Cokolwiek robisz – nieważne, czy rywalizujesz w sporcie, czy pracujesz, uczysz innych – zawsze walczysz sam ze sobą. Nasze życie jest oparte na wojnie pomiędzy naszymi dobrymi cechami, motywacją i ambicją a strachem, lenistwem i złymi cechami. Jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz zdać sobie sprawę, że najciężej jest pokonać samego siebie. Nie liczy się, jak dobry byłeś wczoraj, jak wiele zrobiłeś ani kogo pokonałeś. Liczy się tylko to, co robisz dzisiaj, i to, by być lepszą wersją siebie z dnia poprzedniego.

 

SPIS TREŚCI:

1. Motywacja do treningu – wewnętrzny konflikt
2. Motywowanie – każdy prowadzi swoją wojnę
3. Sposoby na pokonanie samego siebie

 


1. Motywacja do treningu – wewnętrzny konflikt
Ile razy czułeś wewnątrz siebie konflikt? Z jednej strony trening, z drugiej wyjście ze znajomymi. Obiecałeś sobie, że nie odpuścisz, że będziesz ćwiczyć, by osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Jednak przecież należy ci się coś od życia. Czas z przyjaciółmi, których długo nie widziałeś, i jedno piwo, jeden opuszczony trening nie oddalą cię od zamierzonego celu. Przykład z życia.

 

Takich konfliktów mamy w sobie wiele i przeżywamy je każdego dnia. Może to być konflikt pomiędzy wyborem drogi życiowej, a może być też tak błahy, jak wybór pomiędzy zjedzeniem ciastka bądź nie. Ważne jest zdanie sobie sprawy z tego, że to ty sam jesteś swoim największym przeciwnikiem. To ty decydujesz, czy wygrają twoje słabości, czy nie. Dokonujesz wyborów.

W życiu musisz mieć priorytety. Są rzeczy ważne i ważniejsze. Często najlepszym wyjściem jest kompromis. Idź z przyjaciółmi na piwo wieczorem, a trening zrób rano tego samego dnia.

 

Oczywiście są ludzie bezkompromisowi. Albo idziemy na całość, albo wcale. To są perfekcjoniści. Ma to swoje olbrzymie plusy, ale często też minusy. Walczymy ze sobą każdego dnia i czasem przegrywamy bitwy – jak na wojnie. Nie możemy jednak popadać ani w samozachwyt, ani w kompleksy.


2. Motywowanie – każdy prowadzi swoją wojnę
Widziałem ostatnio u znajomego tatuaż z napisem: „Face your fear, accept your war”. Dał mi do myślenia. Każdy z nas prowadzi swoją własną wojnę. Nie ma ludzi, którzy nie muszą walczyć. Po prostu każdy z nas walczy w inny sposób. Każdy z nas odczuwa lęk przed czymś. Najważniejsze jest zdanie sobie sprawy z tego, czego tak naprawdę się boimy, i stawienie temu czoła.

 

Dla jednego wojną będzie ciągły samorozwój w wybranej dziedzinie sportu, dla drugiego w dziedzinie nauki, dla trzeciego zwykłe wyjście na zakupy. Musisz zdać sobie sprawę, że ludzie wokoło często mają wiele problemów, z którymi sobie nie radzą. Przegrywają swoją wojnę z samym sobą. Kiedy zdasz sobie z tego sprawę, nabierzesz do nich większego szacunku. Będziesz w stanie wczuć się w ich sytuacje i zrozumieć ich.

  Fabryka Siły Sklep

Do czego ci to potrzebne? Przede wszystkim do tego, by umieć żyć z ludźmi w zgodzie. By nauczyć się prowadzić swoje życie w zgodzie z własnym sumieniem. Walcz z całych sił o to, co ci się należy, ale nigdy nie zapominaj o innych ludziach. To najczęściej oni nas wzbogacają.


3. Sposoby na pokonanie samego siebie
Stare przysłowie mistrza wojny Sun Tzu głosi: „Jeżeli znasz przeciwnika

i siebie, wygrasz każdą bitwę. Jeżeli znasz siebie, lecz nie znasz przeciwnika, każdej wygranej będzie towarzyszyć także porażka. Jeżeli nie znasz ani siebie, ani przeciwnika, zawsze przegrasz”.

 

To idealnie oddaje sytuację, w jakiej znajduje się każdy z nas. Najczęściej nie zadajemy sobie trudu poznania siebie. Nie zadajemy sobie odpowiednich pytań. Nie znamy swoich słabości i mocnych stron. Warto nad tym pomyśleć i przeanalizować swoje wady i zalety.

 

Ludzie sukcesu to ludzie, którzy znają swoje mocne strony i z nich korzystają. Znają także swoje słabości i nad nimi pracują. Najlepszym sposobem na pokonanie siebie jest właśnie poznanie samego siebie. Nikt nie da ci gwarancji prócz tej osoby, która codziennie patrzy ci w lustrze

w oczy.

 

Ogłoś swój cel innym, to również pomoże. W końcu jeśli przegrasz, o tej porażce dowiedzą się także i oni. Złóż sobie samemu przysięgę. Sprawdź, czy jesteś w stanie żyć z myślą, że mógłbyś siebie samego zawieść. Jeżeli na samą myśl o tym chce ci się walczyć... to dobrze!

 

Ułóż sobie plan działania, taktykę wojny. Każdy wielki dowódca ma plan A, plan B oraz plan C. I pamiętaj, że najważniejsze jest to, kim chcesz się stać. Z jasną wizją działania łatwiej dążysz do celu, ponieważ znasz kierunek podróży.