Najczęstsze mity dotyczące intuicyjnego odżywiania
Intuicyjne odżywianie stało się niezwykle popularne ze względu na panującą w nim wolność żywieniową. Choć wydaje się łatwe do wprowadzenia, to jego wdrożenie mogą utrudnić różne rozpowszechnione mity. W jakie twierdzenia nie warto wierzyć? Jak zacząć jeść intuicyjnie w prosty i skuteczny sposób?
SPIS TREŚCI:
1. Intuicyjne jedzenie – czym jest?
2. Mit nr 1 – to tylko kolejna dieta
3. Mit nr 2 – proporcje się nie liczą
4. Mit nr 3 – aktywność fizyczna nie ma znaczenia
5. Mit nr 4 – nie możesz zrezygnować z restrykcji
6. Jak zacząć jeść intuicyjnie?
dietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Intuicyjne jedzenie – czym jest?
Intuicyjne jedzenie to koncepcja wymyślona w 1995 r. przez dwie amerykańskie dietetyczki – Evelyn Tribole i Elyse Resch. Obecnie staje się ona coraz popularniejsza. Jej główne założenia to zrezygnowanie z nadmiernych restrykcji żywieniowych oraz skupienie się na sygnałach wysyłanych przez organizm, co pozwoli na zaspokojenie jego potrzeb za pomocą pożywienia w najlepszy możliwy sposób. Cała teoria opiera się na 10 najważniejszych krokach – ich przejście ma pomóc w rezygnacji z szybkich diet i zadbaniu o odpowiednie, dostosowane do indywidualnych potrzeb żywienie.
Niezwykle istotnym aspektem intuicyjnego odżywiania jest uważne spożywanie posiłków. Badania wskazują, że jest to jeden z najlepszych sposobów na opanowanie emocjonalnego i kompulsywnego jedzenia (J.M. Warren, N. Smith, M. Ashewll 2017). Podejście skupione na uważności może również zapobiegać przybieraniu na wadze.
Intuicyjne jedzenie składa się z czterech głównych elementów, są to:
– bezwarunkowe pozwolenie na jedzenie,
– spożywanie pokarmów z powodów fizjologicznych (a nie emocjonalnych),
– poleganie na sygnałach głodu i sytości,
– sięganie po produkty korzystne dla zdrowia.
Zasady intuicyjnego jedzenia (E. Tribole, E. Resch 2012)
1. Zrezygnuj z restrykcyjnych diet.
2. Zrozum swój głód.
3. Przestań kategoryzować jedzenie na „dobre” i „złe”.
4. Pozbądź się żywieniowego fanatyzmu.
5. Uszanuj swoją sytość.
6. Czerp przyjemność z jedzenia.
7. Rozładowuj napięcie i reguluj emocje bez udziału żywności.
8. Szanuj swoje ciało.
9. Ruszaj się dla przyjemności.
10. Zadbaj o prawidłowe odżywienie organizmu bez restrykcji żywieniowych.
Intuicyjne odżywianie wydaje się ideą prostą do wdrożenia, jednak niektóre kwestie z nim związane bywają źle zrozumiane, przez co włączenie tego sposobu żywienia do codziennej praktyki powoduje pewne problemy. Poniżej przedstawione zostały najpopularniejsze mity.
2. Mit nr 1 – to tylko kolejna dieta
Choć może się wydawać, że jedzenie intuicyjne to tylko kolejna modna dieta, w której po prostu pozwala się na nieco więcej swobody, to wcale tak nie jest. Po pierwsze – za tym modelem odżywiania stoją mocne dowody naukowe – jak pokazują ostatnie badania, łączy się on z pozytywnym obrazem własnego ciała oraz pozwala ograniczyć przejadanie się i emocjonalne jedzenie (J. Linardon, T.L. Tylka, M. Fuller-Tyszkiewicz 2021). Po drugie – cały koncept został oparty na zasadach, które mają uczyć, jak żyć zdrowo i odżywiać się prawidłowo bez pozostawania na konkretnej diecie.
Odejście od restrykcji i ciągłej kontroli tego, co pojawia się na talerzu, może być niezwykle trudne, jednak w intuicyjnym odżywianiu wcale nie chodzi o nakładanie na siebie kolejnej presji. Ma to być jedynie narzędzie, które wspomoże wsłuchiwanie się w organizm i dobieranie posiłków w zgodzie z sygnałami głodu i sytości. Jedzenie intuicyjne nie dzieli posiłków na „dobre” i „złe” – raczej na bardziej i mniej odżywcze, a każdy produkt może pojawiać się w menu. W tym podejściu nie trzeba liczyć kilokalorii czy eliminować grup produktów. Zamiast tego na co dzień wybiera się takie składniki, które wspierają zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.
3. Mit nr 2 – proporcje się nie liczą
Mogłoby się wydawać, że intuicyjne jedzenie stoi w opozycji do zdrowego odżywiania i stanowi świetną wymówkę do całkowitego porzucenia reguł dietetycznych, co daje tym samym przyzwolenie na jedzenie wszystkiego w dowolnej ilości. Nie jest to jednak prawda.
Jak pokazują badania, osoby korzystające z tego modelu dokonują zdrowszych wyborów żywieniowych (A. Barad i wsp. 2019). Jedną z jego zasad jest reguła „delikatnego odżywiania”, czyli doboru takich produktów, które nie tylko wydają się być smaczne i satysfakcjonujące, ale również korzystne dla zdrowia. W intuicyjnym jedzeniu chodzi tak naprawdę o właściwe zadbanie o dobro własnego ciała, a to znaczy, że oprócz interpretacji sygnałów głodu i sytości należy również zachować zdrowy rozsądek podczas komponowania menu. W tej koncepcji nadal obowiązuje zasada 80/20, która polega na wyborze bardziej odżywczych produktów na co dzień i sięganiu od czasu do czasu również po ulubione przekąski – bez wyrzutów sumienia.
Jako że jednym z najważniejszych elementów tego konceptu jest świadome odżywianie, czyli skupione na tu i teraz, posiłki je się wolno, co pozwala na delektowanie się ich smakiem. Dzięki temu wcale nie trzeba spożywać dużych porcji słodyczy czy słonych przekąsek, by poczuć satysfakcję. To pozwala pogodzić jedzenie ulubionych produktów, które wydają się mniej zdrowe, z odżywczą i zbilansowaną dietą.
4. Mit nr 3 – aktywność fizyczna nie ma znaczenia
Intuicyjna powinna być także aktywność fizyczna. Oznacza to, że należy decydować się na taką formę ruchu, która sprawia jak najwięcej przyjemności oraz jest dostosowana do stanu zdrowia trenującego. Omawiany koncept wcale nie powstał jako wymówka do rezygnowania z aktywności fizycznej, wręcz przeciwnie – ma za zadanie usunąć nadmierną presję związaną z przymusem wykonywania ćwiczeń, których się nie lubi, a które są obecnie modne. Zamiast tego pozwala wybrać aktywność dopasowaną do osobistych preferencji, dzięki czemu zwiększa się prawdopodobieństwo regularnego jej uprawiania, a to właśnie częstotliwość jest kluczem do sukcesu i zdrowego ciała.
Jak pokazują badania, skupianie się na wewnętrznych sygnałach organizmu zwiększa chęć do systematycznej aktywności fizycznej (J. Gast i wsp. 2015). Dlatego zamiast rezygnować z treningu, warto zastanowić się, jaki rodzaj aktywności jest dla nas najprzyjemniejszy, i wpleść go w codzienną rutynę. Nie trzeba chodzić na siłownię czy ćwiczyć z modnymi trenerami. Takie aktywności jak codzienne spacery lub jazda na rowerze również będą wystarczające. Jeśli natomiast preferuje się spędzanie czasu w otoczeniu innych ludzi, dobrym pomysłem mogą okazać się sporty grupowe: zajęcia tańca, gra w siatkówkę czy joga. Należy jednak pamiętać o słuchaniu tego, co podpowiada organizm – dzięki temu zmniejsza się ryzyko przetrenowania.
5. Mit nr 4 – nie możesz zrezygnować z restrykcji
Modne restrykcyjne diety są zwykle kolejnym sposobem na osiągnięcie szczupłej sylwetki. Jednak cała filozofia intuicyjnego odżywiania to coś znacznie więcej niż tylko nowy program odchudzający. W tej koncepcji celem jest nauka odpowiedniego odżywienia organizmu przy pełnym poszanowaniu sygnałów wewnętrznych oraz zgodnie z zasadami zdrowego jedzenia. Oczywiście taki sposób odżywiania może spowodować utratę masy ciała, jednak jego efektem równie dobrze może być przybranie kilku dodatkowych kilogramów. W intuicyjnym jedzeniu wygląd sylwetki nie stoi w centrum zainteresowania.
Jak pokazują badania, model ten korzystnie wpływa na organizm, a osoby go stosujące zwykle odznaczają się niższym BMI i lepszym samopoczuciem. Kluczowe jest jednak stosowanie także podstawowych zasadach zdrowego żywienia (N. Van Dyke, E.J. Drinkwater 2013). Intuicyjne odżywianie uczy od podstaw tego, w jaki sposób odczytywać naturalne sygnały płynące z ciała, czyli czegoś, o czym łatwo zapomnieć przy dużej liczbie dostępnych diet restrykcyjnych. Zamiast na liczeniu kilokalorii w tym przypadku skupia się na komponowaniu sycącego, satysfakcjonującego menu, które jednocześnie jest zdrowe. Dzięki temu dobre odżywianie jest łatwe do utrzymania i staje się dietą na lata, a nie tylko na pewien okres.
Intuicyjne jedzenie pozwala zrozumieć, że najważniejsze jest dbanie o organizm, a nie to, jaki nosimy rozmiar ubrań. Dlatego też taki model żywienia może nie być najlepszym wyborem, gdy naszym celem jest zmniejszenie masy ciała.
6. Jak zacząć jeść intuicyjnie?
Choć jedzenie intuicyjne jest dla nas naturalne, to ze względu na wysoką dostępność pożywienia (zwłaszcza o dużej smakowitości) oraz ogromną liczbę dietetycznych zasad zwykle należy nauczyć się go na nowo. Łatwo przy tym o popełnianie błędów, dlatego też warto zacząć od kilku prostych kroków, które pozwolą przejść przez cały proces z łatwością.
Intuicyjne odżywianie od podstaw
1. Zaakceptuj swoje ciało i obdarz je szacunkiem – dzięki temu wybieranie produktów, które są dla niego najlepsze, stanie się łatwiejsze.
2. Pamiętaj o regularnej, sprawiającej przyjemność aktywności fizycznej.
3. Naucz się rozpoznawać głód i sytość – zaczynaj posiłek, gdy czujesz możliwy jeszcze do opanowania głód; kończ natomiast w momencie odczuwania przyjemnej satysfakcji, a nie dyskomfortu spowodowanego przejedzeniem.
4. Pozbądź się poczucia winy wynikającego ze spożywania ulubionych produktów i zaakceptuj fakt, że jedzenie może być przyjemne.
5. Dbaj o zdrowy balans – nie opieraj swojej diety jedynie na produktach wysokoprzetworzonych.
6. Skończ z dzieleniem produktów na „zakazane” i „dozwolone”, zamiast tego pamiętaj o zasadzie 80/20, gdzie podstawę menu stanowią produkty odżywcze, świeże, lokalne i sezonowe, a reszta to miły dodatek.
7. Daj sobie bezwarunkowe pozwolenie na jedzenie – masz prawo cieszyć się satysfakcjonującą i sycącą dietą, która jednocześnie jest zdrowa.
Podczas zakupów również warto korzystać z reguły 80/20 i zadbać o to, by większość produktów w koszyku stanowiły bardziej odżywcze opcje. W restauracji sytuacja wygląda podobnie – lepiej wybrać taki posiłek, który będzie zdrowszy, ale przy tym również satysfakcjonujący. Dla przykładu – zamiast całej pizzy można zamówić tylko pół i dobrać do tego sałatkę. Jeśli ma się ochotę na deser, warto zostawić na niego nieco miejsca i nie kończyć w całości dania głównego. Dzięki temu można zjeść posiłek nie tylko odżywczy, ale również smaczny i dający satysfakcję. Intuicyjnego odżywiania dobrze się nauczyć, zwłaszcza jeśli chce się zadbać o zdrowie oraz osiągnąć dużo swobody w podejmowaniu wyborów żywieniowych.
Bibliografia
Barad A. et al., Associations Between Intuitive Eating Behaviors and Fruit and Vegetable Intake Among College Students, „Journal of Nutrition Education and Behavior” 2019, 51(6), 758–762.
Barrada J.R. et al., Intuitive Eating. A Novel Eating Style? Evidence From a Spanish Sample, „European Journal of Psychological Assessment” 2020, 36(1), 19–31.
Gast J. et al., Intuitive Eating: Associations with Physical Activity Motivation and BMI, „American Journal of Health Promotion” 2015, 29(3), 91–99.
Linardon J., Tylka T.L., Fuller-Tyszkiewicz M., Intuitive eating and its psychological correlates: A meta-analysis, „International Journal of Eating Disorders” 2021, 54(7), 1073–1098.
Tribole E., Resch E., Intuitive Eating: A Revolutionary Program that Works, Nowy Jork 2012.
Van Dyke N., Drinkwater E.J., Review Article Relationships between intuitive eating and health indicators: literature review, „Public Health Nutrition” 2014, 17(8), 1757–1766.
Warren J.M., Smith N., Ashewll M., A structured literature review on the role of mindfulness, mindful eating and intuitive eating in changing eating behaviours: effectiveness and associated potential mechanisms, „Nutrition Research Reviews” 2017, 30(2), 272–283.