Aminokwasy o łańcuchach rozgałęzionych w formie suplementu są uważane za produkt doskonały, zarówno dla osób budujących czystą masę mięśniową, jak i tych, które przez męczące sesje treningowe i dietę chcą zgubić nadmiar tkanki tłuszczowej i jednocześnie zachować estetyczną sylwetkę. Działająca prężnie od lat firma Olimp dzięki doświadczeniu oraz współpracy z najlepszymi jednostkami naukowo-badawczymi proponuje ultraskoncentrowane, krystalicznie czyste BCAA (ang. branched-chain amino acid) w różnych wariantach dostosowanych do potrzeb i preferencji konsumentów. Zobacz, dlaczego BCAA firmy Olimp cieszy się takim uznaniem wśród największych pasjonatów sportów sylwetkowych.

 

SPIS TREŚCI:
1. Olimp BCAA – skład
2. Olimp BCAA – działanie
3. Olimp BCAA – dawkowanie
4. Olimp BCAA – opinie
5. Olimp BCAA – cena

 

 

1. Olimp BCAA – skład
Aminokwasy rozgałęzione, zwane w skrócie BCAA, to dokładnie 3 aminokwasy będące jednostką strukturalną białek, czyli leucyna, izoleucyna i walina. Jak sama ich zbiorcza nazwa wskazuje, charakteryzują się podobieństwem w budowie – wszystkie posiadają rozgałęziony boczny łańcuch alifatyczny.

 

Proteogenne leucyna, izoleucyna i walina należą do niezbędnych aminokwasów egzogennych, gdyż bezwarunkowo muszą być dostarczane do ustroju z pełnowartościową żywnością lub suplementami. Ze względu na ich aktywny udział w intensyfikacji procesów anabolicznych oraz produkcję energii zachodzącą w trakcie wysiłku i po nim BCAA są ważne dla przebiegu wielu procesów zachodzących w organizmie. Preparaty marki Olimp oprócz najwyższej jakości aminokwasów w swoim składzie zawierają również witaminę B6 (pirydoksynę), która w formie koenzymu wspomaga przemiany metaboliczne, i glutaminę zapewniającą szersze spektrum działania całego produktu.

  Tu kupisz ten produkt Olimp BCAA Xplode - 500g (4.88) Olimp BCAA Xplode - 500g 104,29 zł Sprawdź Teraz!

2. Olimp BCAA – działanie
BCAA to aminokwasy, które ze względu na swoją specyfikę praktycznie nie ulegają katabolizmowi w wątrobie. Swobodnie i w niezmienionym stanie dostają się bezpośrednio do krwiobiegu, a następnie do mięśni szkieletowych, które są głównym miejscem ich aktywności. Tam z powodzeniem ulegają utlenianiu i są wykorzystywane jako szybkie źródło energii przez komórki, czego efektem jest wytworzenie ATP. To podstawowy nośnik energii chemicznej, dzięki której można podnosić coraz większe ciężary i przekraczać kolejne granice.

 

BCAA ma również pozytywny wpływ na wydolność dzięki umożliwieniu zwiększonego oszczędzania rezerw glikogenu (nawet do 25%), którego pula jest ściśle skorelowana z efektywnością wykonywanej pracy, bez względu na uprawianą dyscyplinę.

 

Jedna z hipotez dotyczących zmęczenia związanego z pracą centralnego układu nerwowego mówi, że takie zmęczenie wiąże się z występowaniem podwyższonego stężenia serotoniny w mózgu. Za jej powstawanie odpowiedzialny jest wolny tryptofan ulegający odpowiedniej konwersji po pokonaniu bariery krew–mózg. Leucyna, izoleucyna i walina konkurują z nim jednak o ten sam transporter i ograniczają znacznie jego wychwytywanie, co prowadzi tym samym do zmniejszenia ospałości i uczucia braku siły.

 

Spośród trzech elementów tworzących BCAA leucyna jest wyjątkowa, ponieważ w największym stopniu inicjuje syntezę białek. Dzieje się to za pośrednictwem selektywnie przez nią aktywowanego szlaku sygnałowego mTOR. Przekłada się to na realne stymulowanie powstawania nowych białek i efektywną rozbudowę muskulatury. Co więcej, oprócz bezpośredniego oddziaływania na mTOR leucyna może stymulować go za pośrednictwem innych, jeszcze bardziej złożonych procesów. BCAA mogą intensyfikować wydzielanie hormonów, w tym tych o działaniu anabolicznym. Znacznie polepszają stosunek testosteronu do kortyzolu.

 

Jedno z badań naukowych wykazało, że regularna suplementacja BCAA obniża poziom fosfokinazy kreatynowej (CPK) i dehydrogenazy mleczanowej (LDH). CPK i LDH w środowisku naukowym są powszechnie uważane za wskaźniki uszkodzenia tkanek w ludzkim ciele, w tym tkanki mięśniowej. Niższe poziomy tych dwóch wspomnianych enzymów jasno sugerują, że aminokwasy rozgałęzione mają korzystny wpływ na zmniejszenie uszkodzeń mięśni indukowanych wysiłkiem. Podaż odpowiedniej ilości BCAA znacznie skraca czas potrzebny do całkowitego odpoczynku. Bez wątpienia jest to szczególnie przydatne dla sportowców, którzy uczestniczą w sesjach treningowych o dużej objętości lub są w trakcie trwania sezonu. Wszystko to pozwala na cięższe i częstsze treningi oraz skuteczniejszą regenerację. Efekty mogą się jednak różnić w zależności od płci lub całkowitej zawartości białka w diecie.

 

Co istotne, nawet przy stosunkowo wysokiej podaży bardzo trudno jest osiągnąć poziom toksyczny BCAA u zdrowej aktywnej osoby. Co więcej, z powodzeniem były stosowane u osób z ciężkimi oparzeniami oraz z powikłania związanymi z niewydolnością wątroby. BCAA na pewno nie są zalecane osobom cierpiącym na ALS, czyli stwardnienie zanikowe boczne. Niestety, nie ma wystarczającej ilości wiarygodnych informacji na temat bezpieczeństwa przyjmowania aminokwasów rozgałęzionych w trakcie ciąży bądź karmienia piersią.

 

3. Olimp BCAA – dawkowanie
Zapotrzebowanie na aminokwasy rozgałęzione wzrasta istotnie w czasie trwania wysiłku fizycznego i tuż po nim oraz w stresie i podczas stosowania restrykcyjnych diet redukcyjnych ukierunkowanych na jak najszybszą utratę zbędnej masy ciała. W badaniach z pozytywnym skutkiem wykorzystywano od 3 do nawet 50 g na dzień. Podczas indywidualnego stosowania nigdy nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji sugerowanej przez producenta. Suplement BCAA nie może być stosowany jako alternatywa dla zdrowego sposobu odżywania. Firma Olimp ze względu na różnorodność oferowanych produktów uzupełniających codzienne menu o leucynę, izoleucynę i walinę proponuje konkretne, dostosowane do danego preparatu sposoby dawkowania. Rekomendowane na opakowaniu ilości dawek oraz pory dnia, w których należy przyjąć suplement, gwarantują skuteczność i bezpieczeństwo dla zdrowego rozwoju sylwetki.

 

4. Olimp BCAA – opinie
Opierając się na doniesieniach naukowych oraz opinii użytkowników o BCAA firmy Olimp Laboratories, można stwierdzić, że jest to bardzo wartościowe uzupełnienie codziennej diety. Najwyższej jakości mikronizowane aminokwasowy z rozgałęzionymi łańcuchami mogą przynosić dużo imponujących korzyści, szczególnie jeśli chodzi o wzrost mięśni, szeroko rozumianą sprawność fizyczną oraz osiągane wyniki. BCAA jest suplementem o wszechstronnym działaniu, które można idealnie dopasować do własnego celu.

 

5. Olimp BCAA – cena
Ze względu na popularność oraz wysoką klasę produktów marki Olimp suplement BCAA dostępny jest w większości punktów sprzedaży suplementów diety i w naszym sklepie internetowym. Cena zależy głównie od gramatury opakowania oraz formy produktu (proszek/kapsułki/płyn). Oferta wygląda następująco:
– Olimp BCAA 1100 Mega Caps (120 kaps.) – 49,99 zł,
– Olimp BCAA 1100 Mega Caps (300 kaps.) 
– Olimp BCAA Xplode (1000 g) – 139,90 zł,
– Olimp BCAA Xplode (500 g)