Dużo osób zastanawia się, czy jest sens trenować na siłowni i czy w ogóle da się wykonać trening Street Workout w klubie sportowym. Niektórzy kierują się założeniem "Street Workout, więc żadnej siłowni". Mam nadzieję, że tym artykułem rozwieję wasze wątpliwości.


SPIS TREŚCI:
1. Street Workout na siłowni – kiedyś nie do pomyślenia...
2. Drążki na siłowniach
3. Plusy treningu na siłowni



1. Street Workout na siłowni – kiedyś nie do pomyślenia...
Jeszcze parę lat temu ciężko było pomyśleć o treningu Street Workout na siłowni. Wiadomo, że możesz przyjść i wykonywać pompki oraz ewolucje do nich, ale czy jest sens wydawać pieniądze za wejście do klubu tylko dla paru ćwiczeń? Myślę, że nie. Jedyny drążek, jaki można było spotkać w siłowniach, był zamontowany w bramie, która przeważnie była zajęta.


O ile dobrze pamiętam, takie urządzenie w ogóle było mało spotykane. Widziałem je tylko na siłowniach z bardzo starym sprzętem, gdzie po wejściu odczuwalny był zapach zardzewiałego żelastwa.


2. Drążki na siłowniach
Szybki rozwój nowej dyscypliny pod nazwą, którą wszyscy już kojarzą – CrossFit – spowodował, że siłownie zaczęły nieco modernizować wyposażenie i dodawać kompleks/zestaw drążków/klatkę do CrossFit-u. Sport ten stał się bardzo popularny, chociaż ja osobiście wolę mówić modny ("specjalne" buty, koszulki, różne akcesoria).


Zajęcia z tej dyscypliny również zostały dodane do oferty. Dla osób, które trenują Street Workout, takie zmiany są bardzo korzystne, ponieważ aktualnie, praktycznie na każdej siłowni, można znaleźć szeroki drążek

o odpowiedniej średnicy i wykonać pełny trening. Sprzęt już nas nie ogranicza, niezależnie od tego, czy mamy do zrobienia trening z podstawami, czy lekki freestyle. Fabryka Siły Sklep


A jak już ktoś się odważy i porozmawia z administracją klubu, można spodziewać się postawienia na sali treningowej poręczy. Czasem można też spotkać wyposażony plac z zadaszeniem. Coraz więcej osób przechodzi od typowych podciągnięć "butterfly" do klasycznych, takich jakie wykonujemy

w Street Workout.


3. Plusy z treningu na siłowni
Trochę zdziwiło mnie to pytanie, ale postanowiłem rozwiać wszystkie wątpliwości. Ja sam, w okresie jesienno-zimowym trenuję na siłowni. Kiedyś nawet spotkałem się z opiniami, że "Maks to już w kulturystykę poszedł", co jest absolutną bzdurą! Fakt, że trenuję na siłowni nie oznacza, ani nie świadczy o tym, że zacząłem trenować kulturystykę. Osoby, które rozpowszechniają takie plotki, po prostu powinny przyjść i zobaczyć, co robię na treningu.


Trening pod Street Workout na siłowni ma swoje plusy, ponieważ można sprawdzić swoje możliwości i zawiesić większy ciężar na pasie. Sprawdzić maksymalnie, ile jesteś w stanie podciągnąć się z 20 kg obciążenia, nie wspominając nawet o większym obciążeniu rzędu 80 kg i więcej. Jest to również świetna okazja do połączenia treningu z wolnym ciężarem

i treningiem podciągnięciami. Napisałem już kiedyś o tym artykuł, do przeczytania którego gorąco zachęcam.


Jedyny minus, jaki zauważyłem z treningu SW na siłowni to brak świeżego powietrza. Oczywiście jest klimatyzacja, ale nie ma w ogóle porównania do treningu w parku ze znajomymi. Ostatnio przez parę dni mieliśmy treningi na zewnątrz i powiem wam, że potem ciężko prowadziło się zajęcia na siłowni.


Dla osób początkujących siłownia to również fajne rozwiązanie, bo jest duży wybór gum do podciągań. Zaczynając trening od najmniejszego oporu, przechodząc stopniowo do największego.