Podczas wykonywania niektórych ćwiczeń, znacząco wzrasta ciśnienie

w jamie brzusznej. Zwłaszcza dzieje się tak, gdy jesteśmy w pozycji stojącej, gdy ćwiczenie wymaga podniesienia sztangi na wysokość klatki piersiowej lub nad głowę na wyprostowanych rękach, ale również gdy trzymamy ją na wyciągniętych rękach w dół. Wywierany jest wtedy bardzo duży nacisk na kręgosłup. Aby zrekompensować ten nacisk i nie zniszczyć krążków międzykręgowych, organizm zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej i dochodzi do wstrzymywania oddechu i ucisku.


SPIS TREŚCI:

1. Pas treningowy – co to jest?

2. Pas treningowy – kiedy korzystać?

3. Pas treningowy – przeciwwskazania

4. Pas treningowy – jak korzystać?

Za rok będziesz żałował, że nie zacząłeś dzisiaj!
Zobacz metamorfozy naszych użytkowników:

Zobacz więcej!1. Pas treningowy – co to jest?
Pas treningowy, na pierwszy rzut oka przypomina normalny pasek, ale ma bardziej imponujące rozmiary.


Istnieją dwa rodzaje pasa treningowego:

– kulturystyczny – ma on różną szerokość. Jego szersza część po założeniu powinna przylegać do odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a węższa do brzucha. Jest on dość elastyczny i wygodny, zwłaszcza, gdy trzeba pracować w opadzie tułowia. Często jest wykorzystywany w kulturystyce;


– pas do trójboju siłowego – ma on jednakową szerokość na całej swojej długości. Szerokość wynosi zazwyczaj ok. 10 cm. Jest on dużo grubszy. Nadaje się idealnie do ćwiczeń, w których muszą być zachowane proste plecy.


Nie masz czasu? Nasi eksperci ułożą dla Ciebie plan. Kliknij tutaj!
Plany dietetyczne i treningowe
Plany dietetyczne i treningowe

2. Pas treningowy – kiedy korzystać?
Pas treningowy ma za zadanie przede wszystkim zabezpieczyć ćwiczącego przed wystąpieniem urazu czy kontuzji oraz pomóc podnieść większy ciężar niż jest to możliwe bez niego. Przez to jest używany podczas próby podniesienia czy wyciśnięcia rekordowej wagi.


W trakcie pracy z bardzo dużym obciążeniem, jak już wspomniałem wcześniej, w jamie brzusznej znacząco zwiększa się ciśnienie. Dochodzi do napięcia mięśni brzucha, aby utrzymać to ciśnienie. Oznacza to, że naciskają one do wewnątrz ciała. Jeżeli są one słabe, to nie wytrzymają takiego napięcia i istnieje możliwość wystąpienia przepukliny.


Założenie pasa treningowego powoduje duże odciążenie wspomnianych mięśni. Opierają się one wtedy o pas, dzięki czemu ćwiczący może poradzić sobie z obciążeniem. Jest to oczywiście niewątpliwą zaletą, jednak mięśnie, które pas odciąża, prawie nie pracują. Jeżeli używasz go sporadycznie, to wszystko jest w porządku. Natomiast gdy korzystasz z niego nagminnie,

w pewnym momencie może to niekorzystnie wpłynąć na życie codzienne. Na przykład, będziesz musiał podnieść coś ciężkiego, a nie będziesz miał pasa treningowego na sobie. Wyćwiczone mięśnie pleców i nóg bez problemu sobie z tym poradzą, ale mięśnie brzucha, które nie przyzwyczaiły się do wytrzymywania zwiększonego ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej, nie aktywują się prawidłowo, ponieważ „nauczone” są opierać się o pas. Po prostu będą naciskać nie do wewnątrz, ale na zewnątrz. Ryzyko wystąpienia przepukliny wzrasta, ale również może dojść do zablokowania krążka międzykręgowego, gdyż pas częściowo zdejmuje również obciążenie

z kręgów. Stąd większość ekspertów uważa, że pasa treningowego w ogóle nie należy używać, dopóki nie dojdzie się do 80-90% maksymalnego obciążenia.


3. Pas treningowy – przeciwwskazania
Nie należy w ogóle używać pasa treningowego, jeżeli:

– masz choroby serca lub inne patologie, które pogarszają się podczas zwiększania ciśnienia w jamie brzusznej. Oczywiście w takim wypadku również nie powinieneś podnosić dużych obciążeń;


– ogranicza twoje ruchy, np. podczas głębokich przysiadów pas dość mocno wbija się w żebra, co powoduje ból;


– jesteś osobą początkującą. Przede wszystkim, rozpoczynając pierwsze treningi, powinieneś skupić się na nauce poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń, a nie na podnoszeniu dużych wag, stąd pas treningowy do niczego nie jest ci potrzebny. W tym okresie priorytetem, oprócz techniki, jest wzmacnianie własnego gorsetu mięśniowego.


4. Pas treningowy – jak korzystać?
Niektóre osoby zakładają go powyżej talii czyli nad pępkiem, inni dużo niżej, praktycznie na wysokości bioder. Prawidłowo będzie, jeżeli założysz go dokładnie na linii pępka.


Zaciągać należy maksymalnie jak się da, ale tak by móc wykonać pełny wdech i wydech. Jeżeli nie udaje się wykonać pełnego wdechu, należy poluzować. Niezrobienie tego gwarantuje, że w trakcie ćwiczenia oddech będzie nieprawidłowy i nie uda się poprawnie wykonać ćwiczenia. Na przykład, podczas wykonywania martwego ciągu pas nie jest aż tak ściśnięty, jak podczas przysiadów. Chodzi tu o inną technikę wykonywania tych ćwiczeń.


Pas treningowy zakładaj tuż przed wykonywaniem ćwiczenia i od razu po zdejmuj. Pamiętaj o intensywniejszych treningach mięśni brzucha, jeżeli korzystasz z pasa podczas swoich treningów. Nie zaleca się wykonywania

w pasie więcej niż 5-10 powtórzeń. Gdy zaczniesz przyzwyczajać się do obciążenia podnoszonego z pomocą pasa, wykonuj ćwiczenie bez niego. Pamiętaj, że nie warto go nadużywać. Jest przydatny, ale może również zaszkodzić.

REKLAMA
Rewolucja w spalaniu tłuszczu! Zobacz najskuteczniejsze spalacze
9,4
Trizer
137
Zobacz więcej Dieta GRATIS!
TRIZER To przede wszystkim zestaw! Producent zapewnia 30 dniową dietę oraz pełną opiekę dietetyków do każdego zakupionego Trizera!
Komentarze(2)
  • ~Fit
   20 październik 2017

   a jak się mają pasy w treningu kobiet ? Zauwazyłam , że duzo kobiet które przygotowują się do zawodów bikini fitness używają pasów .

   • Maksym Riznyk
    29 dni temu

    Dla własnego bezpieczeństwa.
    Lub może w śród zawodniczek są swoje teorię odnośnie talii osy.