Każdy z nas chciałby mieć piękny, biały i równy uśmiech. Coraz więcej osób, aby go osiągnąć, zakłada stałe aparaty ortodontyczne. Leczenie jest długotrwałe i czasem bolesne, jednak efekty wizualne i zdrowotne są najlepszą nagrodą za lata wyrzeczeń.

Przeciętne leczenie ortodontyczne trwa około 2 lat. Może ono ulec wydłużeniu w zależności od ciężkości wady lub gdy nastąpi niekorzystny wzrost zębów. W trakcie całego leczenia obowiązują pacjentów zalecenia żywieniowe, których stosowanie pozwala nie tylko na uniknięcie powikłań kosmetycznych, ale również zmniejsza ryzyko uszkodzeń aparatu czy poziom odczuwanego w trakcie leczenia bólu.

 

SPIS TREŚCI:
1. Zachowaj ostrożność
2. Jak dbać o higienę?
3. Zalecenia
4. Podsumowanie

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 

 

1. Zachowaj ostrożność

Na co należy uważać szczególnie?

 

Uwaga na lepkie pokarmy
Guma do żucia, gumy rozpuszczalne, drażetki, ciągnące się batoniki, cukierki czy lizaki obklejają zamki aparatu oraz dostają się w jego szczeliny. Utrudnia to utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, przez co może prowadzić do próchnicy i ubytków. Silnie klejące się substancje trudno usunąć z zagłębień aparatu, co często prowadzi do jego uszkodzenia, odklejenia zamków i powoduje konieczność naprawy i wyższe koszta.

 

Uwaga na twarde produkty
Orzechy, całe kawałki owoców i warzyw gryzione bezpośrednio mogą spowodować uszkodzenie aparatu i dodatkowe koszty naprawy oraz wizyty u specjalisty. Wbrew pozorom nie należy całkowicie rezygnować z orze-chów, owoców czy warzyw, a jedynie prawidłowo je podawać. Orzechy należy rozdrabniać lub mielić, podobnie owoce i warzywa. Dodatkowo warzywa należy gotować do miękkości, podawać w formie zup, sosów. Owoce można podawać w formie musów, koktajli i puddingów. Nie gryźmy ich bezpośrednio, ale poddawajmy odpowiedniej obróbce kulinarnej.

 

Uwaga na produkty kolorowe
Zamki aparatu przyklejone na stałe odgraniczają powierzchnię szkliwa od płynów i pokarmów, które jemy. Reszta powierzchni zęba jest jednak nadal narażona na ich działanie, w tym również na odbarwienie. Spożywanie dużej ilości kawy, herbaty, wina, soków z ciemnych owoców, np. porzeczek, granatu, wiśni czy jagód, może powodować nieestetyczne odbarwienia zębów w stosunku do powierzchni pod zamkiem. Konieczne w takim wypadku będzie wybielenie zębów po zakończeniu leczenia. Warto jednak pamiętać, że mycie lub płukanie zębów tuż po spożyciu wyżej wymienionych produktów pomaga wypłukać barwniki i uniknąć przebarwień.

 

Próchnica
W trakcie leczenia konieczna jest dodatkowa regularna kontrola stomatologiczna. Trudność w czyszczeniu powierzchni zębów zwiększa ryzyko próchnicy i ubytków w wyniku spadku pH i nagromadzenia bakterii. Aby nie doprowadzić do ich powstania, należy bezwzględnie dbać o higienę jamy ustnej oraz unikać produktów takich jak: słodycze, słodkie napoje gazowane, desery.

 

2. Jak dbać o higienę?
Stomatolodzy i ortodonci zalecają mycie zębów po każdym posiłku. Należy wybrać szczoteczki z miękkim włosiem, które będą delikatnie czyścić zęby, ale nie będą dodatkowo podrażniać bolących części. Warto rozważyć kupno szczoteczki elektrycznej. Producenci oferują specjalne końcówki dla osób noszących aparaty ortodontyczne, które umożliwiają lepsze czyszczenie.
Dodatkowo warto zaopatrzyć się w nici dentystyczne, płyny do płukania ust, wiciorki, które pomagają czyścić trudno dostępne miejsca i szczeliny międzyzębowe.


Godnym polecenia urządzeniem jest irygator stomatologiczny, który pozwala na profesjonalne czyszczenie zębów w domowym zaciszu. Strumień wody pod ciśnieniem dokładnie oczyszcza zęby, jednocześnie nie drażniąc ich jak szczoteczka.

Ponadto warto zapytać swojego ortodontę o profesjonalne zabiegi stomatologiczne takie jak piaskowanie czy lakierowanie zębów.

 

3. Zalecenia
Tuż po wizycie u ortodonty, kiedy zęby i dziąsła są podrażnione i sprawiają ból, warto spożywać pokarmy miękkie lub płynne.
Warto, aby do momentu zmniejszenia dolegliwości włączyć do diety zupy krem, koktajle, jogurty. Płynna postać posiłku pozwoli na odciążenie pracy szczęki i żuchwy, a tym samym zmniejszenie bólu.


Owoce należy trzeć na tarce, blendować lub podawać w formie musu.
Warzywa należy gotować do miękkości i rozdrabniać.
Warto zajadać produkty mleczne, które nie tylko zawierają cenny dla zębów wapń, ale dzięki temu że są zimne, zmniejszają obrzęk i ból.
Kasze, makarony czy ziemniaki gotujemy odrobinę dłużej, aby stały się bardzo miękkie i łatwe do przeżucia.
Mięsa możemy rozdrabniać na bardzo małe kawałki lub blendować z do-datkiem np. warzyw.

 

4. Podsumowanie
W przypadku kiedy masz wątpliwości co do swoich nawyków żywieniowych w trakcie leczenia ortodontycznego, skonsultuj się z dietetykiem lub zasięgnij porady w gabinecie ortodontycznym. Specjaliści z pewnością pomogą ci w ustaleniu, co należy poprawić w dotychczasowym sposobie żywienia, aby leczenie przebiegało bez komplikacji.

 

 

Bibliografia
Chang H.S., Walsh L.J., Freer T.J., Enamel demineralization during orthodontic treatment. Aetiology and prevention, "Austaralian Dental Journal" 1997, 322–327.
Kraus A., Becker K., Chrapla K., Demineralizacja szkliwa u pacjentów leczonych stałymi aparatami ortodontycznymi, Przegląd piśmiennictwa i opis przypadku leczenia białych plam próchnicowych, „Ortodoncja w praktyce” 2013, 2.
Marczyńska-Stolarek M., Leczenie ortodontyczne-podstawowe informacje, Zakład Ortodoncji Warszawski Uniwersytet Medyczny.
Wysocka M., Czyżewska K, Zachowania żywieniowe wśród młodzieży leczonej ortodontycznie, „Borgis – Nowa Stomatologia” 2013, 2, 55–60.