Wiosna i lato kojarzą się głównie z pełnym słońcem. W tym czasie wiele osób decyduje się na spędzenie wolnego czasu nad wodą, m.in. w celu zdobycia wakacyjnej opalenizny. Warto jednak wiedzieć, że promieniowanie UV może doprowadzić do problemu określanego mianem fotoalergii. Czy fotouczulenie jest niebezpieczne dla zdrowia? Czy fototoksyczność i fotoalergia są tą samą przypadłością? Co sprawia, że promieniowanie słoneczne może doprowadzić do tego typu problemów?

 

SPIS TREŚCI:
1. Fotoalergia – co to jest?
2. Jak dochodzi do reakcji fotouczuleniowej?
3. Fotouczulacze – przykłady
4. Fotoalergia a fototoksyczność – na czym polega różnica?
5. Jak sobie radzić z fotoalergią i fototoksycznością?

 

 

1. Fotoalergia – co to jest?
Pojęcie fotoalergii, czy też fotouczulenia, odnosi się do skórnej reakcji atopowej (alergicznej), która w głównej mierze następuje wskutek działania promieniowania słonecznego (UV), ale nie tylko. Fotoalergia może również stanowić rezultat naświetlania ciała lampami rehabilitacyjnymi, oddziaływania promieniowania laserowego (np. w trakcie zabiegu depilacji czy usuwania tatuażu) bądź wizyty w solarium.

 

Skórna reakcja fotoalergiczna nie następuje samoistnie. Do jej wyzwolenia niezbędny jest fotosensybilizator (fotouczulacz). Cechą charakterystyczną tego typu czynników jest obecność chromoforów, które warunkują zdolność fotouczulaczy do pochłaniania promieniowania i wyzwalania niepożądanych następstw w przebiegu reakcji uczuleniowej.

 

2. Jak dochodzi do reakcji fotouczuleniowej?
Po dotarciu na powierzchnię ciała promienie słoneczne wnikają w głąb skóry, a obecne w fotosensybilizatorze chromofory powodują ich pochłonięcie. W rezultacie fotouczulacze ulegają licznym przemianom w hapteny (alergeny), które przyczyniają się do wyzwolenia dermalnej reakcji alergicznej. Reakcja fotouczuleniowa w przeważającej liczbie przypadków charakteryzuje się obecnością:
– stanu zapalnego,
– uciążliwego świądu,
– złuszczania się skóry,
– zaburzeń pigmentacji (przebarwień),
– wyprysku kontaktowego z grudkami.

 

Należy zaznaczyć, że reakcja fotoalergiczna nie jest miejscowa – zmiany atopowe mogą nastąpić również na innych obszarach, a nie wyłącznie na skórze poddanej działaniu promieniowania UV. Z tego też powodu nieestetyczne zmiany często ujawniają się na zakrytych częściach ciała. Warto też dodać, że reakcja fotouczuleniowa zwykle pojawia się po 1–2 dniach od działania promieni słonecznych.

  Fabryka Siły Sklep

3. Fotouczulacze – przykłady
Zdecydowana większość fotosensybilizatorów to leki. Zawarte w produktach leczniczych substancje czynne mogą powodować nieestetyczne zmiany skórne pod wpływem promieniowania słonecznego. Dlatego też osoby w trakcie przewlekłej farmakoterapii, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim lub korzystające z usług mogących doprowadzić do wyzwolenia fotouczulenia (np. wspomniana depilacja laserowa), powinny zawczasu zapytać lekarza lub farmaceutę o ryzyko reakcji alergicznej. Leki, które mogą wyzwalać reakcje fotoalergiczną, to m.in. antybiotyki, środki przeciwgrzybicze, preparaty na trądzik, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki antyalergiczne czy środki psychotropowe i antydepresyjne.

 

Nie inaczej jest z ziołami i suplementami diety. Choć często są postrzegane jako naturalne i bezpieczne, to jednak występujące w roślinach składniki aktywne są bardzo silnymi fotosensybilizatorami i wywołują niezwykle mocną reakcję alergiczną. Do tej grupy należą m.in. arnika górska, krwawnik pospolity, nagietek lekarski, rumianek pospolity oraz skrzyp polny.

 

Warto jeszcze zwrócić uwagę na pochodne witaminy A, które są lepiej znane jako retinoidy. Działanie retinoidów jest szczególnie doceniane w przypadku cery trądzikowej – związki te m.in. powodują usuwanie zalegających pokładów starego naskórka, zapobiegają przesadnemu wytwarzaniu i wydzielaniu łoju (sebum) czy też nasilają proces rogowacenia keranocytów. Efektem tego jest wzrost podatności skóry na działanie promieniowania UV, co może doprowadzić do reakcji uczuleniowej, a nawet poparzenia słonecznego i trwałego uszkodzenia skóry.

 

4. Fotoalergia a fototoksyczność – na czym polega różnica?
Termin fotouczulenia jest często wymieniany wraz z pojęciem fototoksyczności – niejednokrotnie stosowane są one naprzemiennie, co jest błędem. Fotoalergia to reakcja o charakterze atopowym, która przeważnie następuje po co najmniej 24 godzinach od momentu kontaktu skóry z promieniowaniem UV i wywołuje zmiany dermalne na całym ciele (w tym także na obszarach nieeksponowanych na światło słoneczne).

 

Fototoksyczność to zgoła odmienny problem, a sama reakcja różni się od tej fotouczuleniowej. Promieniowanie słoneczne sprawia, że fotouczulacz powoduje wyzwolenie dużej ilości reaktywnych form tlenu (tzw. wolnych rodników tlenowych) o destrukcyjnym wpływie na komórki. Oznacza to, że interakcja pomiędzy substancją fotosensybilizującą a UV skutkuje uszkodzeniem skóry – m.in. zmianami obrzękowymi, pęcherzami czy rumieniem.

 

Kolejną różnicą jest to, że reakcja fototoksyczna następuje w krótkim czasie, przeważnie po kilkudziesięciu minutach lub kilku godzinach od ekspozycji na promienie UV. Ponadto zmiany skórne są ograniczone wyłącznie do obszaru poddanemu naświetleniu.

 

Przykładami czynników powodujących reakcję fototoksyczną są leki antyarytmiczne, preparaty przeciwko malarii, środki cytostatyczne oraz takie zioła jak lubczyk, dziurawiec zwyczajny, marchew i pietruszka zwyczajna czy aminek większy.

 

5. Jak sobie radzić z fotoalergią i fototoksycznością?
Podobnie jak w przypadku innych chorób alergicznych niezbędne jest ograniczenie do minimum sytuacji, które mogą doprowadzić do wyzwolenia reakcji fotouczuleniowej. Wówczas rozwiązanie może mieć dwojaki charakter:
– zmiana leku, kosmetyku, suplementu diety lub innego fotosensybilizatora na produkt, który nie będzie prowadził do fotoalergii,
– ograniczenie do minimum ekspozycji na promieniowanie słoneczne, stosowanie kremów ochronnych z filtrem UV oraz rezygnacja z wszelkich usług, które mogą spowodować fotoalergię.

 

U wielu osób dochodzi do mniej lub bardziej widocznych zmian skórnych czy stanów zapalnych. Wówczas leczenie fotoalergii lub fototoksyczności bazuje w głównej mierze na łagodzeniu występujących niedogodności dermalnych. Z tego powodu przeważnie wykorzystuje się środki farmakologiczne o działaniu przeciwalergicznym (doustne leki przeciwhistaminowe, miejscowe inhibitory kalcyneuryny) lub przeciwzapalnym (np. glikokortykosteroidy).

 

Oprócz leczenia farmakologicznego można zdecydować się na pielęgnację podrażnionej skóry. Aplikacja kremów zawierających aloes, ekstrakty konopne, żywokost czy nagietek może okazać się pomocna w procesie gojenia się ran, ograniczeniu świądu bądź przeciwdziałaniu nadmiernemu przesuszeniu. Niemniej jednak należy pamiętać, że każdorazowe użycie kosmetyków warto zawczasu skonsultować z dermatologiem lub farmaceutą, co pozwoli ograniczyć ryzyko pogorszenia stanu skóry.

 

W przypadku wyjątkowo silnego fotouczulenia poleca się wykonywać okłady z kwasu bornego lub wody morskiej (roztwór soli fizjologicznej) – oczywiście należy je traktować wyłącznie jako formę dodatku do leczenia farmakologicznego.

 


Bibliografia
Lis A. et al., Zjawisko fotonadwrażliwości – istotne działanie niepożądane powszechnie stosowanych leków, „Biuletyn Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego” 2021, 3, 18–27.
Galica K. et al., Skórne reakcje fototoksyncze na leki doustne – opis trzech przypadków, „Dermatologia Estetyczna” 2020, 22(2), 113–119.
Gonçalo M., Phototoxic dermatitis, Kanerva’s Occupational Dermatology, pod red. Johna S.M. et al., Cham 2020, 191–209.
Mehrholz D.M., Opalska-Tuszyńska A., Barańska-Rybak WM., Ciemna strona Słońca czyli reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne w codziennej praktyce dermatologicznej, „Forum Dermatologicum” 2020, 6(2), 55–58.
Zuba E.B. et al., Drug-induced Photosensivity, „Acta Dermatoveneroligica Croatica” 2016, 24(1), 55–64.
Dawe R.S., Ibbotson S.H., Drug-Induced Photosensivity, „Dermatologic Clinics” 2014, 32(3), 363–368.
Śpiewak R., Wyprysk fotoalergiczny i fototoksyczny, „Alergoprofil” 2009, 5(2), 2–7.
Moore D.E., Drug-Induced Cutaneous Photosensitivity, „Drug Safety” 2002, 25, 345–372.