzem, można zaliczyć: duszność/brak powietrza, omdlenia, silny ból mięśni oraz stawów, uporczywy ból głowy, bóle w klatce piersiowej czy też uczucie przyspieszonego i/lub nierównego bicia serca.

 

Infekcja SARS-CoV-2 bardzo mocno obciąża organizm, zwłaszcza jeśli jej przebieg jest ciężki. W powrocie do zdrowia po chorobie ważne jest, aby jak najszybciej odzyskać siły oraz zwiększyć odporność. Trzeba zmobilizować cały organizm – dzięki temu regeneracja będzie przebiegała sprawniej i efektywniej. Aktywność fizyczna nie jest więc zakazana, jednak należy rozważnie dobierać rodzaj oraz intensywność wysiłku.

 

2. Powrót do formy po COVID-19 – na co zwrócić uwagę
Oczywiście w pierwszej kolejności należy skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem. Jeżeli nie widzi on żadnych przeciwwskazań, warto stopniowo wdrażać regularną aktywność fizyczną. Częstotliwość oraz intensywność wysiłku należy dostosować do swoich możliwości oraz aktualnego samopoczucia. Każdy trening powinien być poprzedzony prawidłową rozgrzewką.

 

Warto rozpocząć pracę nad przywróceniem formy od wykonywania ćwiczeń oddechowych. Tego typu ćwiczenia z pewnością przyczynią się do szybszego przywrócenia sprawności płuc sprzed zakażenia. Prawidłowa praca tego narządu ma bardzo duże znaczenie podczas wysiłku, dlatego warto zadbać o jego kondycję zwłaszcza po chorobie. Do ćwiczeń oddechowych warto dodać ćwiczenia aerobowe, np. spacer czy chód po bieżni. W przypadku treningu realizowanego na siłowni warto zastosować niższą intensywność ćwiczeń i nie wykonywać interwałów.

  Fabryka Siły Sklep

Należy zastanowić się również, czy na pewno w okresie powrotu do formy konieczne jest stosowanie diety redukcyjnej. W tym przypadku zdecydowanie lepszym pomysłem jest rezygnacja z redukcji tkanki tłuszczowej i skupienie się przede wszystkim na zdrowiu i powrocie do kondycji sprzed zakażenia. Odpowiednia kaloryczność diety jest bardzo istotna podczas przebiegu procesów regeneracyjnych organizmu. Warto więc postawić na zdrową, zbilansowaną dietę o kaloryczności równej zapotrzebowaniu lub nawet z niedużą nadwyżką energetyczną. Po powrocie do formy i odzyskaniu sił można kontynuować redukcję masy ciała.

 

3. Wpływ aktywności fizycznej oraz zdrowego trybu życia na przebieg COVID-19
Wiadomo, że zdrowy tryb życia oraz regularna aktywność fizyczna pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka. Wykazano, że treningi również istotnie zmniejszają ryzyko zachorowania na COVID-19, ciężkiego przebiegu choroby, a także hospitalizacji w wyniku zakażenia koronawirusem (R. Sallis i wsp. 2021). Warto więc dbać o odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia i wybrać aktywność, która sprawia przyjemność. Dzięki temu motywacja nieustannie będzie wysoka.

 

W czasie pandemii niestety dostęp do licznych obiektów sportowych może być utrudniony. Wiele osób rezygnuje również z treningów na siłowni – wybiera ćwiczenia na świeżym powietrzu bądź w domu, aby zmniejszyć kontakt z innymi osobami. Mimo wszystko utrzymywanie aktywności fizycznej na wysokim poziomie jest ważne, nawet jeśli są to zwykłe spacery.

Kolejną istotną kwestią jest dbanie o prawidłowo zbilansowaną dietę bogatą w owoce i warzywa. Kaloryczność powinna być dobrana indywidualnie z uwzględnieniem aktywności fizycznej. Niestety w obecnych czasach dostęp do wysokoprzetworzonej żywności jest bardzo duży. Coraz częściej sięgamy po gotowe posiłki, które nie do końca są zdrowe i pełnowartościowe. Warto planować jadłospis i przygotowywać potrawy samodzielnie, aby dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

 

4. Podsumowanie
Osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem łagodnie, mogą do aktywności fizycznej powrócić już tydzień po ustąpieniu choroby. Osoby, które przeszły chorobę z ciężkimi objawami bądź zmagają się z powikłaniami, powinny powrót do aktywności fizycznej skonsultować z lekarzem oraz wykonać niezbędne badania.

 

Na początku warto wdrożyć ćwiczenia oddechowe oraz lekką aktywność aerobową i/lub treningi siłowe o niskiej intensywności. Obciążenie powinno być rozważnie dobierane, a progresja przebiegać stopniowo.

 

W procesie regeneracji po przejściu zakażenia warto również zrezygnować z redukcji masy ciała i odłożyć ten cel na później (po odzyskaniu pełni sił). Wyższa kaloryczność z pewnością pomoże w powrocie do formy sprzed choroby. Dobrym elementem profilaktyki choroby są aktywność fizyczna i prawidłowo zbilansowana dieta. Warto dbać o zdrowy styl życia, z pewnością pozytywnie wpłynie to również na sprawny powrót do formy.

 


Bibliografia
Sallis R. et al., Physical inactivity is associated with a higher risk for severe COVID-19 outcomes: a study in 48 440 adult patients, „British Journal of Sports Medicine” 2021, 1–8.