Jesteś fanem filmu „Fight Club”? Połącz swoje zamiłowanie do hitu kinowego z pasją do treningu – ćwicz boks! Ten szlachetny sport opiera się na całkiem podobnych założeniach, co krąg stworzony przez Tylera Durdena. Poniżej lista słynnych ośmiu (a właściwie siedmiu) zasad Fight Clubu. Jak się odnoszą do boksu?

 

SPIS TREŚCI:

1. Boks – nie rozmawiać o klubie walki
2. Jeśli ktoś mówi stop lub przestaje się ruszać, podda się, walka jest skończona
3. Trenuj boks – tylko dwóch facetów w jednej walce
4. Boks i jedna walka naraz
5. Trenuj boks bez koszul i butów
6. Walka trwa do skutku
7. Jeżeli jest to twoja pierwsza noc w klubie walki, to musisz walczyć

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 

 

1. Boks – nie rozmawiać o klubie walki
Punkt pierwszy i drugi podziemnego kręgu to oczywiście nie rozmawiać

o nim. Nie znaczy to bynajmniej, że bokserzy mają zakaz mówienia o treningach. Nie mogą jednak praktykować sportu poza ringiem. Zawodnicy sztuk walki nie zaczepiają ludzi na ulicy i nie wdają się w bójki. Wyrok za przemoc odbiera często profesjonalistom tytuły mistrzowskie, a nawet wprowadza zakaz brania udziału w zawodach na dany okres lub dożywotnio. Przechwalanie się i wykorzystywanie siły w niewłaściwych sytuacjach to okazanie niesportowego ducha. Wyjątkiem jest samoobrona lub wstawienie się za słabą osobą.

 

2. Jeśli ktoś mówi stop lub przestaje się ruszać, podda się, walka jest skończona
Ta kwestia jest bezdyskusyjna – nie bije się zawodnika, który leży na ringu. Jeśli odpuka w matę na znak poddania, również walka jest natychmiast kończona. Pojedynek ma na celu wyłonienie zwycięzcy, nie zabicie przeciwnika. Zawodnicy są również zobowiązani do zadawania ciosów wyłącznie w wyznaczonym czasie. Gong obwieszczający koniec danej rundy przerywa akcję.

 

3. Trenuj boks – tylko dwóch facetów w jednej walce
W większości zawodów sportowych mężczyźni występują oddzielnie od kobiet. Fakt ten nie dotyczy treningów bokserskich dla hobbystów, gdzie zajęcia odbywają się w grupach mieszanych. Amatorów jednak obowiązują inne ograniczenia. Do ćwiczenia techniki, którą prezentował instruktor, nie używa się zwykle maksymalnej siły, szczególnie w stosunku do słabszego zawodnika. Jest to niepisany regulamin mający ważność w każdej szkole sztuk walki. Zdarza się nawet, że trener rozdziela pary, w których występuje zbyt duża różnica w poziomie zaawansowania i masie.

  Fabryka Siły Sklep

4. Boks i jedna walka naraz
Tego podpunktu nie trzeba tłumaczyć żadnemu miłośnikowi sztuk walk. Gale boksu zawodowego prezentują tylko jedną walkę naraz, widzowie skupieni są na konkretnej parze zawodników, nie zaś otoczeni wieloma ringami.

W ten sposób okazują szacunek wszystkim sportowcom. Zwykle kolejność pojedynków jest zależna od ich rangi – ostatni na ring wkraczają najbardziej utytułowani bokserzy bądź sportowcy, których walka wzbudza największe emocje wśród publiczności.

 

5. Trenuj boks bez koszul i butów
David Fincher, a może raczej pomysłodawca „Fight Clubu”, czyli pisarz Chuck Palahniuk, musiał śledzić walki bokserskie przed stworzeniem regulaminu dla członków podziemnego kręgu. W końcu żaden pojedynek zawodowy nie jest nigdy rozgrywany w koszulach. Reguła dotyczy również kobiet, które na ringu zasłaniają jedynie biust. Właściwie jeśli chodzi o buty, również nie można mówić o dużej rozbieżności między filmem a realiami boksu. W obu przypadkach chodzi o to, by nikogo nie kopnąć twardą podeszwą. W boksie w ogóle nie można używać nóg do zadawania obrażeń, co usprawiedliwia specjalistyczne, miękkie buty widywane na ringu. Są długie, dzięki czemu chronią przed kontuzją kostki.

 

6. Walka trwa do skutku
Nokaut kończy walkę, nawet jeśli został zadany w pierwszej sekundzie walki. Pojedynek został rozstrzygnięty i można wskazać tryumfatora. Jeżeli żaden z zawodników nie zada decydującego ciosu, sprawę rozstrzygają sędziowie. Remisy w boksie zdarzają się stosunkowo rzadko. Co więcej, jeśli mają wyłonić mistrza świata, pojedynek przechyla szalę na rzecz zawodnika, który aktualnie trzyma pas.

 

7. Jeżeli jest to twoja pierwsza noc w klubie walki, to musisz walczyć
Na pierwszych zajęciach z boksu nowicjusze są proszeni o przećwiczenie dopiero co poznanych technik z partnerem. Tym jednak boks różni się od klubu stworzonego przez Finchera – jeśli zawodnik nie osiągnie gotowości, nie weźmie udziału nawet w sparingu, o zawodowej walce nie wspominając.