W obecnych czasach życie jest pełne pośpiechu, nerwów i obowiązków. Umiejętności regulacji emocji i radzenia sobie ze stresem są coraz trudniejsze do opanowania, co skutkuje podświadomym poszukiwaniem sposobów na osiągnięcie spokoju. Część osób wybiera prozdrowotne i sprzyjające zachowania rozładowujące napięcie, takie jak spotkania z przyjaciółmi, czytanie książek czy aktywność fizyczna. Druga część z kolei decyduje się na rozwiązania bardziej destrukcyjne, szukając ukojenia w używkach czy wpadając w różnego rodzaju uzależnienia. W tej grupie wyróżnić można również osoby, które próbują radzić sobie z emocjami poprzez jedzenie. Może to prowadzić do rozwinięcia zaburzenia, jakim jest zespół napadowego objadania się (BED). Polega on na spożywaniu dużych ilości pokarmów w szybkim tempie i krótkim czasie, co przeważnie prowadzi do wyrzutów sumienia i poczucia wstydu. Przypomina to zachowania typowe dla bulimii, jednak w tym przypadku nie pojawiają się zachowania mające na celu zapobieganie wzrostowi masy ciała, takie jak prowokowanie wymiotów czy zażywanie środków przeczyszczających.

 

SPIS TREŚCI:
1. Definicja zespołu napadowego objadania się (BED)
2. BED – przyczyny
3. Błędne koło odchudzania
4. Skutki długotrwałych napadów objadania się
5. Jak sobie pomóc? Samoleczenie BED
6. Psychoterapia – złoty środek dla leczenia BED
7. Farmakoterapia – czy znajduje zastosowanie?
8. Podsumowanie

 


1. Definicja zespołu napadowego objadania się
Według klasyfikacji ICD-11 (Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych) opublikowanej przez WHO w 2019 r. zespół napadowego objadania się to zaburzenie odżywiania, które objawia się częstymi i nawracającymi od przynajmniej 3 miesięcy cyklami związanymi z nadmiernym, niekontrolowanym spożywaniem żywności, podczas których dochodzi do subiektywnej utraty kontroli i braku możliwości zaprzestania jedzenia. Epizody często odbywają się w samotności i związane są z poczuciem wstydu, obrzydzenia sobą, a także niepokojem. Prowadzą do upośledzenia prawidłowego funkcjonowania w życiu społecznym, osobistym, rodzinnym czy zawodowym. Co ważne, liczba zjedzonych pokarmów definiowanych jako napad jest indywidualna. Dla jednej osoby mogą to być dwie drożdżówki, a dla innej dziesięć – głównym wyznacznikiem jest tutaj poczucie utraty kontroli. Innymi charakterystycznymi cechami mogą być duża szybkość jedzenia czy sięganie po jedzenie mimo odczuwania sytości, a nawet przejedzenia.

 

2. Przyczyny BED
Zespół napadowego objadania się może występować w wyniku interakcji czynników psychologicznych, socjokulturowych i rodzinnych, które różnią się w zależności od jednostki. Niskie poczucie własnej wartości, obniżony nastrój, brak poczucia sprawczości, perfekcjonizm, impulsywność oraz problemy z wyrażaniem emocji i radzeniem sobie z nimi są czynnikami, które w dużym stopniu predysponują do rozwinięcia zaburzenia. Oprócz tego badania wskazują, że nawet 80% pacjentów cierpiących na zespół napadowego objadania się choruje również na choroby psychiczne i zaburzenia nastroju (C.M. Grilo i wsp. 2013). Co ciekawe, zwiększone ryzyko występuje także u osób, których członkowie rodziny mają problemy ze zdrowiem psychicznym. Ponadto napady dotykają ludzi mających tendencję do myślenia zero-jedynkowego oraz stawiających sobie zbyt wysoko poprzeczkę we wszystkich sferach życia. Obecna w społeczeństwie presja i nacisk na szczupłą sylwetkę oraz niską masę ciała również nie pomagają. Częstym czynnikiem predysponującym wydaje się nadmierna koncentracja na wyglądzie wśród rodziców, którzy (przeważnie nieświadomie) zaszczepiają w dzieciach myśl, że szczupła sylwetka oznacza szczęście i sukces. Wśród czynników zwiększających ryzyko zachorowania wymienia się stosowanie różnego rodzaju diet, zwłaszcza skrajnie niskoenergetycznych i restrykcyjnych (Z. Agüera i wsp. 2021).

 

3. Błędne koło odchudzania
Osoby cierpiące na zespół napadowego objadania się często wpadają w tzw. błędne koło odchudzania. Decydują się na restrykcyjne diety i wykluczają różnego rodzaju produkty, które w ich przekonaniu powodują przybieranie na masie ciała. Początkowo tracą kilogramy i udaje im się trzymać założeń, jednak gdy przychodzi moment, w którym sięgają po coś „zakazanego”, tracą kontrolę. Wówczas rozpoczyna się napad objadania, co jest logiczne zarówno z punktu widzenia fizjologicznego, jak i psychologicznego, ponieważ organizm znajduje się w stanie głodówki i za wszelką cenę dąży do zdobycia pożywienia. Po napadzie osoby te mają wyrzuty sumienia i rozpoczynają dietę od nowa – w ten sposób koło się zamyka (A.G. Dulloo i wsp. 2015).

  Fabryka Siły Sklep

4. Skutki długotrwałych napadów objadania się
Zespół napadowego objadania się wpływa zarówno na stan zdrowia (fizycznego i psychicznego), jak i na życie społeczne. Zauważono, że zaburzenie bardzo często łączy się z występowaniem otyłości, co może prowadzić do cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, chorób sercowo-naczyniowych czy stłuszczeniowej choroby wątroby, a w ostateczności również do przedwczesnego zgonu (S.G. Kornstein i wsp. 2016). Wśród kobiet obserwuje się problemy z zajściem w ciążę oraz zwiększone ryzyko zespołu policystycznych jajników (PCOS) (P. Olguin i wsp. 2016). Co jednak najistotniejsze, zespół napadowego objadania się wpływa na zdrowie psychiczne, powodując występowanie depresji, niepokoju, a nawet myśli samobójczych i samookaleczania. Może także skutkować izolacją społeczną i pogorszeniem relacji z bliskimi (S.G. Kornstein i wsp. 2016).

 

5. Jak sobie pomóc? Samoleczenie BED
Wiele osób cierpiących na zespół napadowego objadania się jest w stanie poradzić sobie z nim samodzielnie. Często polecanym rozwiązaniem jest prowadzenie dzienniczka samoobserwacji, w którym należy zapisywać ilość, czas i miejsce spożywanych pokarmów, a także emocje i myśli temu towarzyszące. Dzięki tej metodzie można przyjrzeć się, jakie sytuacje powodują napady i jak wygląda wzorzec jedzenia, a następnie znaleźć inny sposób na radzenie sobie z tymi momentami. Przydatne może być też planowanie i regularne spożywanie posiłków, najlepiej w 3-godzinnych odstępach. Rozpisanie planu żywienia na cały tydzień pozwoli na zakup tylko najpotrzebniejszych składników. Ułatwieniem może okazać się także rzadsze odwiedzanie sklepów, np. co 3 dni, aby nie robić dużych zapasów.

 

Bardzo istotne jest niestosowanie żadnych restrykcji. Dobrze wplatać do posiłków lubiane produkty, które do tej pory pojawiały się w napadach. Głównym założeniem jest trzymanie się swojego zapotrzebowania energetycznego.

 

Aby nie doprowadzić do napadu, poleca się nałożyć na talerz konkretną porcję, którą ma się zamiar zjeść, i nie sięgać po dokładki. Celem jest, aby pod koniec posiłku czuć się przyjemnie najedzonym, ale nie przejedzonym. Dlatego – jeśli pojawia się uczucie pełności – warto odstawić posiłek, a nawet wyrzucić resztki. W tym momencie zdrowie jest ważniejsze od ekologii. Niesamowicie ważne jest również to, aby posiłki spożywać w spokojnej atmosferze, powoli i uważnie, bez czynników rozpraszających (np. telefonu). Takie postępowanie pomoże uregulować odczuwanie głodu i sytości.

 

Kolejnym świetnym rozwiązaniem może być zaplanowanie aktywności, które mogłyby stanowić alternatywę dla napadu i również pozwolą na rozładowanie napięcia. Przykładem mogą być takie czynności jak słuchanie ulubionej muzyki, rozmowa z przyjaciółmi, spacer z psem czy rozwiązywanie sudoku. Najlepiej w początkowym etapie leczenia unikać samotności oraz nudy, bo to one często prowadzą do epizodów. Mówi się również o pozytywnym wpływie aktywności fizycznej, która pozwala redukować stres, a także poprawić postrzeganie obrazu własnego ciała (Binge Eating: Breaking the Cycle A self-help guide towards recovery, bodywhys.ie).

 

6. Psychoterapia – złoty środek dla leczenia BED
Mimo że samoleczenie często przynosi oczekiwany efekt, w przypadku trudności w radzeniu sobie z emocjami warto udać się na konsultację do psychologa lub psychoterapeuty. W bardziej zaawansowanych stadiach konieczne może okazać się sięgnięcie po pomoc psychiatry. Leczeniem pierwszego wyboru jest zawsze terapia poznawczo-behawioralna (CBT), która skupia się głównie na wprowadzaniu zmian w żywieniu i zachowaniu poprzez pracowanie nad przekonaniami i emocjami oraz strategami radzenia sobie z nimi. Według badań jest to najskuteczniejsza metoda (S. Mulkens, Waller G. 2021). Pomocna okazuje się również terapia interpersonalna (ITP) koncentrująca się na poprawie jakości relacji interpersonalnych i funkcjonowania społecznego, co w konsekwencji ma prowadzić do redukcji napięcia i stresu, które są główną przyczyną występowania napadów (A. Hilbert i wsp. 2012).

 

W przypadku osób chorujących na otyłość, które są niezadowolone z obrazu własnego ciała, powyższe metody nie zawsze są jednak skuteczne. Psychoterapia skupia się w pierwszej kolejności na poprawie relacji z jedzeniem i ograniczeniu restrykcji, a dopiero później pozwala na rozważanie redukcji masy ciała, co nie zawsze podoba się osobom z nadmierną liczbą kilogramów. Z tego względu opracowano behawioralne leczenie utraty wagi dla pacjentów z uzależnieniem od jedzenia (BWL), które to koncentruje się na wprowadzaniu stopniowych zmian stylu życia, w tym na umiarkowanym obniżeniu kaloryczności, poprawie jakości odżywiania oraz wprowadzeniu umiarkowanej aktywności fizycznej (30 minut pięć razy w tygodniu). Oprócz tego od strony technik behawioralnych BWL skupia się na wyznaczaniu celów, prowadzeniu dzienników samoobserwacji (w tym dzienników żywieniowych i monitorujących aktywność fizyczną), a także na udoskonalaniu umiejętności rozwiązywania problemów i radzenia sobie z trudnymi emocjami (C.M. Grilo i wsp. 2022).

 

7. Farmakoterapia – czy znajduje zastosowanie?
W leczeniu zespołu napadowego objadania się farmakoterapia nie jest stosowana często, ale nieliczne badania wskazują, że w niektórych przypadkach może okazać się bardzo pomocna. Po leki sięga się najczęściej przy występowaniu depresji. Substancje przeciwdepresyjne walczą nie tylko z obniżonym nastrojem, ale także wpływają na zmniejszenie częstotliwości napadów. Mimo to nie obserwuje się znaczącego spadku masy ciała przy ich stosowaniu (H. Davis, E. Attia 2017). W przypadku otyłości podaje się leki kontrolujące masę ciała, ale nie wykazano ich skuteczności u pacjentów otyłych cierpiących na BED (C.M. Grilo i wsp. 2013). Co ciekawe, najskuteczniejszy wydaje się topiramat należący do grupy leków przeciwpadaczkowych, który w połączeniu z terapią poznawczo-behawioralną pozwala na znaczącą redukcję częstotliwości napadów, a także masy ciała. Niestety jego stosowanie wiąże się z występowaniem skutków ubocznych, m.in. silnych bólów głowy, dlatego nie zawsze można go podawać (D.L. Safer i wsp. 2020). Potrzebne są jednak dalsze badania, aby stwierdzić, czy farmakoterapia może być stosowana w każdym przypadku i czy nie lepiej ograniczyć się wyłącznie do psychoterapii lub samoleczenia.

 

8. Podsumowanie
Ze względu na to, że problem zespołu napadowego objadania się jest coraz powszechniejszy, niezwykle istotne jest, aby edukować specjalistów w tym kierunku i szerzyć wiedzę na jego temat. Główną przyczyną występowania zaburzenia są restrykcyjne diety, więc najlepszą drogą do jego prewencji (a także leczenia) jest zrezygnowanie ze skrajnych sposobów żywienia i dostarczanie organizmowi wystarczającej liczby kilokalorii. Przydatne byłoby również rozpowszechnianie technik relaksacyjnych i nauka radzenia sobie z emocjami już od najmłodszych lat, czego niestety w dalszym ciągu brakuje.

 


Bibliografia
Agüera Z. et al., A review of binge eating disorder and obesity, „Neuropsychiatrie” 2021, 35(2), 57–67.
Binge Eating: Breaking the Cycle A self-help guide towards recovery, bodywhys.ie/wp-content/uploads/2022/02/Treatment-Guide.pdf (03.02.2023).
Davis H., Attia E., Pharmacotherapy of eating disorders, „Current Opinion in Psychiatry” 2017, 30(6), 452–457.
Dulloo A.G., Montani J.-P., Pathways from dieting to weight regain, to obesity and to the metabolic syndrome: an overview, „Obesity Reviews” 2015, 16(51), 1–6.
Grilo C.M. et al., Naltrexone-Bupropion and Behavior Therapy, Alone and Combined, for Binge-Eating Disorder: Randomized Double-Blind Placebo-Controlled Trial, „The American Journal of Psychiatry” 2022, 179(12), 927–937.
Grilo C.M. et al., Psychiatric disorder co-morbidity and correlates in an ethnically di- verse sample of obese patients with binge eating disorder in primary care settings, „Comprehensive Psychiatry” 2013, 54(3), 209–216.
Hilbert A. et al., Long-term efficacy of psychological treatments for binge eating disorder, „The British Journal of Psychiatry” 2012, 200(3), 232–237.
Kornstein S.G. et al., Recognizing Binge-Eating Disorder in the Clinical Setting: A Review of the Literature, „The Primary Care Companion for CNS Disorders” 2016, 18(3), epub.
Mulkens S., Waller G., New developments in cognitive-behavioural therapy for eating disorders (CBT-ED), „Current Opinion in Psychiatry” 2021, 34(6), 576–583.
Olguin P. et al., Medical comorbidity of binge eating disorder, „Eating and Weight Disorders” 2017, 22(1), 13–26.
Safer D.L. et al., A randomized, placebo-controlled crossover trial of phentermine-topiramate ER in patients with binge-eating disorder and bulimia nervosa, „International Journal of Eating Disorders” 2020, 53(2), 266–277.
World Health Organization (WHO), International Classification of Diseases, Eleventh Revision (ICD-11), icd.who.int/browse11 (02.03.2023).