Odżywka przedtreningowa – czym jest i jak działa?
Zmęczenie stanowi jedną z największych barier dla osób ćwiczących. Niejednokrotnie, pomimo odpowiedniego odżywiania czy właściwej regeneracji, nasze siły oraz możliwości zostają ograniczone. Z pomocą przychodzą jednak odżywki przedtreningowe – grupa suplementów ukierunkowanych na przełamanie wspomnianej przeszkody. W tym tekście dowiecie się czym są przedtreningówki, co znajdziemy w ich składzie, a także w jaki sposób działają na nasz organizm.
SPIS TREŚCI:
1. Czym jest przedtreningówka?
2. Przedtreningówka – skład
3. Przedtreningówka – działanie
4. Przedtreningówka – dawkowanie
5. Przedtreningówka – opinie
6. Przedtreningówka – cena


dietetyczne i treningowe już od 29,99 zł / mies.
1. Czym jest przedtreningówka?
Mianem odżywek przedtreningowych czy też boosterów treningowych określa się grupę suplementów diety, które wykazują działanie promobilizujące. Oznacza to, że stosowanie przedtreningówek jest ukierunkowane przede wszystkim na zwiększenie potencjału drzemiącego w ćwiczącym. Suplementy przedtreningowe są zazwyczaj preparatami kompleksowymi, których skład stanowi połączenie wielu składników. Odżywka przedtreningowa jest polecana dla zaawansowanych ćwiczących, których doświadczenie pozwala na pełne wykorzystanie potencjału, jaki znajduje się w tym suplemencie. Boostery treningowe, podobnie jak inne preparaty dla sportowców, wymagają stosowania zbilansowanej diety i właściwie dostosowanego planu, co pozwoli na maksymalne wykorzystanie właściwości składników w nich zawartych.
2. Przedtreningówka – skład
Formuła preparatów przedtreningowych jest niezwykle zróżnicowana i tak naprawdę ciężko powiedzieć, co należy do podstawowych składników tych suplementów. Część producentów skupia się bardziej na działaniu pobudzającym, zdaniem innych, fundamentem boosterów jest pompa mięśniowa, natomiast pozostali uważają, że dobra przedtreningówka ogranicza zmęczenie i pozwala na jeszcze lepsze skupienie. Prawda leży gdzieś pośrodku, skupmy się więc na samym składzie.
Jednymi z najczęściej wykorzystywanych substancji w składzie boosterów treningowych są związki odpowiedzialne za wzrost uwalniania tlenku azotu (NO), jak chociażby arginina czy cytrulina. Beta-alanina to z kolei związek odpowiedzialny za wzrost wytrzymałości i nasilenie syntezy karnozyny – białka tworzącego włókna mięśniowe. Warto też wspomnieć o obecności preparatów nootropowych, których zadaniem jest poprawa funkcjonowania układu nerwowego oraz transportu sygnału pomiędzy neuronami. Za przykład może posłużyć tyrozyna, glicyna, cholina czy fosfatydyloseryna.
Przedtreningówki posiadają też składniki o działaniu stymulującym. Mają one na celu zwiększenie ilości energii i pobudzenia. Guarana, kofeina bezwodna czy yerba mate mogą posłużyć za idealny przykład elementów formuł boostujących. Preparaty przedtreningowe to także środki, które wzmagają tempo przemiany materii i zwiększają siłę oraz wytrzymałość mięśniową. W tym miejscu należy wymienić kreatynę oraz większość jej form. Do najczęściej wykorzystywanych należy zaliczyć te najpopularniejsze – monohydrat czy jabłczan. Równie często można jednak natrafić na obecność cytrynianu, fosforanu czy magnezowych chelatów.
Odżywki przedtreningowe to także duża liczba mikroelementów, które pozwalają na uzupełnienie naszej codziennej diety i dodatkowe spotęgowanie promobilizujacego charakteru suplementu. Pirydoksyna (witamina B6), kobalamina (witamina B12), cynk, magnez i selen także wchodzą w skład preparatów zaliczanych do boosterów treningowych. Niektóre przedtreningówki posiadają też ekstrakty roślinne, które pozwalają na wzmocnienie tonizującego działania całej formuły i dodatkowe wsparcie dla mięśni podczas intensywnych sesji treningowych.
3. Przedtreningówka – działanie
Choć działanie preparatów przedtreningowych w większości przypadków opiera się na uzyskaniu podobnych efektów w trakcie wysiłku fizycznego, to sam mechanizm jest już zupełnie innych. W przypadku boosterów ukierunkowanych na wzrost uwalniania NO następuje wzmożenie przepływu krwi oraz przepuszczalności naczyń. Dzięki temu krew zostaje zaopatrzona w większą ilość substancji odżywczych, które po dotarciu do naszych mięśni, spotęgują jego rozrost i zapewnią lepsze środowisko do dalszego wzrostu. Co więcej, NO jest jednym z elementów profilaktyki i normalizacji pracy całego układu krążenia.
Przedtreningówki zawierające kompleksy beta-alaniny, kreatyny i tauryny są ukierunkowane w dużej mierze na ograniczenie zmęczenia. Wszystko za sprawą obecności wspomnianej kreatyny, dzięki której zwiększone uwalnianie energii w najczystszej postaci, jaką jest adenozynotrójfosforan (ATP), nasze mięśnie zyskują potężny ładunek mocy, co przekłada się na realny wzrost siły oraz wytrzymałości. ATP jest również wykorzystywane w organizmie w szeregu innych i równie ważnych szlaków metabolicznych, które zapewniają prawidłowy rozwój masy, a nawet sprzyjają łatwiejszej utracie tkanki tłuszczowej.
Boostery treningowe pozwalają też na znaczne zminimalizowanie efektów potreningowego zmęczenia organizmu, a także utrzymanie prawidłowej kondycji psychicznej. Suplementy przedtreningowe w znaczący sposób poprawiają koncentrację oraz skupienie, co przekłada się na jeszcze większe zaangażowanie ćwiczących podczas treningu. To natomiast zwiększa motywację i niejednokrotnie pozwala na zastosowanie większego obciążenia, a także poprawę swoich dotychczasowych wyników o przeszło 100%! Co więcej, usprawnione funkcjonowanie systemu nerwowego ma nierozerwalny związek z lepszym przewodnictwem wspomnianej informacji pomiędzy receptorami i efektorami. Mówiąc prościej: nasze mięśnie w efektywny sposób wykorzystują dostarczone w trakcie ćwiczeń bodźce, co przekłada się na sprawniejsza rozbudowę mięśni oraz szybsze wypracowanie efektów o jeszcze lepszej jakości.
4. Przedtreningówka – dawkowanie
W celu uniknięcia rażących pomyłek zaleca się by przedtreningówki były stosowane zgodnie z zaleceniami producenta na opakowaniu. Ze względu na dość intensywne i zaawansowane działanie nieprawidłowa suplementacja może przyczynić się do nadmiernego pobudzenia organizmu. Efekt? Niedoświadczeni i początkujący ćwiczący, którzy powątpiewają w działanie boosterów treningowych, po zastosowaniu zbyt dużych porcji mogą spodziewać się podwyższonego ciśnienia, problemów ze snem, dekoncentracji, a nawet i przemęczeniem. Dlatego też warto pamiętać, że wytyczne zamieszczone przez firmy produkujące odżywki przedtreningowe są tylko i wyłącznie wskazówką dla nas samych, by móc w bezpieczny sposób wykorzystać maksymalny potencjał suplementu.
5. Przedtreningówka – opinie
Odżywki przedtreningowe spotykają się z dużym zainteresowaniem wśród osób ćwiczących, zarówno tych początkujących, jak i odznaczających się pewnym poziomem zaawansowania. Powodem jest realne działanie, które odczuwalne jest praktycznie od pierwszego treningu. Zupełnie nieuzasadnione jest jednak postrzeganie przedtreningówek jako substancji szkodliwych. Każdy suplement nieumiejętnie stosowany może prowadzić do wystąpienia objawów niepożądanych. Najczęstszym powodem takiego osądu są wcześniej wspomniane błędy, które wynikają z nieprzestrzegania zaleceń producenta na opakowaniu. Inną kwestią jest brak diety bądź niewłaściwy plan treningowy. Wszystkie suplementy stanowią jedynie dodatek do zdrowego odżywiana i wysiłku fizycznego, dlatego też jeżeli te fundamentalne aspekty nie są odpowiednio przestrzeganie, nie można liczyć na realne efekty.
6. Przedtreningówka – cena
Ciężko jednoznacznie określić cenę przedtreningówek, ponieważ istnieje wiele czynników determinujących koszty ich zakupu. Marka, skład, działanie, technologia produkcji, jakość, forma, gramatura czy nawet miejsce produkcji w dużej mierze rzutują na to, ile musimy przeznaczyć na booster treningowy. Niemniej jednak, preparaty przedtreningowe zazwyczaj oscylują w przedziale od 70 do 180 zł. Przedtreningówki są odżywkami ogólnodostępnymi, które można zakupić w punktach sprzedaży suplementów diety oraz w naszym sklepie internetowym.