Myśląc o cyklu masowym, staramy się jak najlepiej go zaplanować

i przygotować się do niego. Chcemy najsilniej, jak tylko można, zmaksymalizować ten czas i wyciągnąć z niego, ile tylko się uda. Układamy trening, obmyślamy dietę i kupujemy suplementy. Ale czy wszystko, co jest dostępne w sklepie, jest nam tak naprawdę potrzebne? Czy potrzebujemy suplementów i jakie najlepiej wybrać? 


SPIS TREŚCI:

1. Ranking najlepszych suplementów i odżywek na masę mięśniową

2. Na wstępie – dieta na masę

3. Najbardziej przydatne suplementy na masę i ich działanie

4. Co warto ostatecznie kupić?

5. Suplementy na masę – na co szczególnie zwracać uwagę

6. Kiedy wybrać odżywkę na masę, a kiedy wystarczy tylko białko

7. Czy podczas suplementacji na masę należy robić cykle

8. Suplementacja na masę – kiedy ją zacząć

 

 

1. Ranking najlepszych suplementów i odżywek na masę mięśniową

 

Miejsce 1: Mass ATTACK

 

Pierwsze miejsce należy do preparatu Mass ATTACK, który w dosłownym tego słowa znaczeniu, stanowi najbardziej kompleksowe wsparcie do rozbudowy masy mięśniowej. Suplement Mass ATTACK jest polecany przede wszystkim przez profesjonalnych zawodników sportowych, którzy mogą pochwalić się uczestnictwem na Mistrzostwach Polski, Europy czy turniejach olimpijskich. Ich zdaniem, skład oraz działanie tej odżywki pozwala na skuteczne zwiększenie swojej masy, minimalizując niepotrzebne ryzyko „zalania” sylwetki do całkowitego zera.

 

Skład suplementu Mass ATTACK to przede wszystkim solidna dawka białka

i węglowodanów, które zostały pozyskane ze źródeł o najwyższej jakości. Wykorzystanie niezwykle zbliżonej ilości tych dwóch makroskładników pozwala na intensywne wsparcie dla naszych mięśni do rozwoju. Dzięki niewielkiej zawartości tłuszczu suplement nie ulega odkładaniu w postaci tkanki tłuszczowej. Efekt? Mass ATTACK pozwala na rozbudowę suchej masy mięśniowej!


 

Mass ATTACK to także bogactwo innych składników, które są bardzo dobrze znane większości osób ćwiczących. BCAA jest kompleksem trzech głównych aminokwasów egzogennych – leucyny, izoleucyny i waliny. Zadaniem tych związków jest przede wszystkim nasilenie anabolizmu, którego podstawowym celem jest rozwój włókien mięśniowych. Możliwe jest to dzięki skutecznej aktywacji procesów regeneracyjnych i stymulacji syntezy białek, budujących nasze mięśnie. Kreatyna wraz z tauryną stanowią niezwykle popularne połączenie, które często można spotkać w licznych odżywkach przedtreningowych. Wykorzystanie tych dwóch składników równocześnie pozwala zarówno na wzrost siły, ograniczenie zmęczenia, a także poprawę metabolizmu na poziomie komórkowym.

 

 

Wzrost masy mięśniowej jest niemożliwy bez odpowiedniej ilości testosteronu, którego produkcja bardzo często jest ograniczona przez niewłaściwą dietę, stres czy ograniczona ilość snu. W Mass ATTACK wykorzystano roślinne fitosterole, które w naturalny i bezpieczny sposób nasilają wytwarzanie tego niezwykle ważnego hormonu. W składzie preparatu znajdziemy też hydrolizowany kolagen, który na bieżąco pozwala wzmacniać naszą skórę i uchronić nasze ciało przed powstawaniem mało estetycznych rozstępów. Natomiast obecność niezwykle bogatego kompleksu witaminowego ma na celu dodatkowe podrasowanie naszego odżywiania, a także uzupełnienie ewentualnych niedoborów.

 

 

Jeżeli nadal nie jesteście przekonani do Mass ATTACK to mamy jeszcze jedną informację. Do każdego opakowania suplementu otrzymacie, i to całkowicie za darmo, indywidualny plan żywieniowy. Mało? Wobec tego wiedzcie, że Mass ATTACK posiada też specjalnie zaprojektowany poradnik treningowy, co pozwala na niezwykle holistyczne podejście do budowania masy mięśniowej. To chyba wystarczający powód by stwierdzić, że Mass ATTACK zostawia swoją konkurencję daleko w tyle.

 

 

Miejsce 2: Jumbo

 

Wice laureatem naszego zestawienia zostaje preparat Jumbo, gainer

o niezwykle bogatym składzie. Choć proporcje makroskładników nie są zaskakujące i znaczną część stanowią węglowodany, Jumbo może pochwalić się dodatkiem wielu cennych substancji. Jednym z nich jest bardzo silny kompleks proregeneracyjny, którego zadaniem jest minimalizacja szkodliwych skutków katabolizmu. W skład tej grupy wchodzą trzy składniki: BCAA, glutamina oraz ornityna. Wszystkie te aminokwasy stanowią bardzo dobre wsparcie w mechanizmach odbudowy strat po wysiłku fizycznym. Jumbo to także połączenie aż sześciu różnych form kreatyny, które dzięki zróżnicowanym czasie wchłaniania i przyswajalności, pozwalają na bieżąco intensyfikować wzrost masy mięśniowej. To jednak nie koniec. Jumbo zawiera także argininę i bioperynę, których zadaniem jest dodatkowe zwiększenie sił aby wykonać jeszcze mocniejszy trening. Nie bez powodu mówi się, że „jumbo znaczy duży”.

 

Miejsce 3: Mutant Mass

 

Mutant Mass jest preparatem, który zna każda osoba ćwicząca. Klasyczny gainer, bazujący perzede wszystkim na dobrej jakości węglowodanach, od wielu lat pomaga sportowcom w rozbudowie swojej masy mięśniowej. Jednak Mutant Mass to nie tylko makroelementy. Firma PVL postanowiła wykorzystać też zdrowe tłuszcze, które pozwalają na dodatkowy zastrzyk energii, przedłużenie uczucia sytości, a także wsparcie dla pracy układu krążenia. W tym celu producenci postawili na olej MCT i tłuszcz siemienia lnianego. Z kolei użycie sprzężonego kwasu linolowego, CLA, jest jednym ze sposobów na ochronę sylwetki przed zbędnym odkładaniem się tkanki tłuszczowej. Mutant Mass to kolejny dobry sposób by nasza masa została zbudowana od podstaw w profesjonalny sposób.

 

Miejsce 4: Mass Freak

 

Czwarta pozycja została zarezerwowana dla Mass Freak, gainera który został skierowany przede wszystkim do zaawansowanych ćwiczących. Już pojedyncza dawka tego preparatu pozwala na uzupełnienie diety w potężną ilość zdrowych węglowodanów, które poprzez zróżnicowany czas uwalniania energii pozwalają na jednoczesny wzrost rozmiaru mięśni i ich stałą regenerację. Bogaty kompleks aminokwasów BCAA i glutaminy, dodatkowo chroni mięśnie przed szkodliwym katabolizmem, a także pozwala na prawidłowe wyregulowanie tempa przemiany materii. Mass Freak to świetna alternatywa dla osób, które szukają prostych i skutecznych gainerów.

 

Miejsce 5: Serious Mass

 

Ostatnie miejsce tegorocznego rankingu najlepszych suplementów do rozbudowy masy mięśniowej należy do preparatu Serious Mass. Gainer firmy Optimum Nutrition jest klasyczną odżywką białkowo-węglowodanową, której skład dodatkowo został wzbogacony o kreatynę i glutaminę. Niemniej jednak, to co jeszcze zasługuje na uwagę w preparacie Serious Mass to niezwykle bogaty kompleks aż 25 różnych minerałów i mikroelementów, dzięki czemu nie musimy martwić się że w naszej diecie może czegoś zabraknąć. Dobra rozpuszczalność i smaki pozwalają z czystym sumieniem polecić Serious Mass każdemu ćwiczącemu.

 

2. Na wstępie – dieta na masę

Rozwój masy mięśniowej to złożony proces, od którego powodzenia zależy szereg różnych czynników fizjologicznych. Ewolucja nauk o ludzkim ciele pomogła stworzyć liczne sposoby na optymalizację tempa hipertrofii włókien mięśniowych. Fundamenty tego procesu są jednak znane od wielu lat

i sprowadzają się do dwóch podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest zapewnienie bodźca stymulującego syntezę białka, czyli poddanie mięśni napięciu w trakcie treningu oporowego. Drugim czynnikiem kluczowym przy budowaniu masy mięśniowej jest spożywanie diety z nadwyżką kaloryczną.

 

Główną funkcją pokarmów, które spożywamy, jest dostarczanie energii, mierzonej w postaci kalorii, która jest wykorzystywana przez organizm w celu zasilania bieżących procesów metabolicznych i przyszłościowych projektów strukturalnych. Priorytetem jest jednak umożliwienie organizmowi prawidłowego funkcjonowania. Jeśli dzienne wymagania kaloryczne zostaną w pełni pokryte, to możliwe stanie się przeznaczenie części dostarczonej nadwyżki energii na rozwój tkanki mięśniowej. Dokładna podaż kaloryczna

w okresie budowania masy będzie kwestią zależną od czynników genetycznych, aktywności fizycznej w ciągu dnia oraz częstotliwości występowania jednostek treningowych. Dlatego też kaloryczność diety powinna być ustalana indywidualnie.

 

Ważną zasadą jest także zadbanie o odpowiednią podaż białka – makroskładnik ten jest zbudowany z długich łańcuchów aminokwasów, które po absorpcji w układzie pokarmowym są wykorzystywane przez komórki mięśniowe jako bazowe jednostki strukturalne.

 

3. Najbardziej przydatne suplementy na masę i ich działanie

Dieta z nadwyżką kaloryczną, stymulacja treningowa i właściwa podaż białka stanowią fundamenty procesu budowy masy mięśniowej. Istnieją jednak metody pozwalające zoptymalizować środowisko anaboliczne tkanki mięśniowej i ostatecznie skrócić czas osiągnięcia upragnionych rezultatów masowych bez narażania na akumulację nadmiaru tkanki tłuszczowej. Najbardziej spopularyzowanym rozwiązaniem są suplementy, które stanowią skoncentrowane źródło składników w istotny sposób przyczyniających się do rozwoju tkanki mięśniowej. Rynek suplementów oferuje nam bardzo wiele produktów w kwestii uzupełniania codziennej diety, jednak stawia nas przed trudnym wyborem. Poniżej prezentujemy kilka najbardziej przydatnych

i efektywnych artykułów stosowanych podczas budowania masy mięśniowej.

 

Białko – białko jest najważniejszym składnikiem diety ukierunkowanej na budowę masy mięśniowej. Stąd też wysoka popularność odżywek białkowych, które stanowią skoncentrowane źródło tego makroskładnika

i dodatkowo charakteryzują się wyjątkowo korzystnym aminogramem. Standardowa porcja odżywki białkowej dostarczająca 25 gramów wysoko jakościowego białka pozwala na maksymalizację syntezy białek mięśniowych przez następne kilka godzin. Odżywka białkowa jest dobrym dodatkiem do diety osoby na nadwyżce kalorycznej i szukającej alternatyw dla klasycznych źródeł białka, czyli mięsa, ryb oraz jaj.

 

Ale jakie białko wybrać? Jest ich przecież tak wiele. Formę odżywki białkowej dobieramy według potrzeb. Jeżeli naszym celem jest utrata wagi i redukcja tkanki tłuszczowej, to najlepszym wyborem będą produkty z małą ilością dodatków – czyli izolaty bądź hydrolizaty. Kazeina okaże się idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z nocnym podjadaniem, gdyż posiada najdłuższy czas wchłaniania i skutecznie chroni przed nocnym katabolizmem. Co natomiast zrobić w sytuacji, gdy nie wiemy, jakie są nasze potrzeby? Wtedy wybieramy produkty zwane matriksami białkowymi – są to swoiste mieszaniny różnych frakcji białkowych, dzięki czemu możemy działać na nasz metabolizm w bardziej holistyczny sposób. Warto pamiętać, że odżywki białkowe nie bazują jedynie na serwatce. Obecnie istnieją również suplementy wykorzystujące proteiny roślinne, jajeczne, mleczne czy wołowe.

 

Węglowodany – składnik, który stanowi preferowane źródło energii dla organizmu, w szczególności dla komórek mięśniowych. Węglowodany dostarczają monosacharydów, których magazynowanie w postaci tkanki tłuszczowej jest utrudnione, zamiast tego ich głównym przeznaczeniem jest oksydacja i tworzenie ATP – podstawowej waluty energetycznej organizmu. Zwiększona podaż węglowodanów jest szczególnie korzystna dla osób trenujących siłowo, ponieważ pomaga uzupełnić zapasy glikogenu mięśniowego, czego następstwem jest wzrost siły mięśniowej i minimalizacja degradacji białek mięśniowych.

 

Odżywka węglowodanowo-białkowa (gainer) – jest to po prostu posiłek

w proszku. Standardowy gainer charakteryzuje się większą zawartością węgli w stosunku do białka, co warunkuje kaloryczność tego suplementu. Zupełnie inaczej jest w przypadku odżywek typu Bulk. To gainery charakteryzujące się identyczną zwartością białka i węglowodanów. Dzięki temu proces budowania masy jest bardziej kontrolowany, a szanse na "zalanie" są o wiele mniejsze. Gdy mamy bardzo szybką przemianę materii, może okazać się niemożliwym lub bardzo trudnym dostarczać siedem czy osiem tysięcy kalorii dziennie. Wtedy z pomocą przychodzi gainer. Kupując odżywkę typu gainer, wybierzmy taką,  która opiera się o białka serwatkowe lub jajeczne, węglowodany złożone (np. z płatków owsianych) oraz proste skrobiowe (Vitargo, Vextrago, Waxy Maize) oraz zdrowe tłuszcze, np. olej MCT. Trzeba tylko pamiętać, że węglowodany skrobiowe bardzo słabo rozpuszczają się w zimnej wodzie i średnio w ciepłej. Dlatego jeżeli

w składzie widnieje skrobia kukurydziana lub ryżowa, a odżywka miesza się idealnie w zimnym płynie – to oznacza po prostu, że producent nas oszukał. Bądźmy świadomymi konsumentami!

 

Kreatyna – określana jest jako najmocniejszy suplement wspomagający budowę masy mięśniowej i poprawę wyników w treningu siłowym. Skuteczność suplementacji kreatyną jest potwierdzona przez setki badań naukowych i miliony anegdot z całego świata. Przyjmowanie kreatyny prowadzi do jej stopniowego odkładania się w tkance mięśniowej, czego następstwem jest zwiększenie objętości komórek mięśniowych i znacznie przyspieszona synteza adenozynotrójfosforanu, związku znanego powszechnie jako ATP i spełniającego rolę głównego składnika wymaganego do zasilania kontrakcji mięśniowych. Suplementacja kreatyną pozwala więc na stopniową i istotną poprawę siły i obwodu najważniejszych partii mięśniowych.

 

BCAA – skrót od anglojęzycznej nazwy Branched Chained Amino Acids, co

w tłumaczeniu dosłownym oznacza aminokwasy rozgałęzione. Do tego grona zalicza się leucynę, izoleucynę i walinę. Proporcja tych trzech aminokwasów w BCAA wynosi przeważnie 2:1:1 lub 4:1:1. Przewaga zawartości leucyny wynika z jej szczególnych właściwości stymulujących syntezę białek mięśniowych – głównego procesu regulującego włączanie nowych aminokwasów do istniejących łańcuchów mięśniowych.

 

Kolagen – składnik, który powinien znaleźć się jako uzupełnienie suplementacyjne osoby dążącej do rozwoju masy mięśniowej. Skoncentrowany kolagen posiada zdolność wspomagania regeneracji tkanki łącznej poprzez stymulację resyntezy zmęczonych włókien oraz dostarczania elementów potrzebnych do ich odbudowy. Przyjmując hydrolizowany kolagen, można mieć pewność utrzymania zdrowia stawów nawet w okresie regularnego zwiększania ciężarów treningowych. Suplementacja tym składnikiem pozwala więc zmniejszyć ryzyko powstania urazów czy bolesności stawowych.

 

Witaminy – ich dodatek jest szczególnie ważny dla osób, które bagatelizują dietę i skupiają się jedynie na utrzymaniu odpowiedniej kaloryczności, nawet jeśli będzie ona osiągnięta w drodze doboru produktów wysokoprzetworzonych. Witaminy regulują wszystkie procesy enzymatyczne w naszym organizmie, w tym także te odpowiedzialne za funkcjonowanie komórek mięśniowych.

 

4. Co warto ostatecznie kupić?

Zgodnie z przekazem powyżej opisanych akapitów najlepszym wyborem suplementów na masę będą odżywki zawierające wszystkie

z przedstawionych i opisanych składników, czyli białko, węglowodany, kreatynę, BCAA, kolagen i witaminy. Każdy z tych elementów wykazuje swoje zalety, jednak w pojedynkę każdy posiada ograniczoną użyteczność. Maksymalny przyrost tkanki mięśniowej może być osiągnięty jedynie

w warunkach odpowiedniej diety, treningu i połączenia najskuteczniejszych suplementów. Efekty takiego połączenia składników będą wielokierunkowe, co oznacza, że uaktywnią każdy z elementów odpowiedzialnych za rozwój tkanki mięśniowej, w tym szczególnie stymulację syntezy białek mięśniowych, ograniczenie ich degradacji, uzupełnienie glikogenu, zwiększenie oksydacji węglowodanów oraz przyspieszona resynteza ATP.

 

Najlepszym rozwiązaniem będzie odżywka łącząca w sobie efektywność kilku owych składników, dlatego właśnie w naszym rankingu to Mass ATTACK zajął pierwszą notę. Jest to odżywka kompleksowa, która dostarcza wszystkich niezbędnych składników potrzebnych w trakcie rozwoju masy mięśniowej, a dodatkowo jest dostarczana wraz z miesięczną opieką dietetyczną i profesjonalnym poradnikiem treningowym.

 

5. Suplementy na masę – na co szczególnie zwracać uwagę

Dobierając suplementację na okres rozwoju masy mięśniowej, warto

w pierwszej kolejności przeprowadzić analizę obecnie realizowanej diety oraz treningu. Na jej podstawie można wyciągnąć wnioski dotyczące priorytetowych potrzeb suplementacyjnych. Głównymi punktami, nad którymi taka analiza powinna się skupić, jest podaż kalorii w diecie, podaż białka, stosunek węglowodanów do tłuszczy, zawartości mikroskładników, historia bolesności stawowych, samopoczucie na treningach, progresja siłowa

w ostatnim czasie. Na podstawie analizy wyżej wymienionych czynników możliwe jest precyzyjne dobranie suplementów oraz proporcji, w jakich powinny być wykorzystywane.

 

Takowa analiza jest jednak czasochłonna, dodatkowo, jeśli przeprowadzimy ją sami, to narażamy się na subiektywny odbiór wyników i ostateczne podjęcie decyzji, która jest przez nas podświadomie preferowana. Sposobem na pewne uzupełnienie niedociągnięć naszej diety i treningów będzie więc stosowanie zaawansowanych, kompleksowych rozwiązań, które dają pewność dostarczania wszystkich składników niezbędnych dla organizmu w trakcie realizacji planu ukierunkowanego na budowę masy mięśniowej.

 

6. Kiedy wybrać odżywkę na masę, a kiedy wystarczy tylko białko

Odżywki białkowe stanowią jeden z produktów cieszących się największą popularnością wśród osób dążących do poprawy kompozycji sylwetki, w tym także rozwoju masy mięśniowej. Białko stanowi w końcu główny budulec mięśni i inicjator procesów odpowiadających za ich nadbudowę. Nic dziwnego więc, że osoby dążące do rozwoju tkanki mięśniowej wybierają odżywki białkowe jako domyślny produkt uzupełniający dietę, stosowany najczęściej po treningu.

 

Odżywki białkowe posiadają jednak swoje wady, które stają się najbardziej ewidentne właśnie w przypadku osób dążących do rozwoju muskulatury. Najbardziej oczywistym czynnikiem brakującym w odżywce białkowej jest jej kaloryczność. Porcja odżywki białkowej dostarcza przeważnie około 130 kilokalorii. Dla porównania, odżywki na masę uzupełnione są w złożone źródła węglowodanów pomagające zwiększyć kaloryczność porcji nawet

o kilkaset kilokalorii. Rekordowe pozycje potrafią dostarczać ponad 1000 kilokalorii. Więcej nie zawsze jednak znaczy lepiej. Odżywka na masę powinna asystować przy dostarczaniu kalorii, jednakże zbyt duże porcje mogą prowadzić do niepotrzebnego odkładania tkanki tłuszczowej

i stopniowej utraty widoczności włókien mięśniowych. Drugim i równie dużym plusem niektórych odżywek na masę jest dodatek nadprogramowych składników, takich jak kreatyna czy kolagen, które w zależności od kontekstu zastosowania potrafią wywierać różne działania dodatkowe, prowadzące do poprawy ergonomii treningu.

 

Ostatecznie odpowiedź na pytanie, co wybrać, pozostaje zależna od tego, jakie dwie odżywki są porównywane oraz jak wygląda kompozycja diety.

W trakcie budowania masy z pewnością jednak warto rozważyć wykorzystanie złożonych odżywek na masę, dostarczających szersze spektrum składników.

 

7. Czy podczas suplementacji na masę należy robić cykle

W punkcie tym należy podkreślić, że suplementacja ma jedynie na celu uzupełnienie diety i powinna być traktowana jako jej naturalne przedłużenie. W tym kontekście należy bardziej rozważać pytanie, czy warto wprowadzać przerwy od nadwyżki kalorycznej tudzież periodyzować podaż makroskładników w diecie. Odpowiedź będzie natomiast zależna od obecnego zatłuszczenia sylwetki, tempa wzrostu masy ciała oraz progresji siłowej. Co do zasady, warto jest zadbać o to, aby ilość tkanki tłuszczowej nie wzrosła nadmiernie, kiedy budowana jest masa mięśniowa. Osoby, które obserwują u siebie negatywną tendencję do zmiany kompozycji sylwetki, powinny rozważyć wprowadzenie krótkich okresów przerwy od prowadzenia nadwyżki kalorycznej i przeprowadzić skróconą redukcję, mającą na celu ograniczenie rozwoju tłuszczu oraz poprawę insulinowrażliwości.

 

Nie ma jednak z góry narzuconych zasad, które uniemożliwiałyby komuś prowadzenie diety i treningu na masę nawet przez okres kilku miesięcy. Jeśli ktoś realizuje taki scenariusz rozwoju sylwetki, to przez cały ten czas może stosować suplementy na masę. Składniki i suplementy stosowane

w odżywkach białkowych i odżywkach na masę mogą być stosowane całorocznie, bez potrzeby implementacji cykliczności.

 

8. Suplementacja na masę – kiedy ją zacząć

W myśl głównego celu rozpiski suplementacji, czyli wspierania diety

i treningów, jej wprowadzenie może mieć miejsce nawet na samym początku realizowania planu budowy masy mięśniowej. Nic nie stoi na przeszkodzenie, aby dietę uzupełnić dodatkową porcją białka oraz węglowodanów, które pomogą nam osiągnąć wartości wymagane przez organizm do osiągnięcia optymalnych pułapów.

 

Podobnie składniki takie jak kreatyna czy BCAA – są to naturalne składniki znane naszemu organizmowi z pożywienia lub endogenicznej syntezy, dlatego wstrzymywanie się z ich przyjmowaniem może tylko opóźniać rozwój naszej sylwetki o dodatkowe dni, tygodnie lub miesiące. Jeśli nasza dieta i trening nie przynoszą pożądanych rezultatów, to czekanie na właściwy moment mija się z celem. Oznacza to tylko, że ten właściwy moment jest właśnie teraz.

 

A jakie suplementy wy uważacie za najlepsze?

Plany dietetyczne i treningowe
Komentarze(92)
  • ~wnusio
   4 wrzesień 2015

   mówcie co chcecie, ale dla mnie najlepszym suplementem na mase zawsze jest pobyt u dziadków, szczegolnie kiedy ubija wieprzka i moge się załapać na swojskie smakołyki :)

   • Maksym Riznyk
    7 wrzesień 2015

    hehe w tym przypadku ciężko nie zgodzić się :)

    • ~wnusio
     18 listopad 2015

     ano widzisz :)

     • ~maro
      8 marzec 2016

      haha dobre

      • ~MAREK
       26 maj 2017

       TO NAPEWNO JAK WIEPRZYK WYGLADASZ:)

      • ~Bolo
       24 październik 2015

       Ja stosuje bcaa+kreatyna+gainer firmy aniaml mass i jest moc i siła , 1 miesiąc Bicek podskoczył o jakies 2 cm :)

       • Maciej Jędrejko
        26 październik 2015

        Brawo!

        • ~mój nick
         26 czerwiec 2016

         jakie ćwiczenia na bicek wykonujesz?

         • ~Lejcyn
          11 maj 2017

          Bwaro Ty!

         • ~tomi89
          25 październik 2015

          Whey100,kreatynka cm3,l-glutamina,multi sport pack i można rosnąć

          • ~Good-men
           25 październik 2015

           Zgadzam sie z autoren tekstu nie ma sensu kupowac bezsensownych odzywek czy za nie przepłacać.
           Dla mnie suplementy godne uwagi to:
           Witaminy
           Kreatyna
           Bialko
           Zma(wspaniale uzupelnia potrzebny magnez oraz poprawia i przyspiesza regeneracje)

           • Maciej Jędrejko
            26 październik 2015

            Zamieniłbym ZMA na BCAA, ale jak wiadomo co kto lubi.

            • ~Kamciomutancio
             12 grudzień 2016

             A czy mutant mass bcaa beta alannina biało wpc kreatyna mono witaminy i stimul 8 bedzie git mam szybką przemiane materia i jestem chudy

            • ~DobryArtykuł
             26 październik 2015

             Kreatyna Bialko Witaminy AAKG lub Agmatyna a czy Carbo jest rowniez dobre ? Czy zbyteczne?

             • Maciej Jędrejko
              27 październik 2015

              Jak dla mnie Carbo zbyteczne. Bez problemu dostarczysz je z diety.

             • ~DobryArtykuł
              27 październik 2015

              Doloze wiec do bialka niz mam kupowac carbo nastepnym razem:))

              • ~Teo
               22 luty 2017

               Ogarnij sobie WPC i BCAA, u mnie w stałej suplementacji i to dużo kasy nie potrzeba - ja kupuje ekonomiczne od DNA supps, a efekty git

              • ~ptasiek
               11 listopad 2015

               przeciwskazania zdrowotne wzgledem splementacji..?

               • Maciej Jędrejko
                13 listopad 2015

                Najczęściej są to problemy związane z nerkami gdyż zaburzona filtracja oraz bądź co bądź duża liczba syntetycznych składników w takowych odżywkach źle wpływa na ich pracę. Jednak aby temu zapobiec należy po prostu robić okresowe przerwy pomiędzy suplementacją ;)

                • ~ptasiek
                 17 listopad 2015

                 O tym nie wiedziałem, dziekuje, ze poruszyliscie kwestie

                • ~szczupak
                 15 listopad 2015

                 coś dla mnie, bo mimo tego, że sporo jem, nie mogę zrobić masy

                 • ~szczotka
                  16 listopad 2015

                  jak dostosoac diete do suplementacji?

                  • Maksym Riznyk
                   17 listopad 2015

                   Ja bym powiedział inaczej, jak dostosować suplementację do diety. Suplementami tylko uzupełniamy. Czasami jeżeli nie mamy czasu na posiłek to na szybko można zrobić shake z białka, wieczorem kazeina. Stosujemy również białko jeżeli mamy duże zapotrzebowanie, ciężko jest zjeść tyle jedzenia żeby wyrobić.

                   • ~szczotka
                    17 listopad 2015

                    dzieki za wskazoki

                   • ~moloch
                    14 grudzień 2015

                    czy to dobry pomysl przed treningiem bcaa z geinerem po treningu to samo i przed snem wpc. Z rana po sniadaniu wpc. Dobra sesja vzy czegos brakuje a moze za duzo towaru?

                    • ~Bicuś
                     21 styczeń 2016

                     Przed treningiem chcesz pić gainera? Xd to powodzenia że cokolwiek zrobisz na silce. Posiłek 2 h przed siłownia chyba że nie da rady to choc godzina. Po treningu jak najbardziej do uzupełnienia wszystkich makroskladnikow :) na wieczór samo białko może być wpc ana śniadanie dorzuc do tego przynajmniej 100g płatek owsianych,garść rodzynek i jajecznica bądź ugotowane jajka :)

                    • ~fishmek
                     18 grudzień 2015

                     witam, wiem,że kazeina ze względu na budowę białka dłużej się wchłania/ trawi itp itd, ale mam pytanie czy branie białka w postaci białka z serwatki na noc kiedy to organizm spowalnia wszystkie procesy trawienne da jakiś pozytywny rezultat w porównaniu z kazeiną, bo nie wiem czy warto w to inwestować $ ??

                     • ~Bicuś
                      21 styczeń 2016

                      Zainwestuj w dietę później myśl o takich pierdolach ;) polecam białko twarogowe

                     • ~krzychu
                      8 marzec 2016

                      Jakie są różnice suplementacji jeśli jest sie na cyklu?

                      • Maksym Riznyk
                       9 marzec 2016

                       Dla uzyskania informacji na ten temat zapraszam na nasz forum do odpowiedniego działu.

                      • ~Gebik
                       28 marzec 2016

                       Ważne, aby kupować suple w sprawdzonym miejscu! Nie ma co oszczędzać kilu zł tylko po to, żeby zażywać jakiś shit i potem mieć problemy ze zdrowiem! Jak się ma sprawdzony sklep, to polecam się go trzymać.

                       • ~111
                        13 sierpień 2016

                        czym najlepjej się wspomuc przy łapaniu masy.

                        • Maksym Riznyk
                         16 sierpień 2016

                         Kreatynę monohydrat możesz śmiało stosować.

                        • ~Biba
                         17 październik 2016

                         Kreatyna,gajner.jakieś aminokwasy,odżywka białkowa,i dobra przed treningówka polecam i pozdrawiam

                         • Maksym Riznyk
                          19 październik 2016

                          Oczywiście zapomniałeś - Dieta ;)

                         • ~PYTAM
                          28 październik 2016

                          Ja osobiście stosuje suplementy :
                          BCAA Gainer kreatyna monohydrant
                          Dieta:
                          Ryz + kurczak i sałatki (same witaminy)
                          PYTANIE:
                          Czy taka dieta i suplementacja wystarczy na budowę masy mięśniowej ?

                          • ~PYTAM
                           28 październik 2016

                           Zaczołem dopiero tydzień temu

                           • Maksym Riznyk
                            4 listopad 2016

                            Pytanie zasadnicze czy masz nadwyżkę kaloryczną. Jeżeli tak to i waga powinna pójść w górę.
                            Drugie pytanie to czy nie znudzi Ci się taka monotonia :P

                           • ~ktoś
                            13 listopad 2016

                            WItam,

                            proszę o pomoc. Zacznę od początku...

                            Od dawna miałem problemy z żywnością. Podczas konsumpcji cytrusów, rzeczy tłustych, makaronów itp miałem problemy żołądkowe. Rok temu podczas krótkiej wycieczki do Belgii zorientowałem się w czym tkwi problem. Okazał się nim gluten. Odkąd ograniczyłem spożywanie produktów go zawierających (nie jestem w stanie go całkowicie wyeliminować) wszystko się unormowało, ale w ciągu 3 miesięcy straciłem 10kg (miałem 85kg, czyli później było 75). I ta waga utrzymywała się przez kilka miesięcy. Nawet biegając dość często waga stała w miejscu. Jednak od jakiegoś miesiąca z hakiem chodzę na siłownię, aby trochę popracować nad swoim ciałem. Z racji, że mam lekką skoliozę (przestałem biegać, bo plecy zaczęły mnie boleć) zacząłem uczęszczać na ćwiczenia (recuperation - nie wiem jak to po polsku właściwie nazwać) i tam od lekarza i rehabilitanta dowiedziałem się, że siłownia mi pomoże tylko nie mogę wszystkiego wykonywać. Tak też się stało, chodzę na siłownię przynajmniej raz w tygodniu. Od tego momentu plecy mnie nie bolą. Zauważyłem, że mięśnie ramion stały się twardsze i nawet lekko widoczne co w moim przypadku jest wyczynem, bo jestem dość szczupły. Ćwiczenia na siłowni problemu mi nie sprawiają (zaczynam od wiosłowania a potem na przemian ćwiczę ramiona i nogi). Czuję się po nich pozytywnie zmęczony. Jednakże kilka dni temu podczas wspólnego oglądania meczu ze znajomymi koleżanka powiedziała mi, że strasznie schudłem. Sam po sobie tego nie widzę. No może poza momentem zapinania paska. Wcześniej ważyłem się każdego dnia przez jakieś 2 lata. Waga praktycznie stała w miejscu (poza tym spadkiem 10kg), więc stwierdziłem, że nie ma sensu się ważyć każdego dnia. Ostatni raz (poza dzisiejszym) ważyłem się jakoś przed pójściem pierwszy raz na siłownię. A dziś... waga wskazała 71,9kg... Czyli siłownia spowodowała u mnie spadek dodatkowych 3kg. Moja przemiana materii jest bardzo szybka, w dodatku robię się bardzo szybko głodny. Codziennie jem mięso z ryżem lub ziemniakami. Słodycze ograniczyłem, ale zawsze coś tam zjem. Stąd też moja prośba - czy ktoś z was byłby w stanie mi pomóc i powiedzieć jaką odżywkę na przybranie masy mógłbym kupić? Poszedłem na siłownię, aby nabrać mięśni a nie tracić wagę. Nie chcę popełniać błędów a nie bardzo wiem do kogo miałbym się zwrócić. W prywatnych trenerów nie bardzo wierzę, lekarze cóż... Ci od sportowców pewnie wiedzę mają dużo, ale niestety nie mogę takowego znaleźć.

                            PS Dodam, że jestem lekko po 30-tce i jakiś czas temu robiłem kilka badań (krew, kał itp) i wszystko w normie.

                            Byłbym wdzięczny za pomoc.

                            • ~ktoś
                             13 listopad 2016

                             Dodam jeszcze, że te 10kg, które straciłem to po odstawieniu chleba i kilku piw na miesiąc. Po 3 miesiącach 10kg wyparowało.

                             • Maksym Riznyk
                              16 listopad 2016

                              Na wstępie powiem , żebyś sie nie przejmował, po odstawieniu produktów z mąki właśnie tak reaguje ciało - chudnie.
                              Co do dalszego chudnięcia. Oblicz najpierw swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne a następnie zobacz ile spożywasz w ciągu dnia. Jeżeli mniej to masz odpowiedź na daną sytuacje. Pamiętaj, że wyznacznikiem formy musi być Twoje odbicie w lustrze a nie waga ;)

                              • ~ktoś
                               16 listopad 2016

                               Moja przemiana materii niby wynosi 1734 kcal a aby przytyć potrzebuję 1000 więcej czyli 2727 kcal. Na szybko kalkulując wiem, że spożywam mniej kalorii niż potrzebuję, aby przytyć. Problem w tym, że ja dość ciężko przybieram na wadze. Pierwszy raz w wojsku i potem za granicą. Nigdy chyba nie przekroczyłem 85kg po kilku latach zbierania tych 10kg.. Stąd moje zapytanie - czy jest jakaś odżywka, która "doda" mi trochę wagi?

                               • Maksym Riznyk
                                17 listopad 2016

                                Ja rozumiem, że masz problem z nabieraniem.
                                Ale to nie znaczy, ze powinieneś jeść mniej, no przecież to jest logiczne. Odpowiedz szczerze na pytanie, czy np. przez 3 miesiące jadłeś codzinnie posiłki z nadwyżką kaloryczną ?

                                • ~ktoś
                                 17 listopad 2016

                                 Nie mam pojęcia. Szczerze. Nigdy nie kontrolowałem tego. Od wczoraj jadę z MFP i "jem" tyle kalorii aby utrzymać wagę.

                                 • Maksym Riznyk
                                  18 listopad 2016

                                  No widzisz i tu masz odpowiedź.
                                  Zbierz się w garść, i np. przez miesiąc dzień w dzień trzymaj się posiłków i do tego treningi. Zobaczysz, że ruszy !

                                 • ~Michał
                                  26 listopad 2016

                                  Robiłem po 10 pompek teraz robię 30 ale jest problem ciężko mi jest teraz zrobić 10 bo ciężko się oddycha nwm brak kondycji . I jeszcze jedno pytanie boli mnie mięśień brzuszny konkretnie po prawej stronie brzucha nie wyrostek i raczej nie wątroba bo jestem młody i nie piję alkoholu mam 16 lat.

                                  • Maksym Riznyk
                                   28 listopad 2016

                                   Jak długo to odczuwasz ?

                                   Ile już trenujesz ?

                                   • ~koral
                                    17 maj 2017

                                    Brawo

                                   • ~Michał
                                    28 listopad 2016

                                    Mam pytanie chce sobie kupić hantle tylko nwm ile powinienem podnośić .
                                    I ile razy dziennie ile seri u czy robić przerwy

                                    • Maksym Riznyk
                                     30 listopad 2016

                                     Cześć, proponuje zapoznać się z treningiem FBW.
                                     Co do zakupu sprzętu wszystko będzie zależało od ilości serii oraz powtórzeń a o tym powie Ci właśnie FBW.

                                    • ~Kamciomutancio
                                     12 grudzień 2016

                                     Czy mutant mass do tego kretyna monohydrat bcaa8:1:1 białko wpc 750 g stimul8 i kopleks witamin i beta alanina bedzie git mam szybko przemiane materi i jestem bardzo chudy staż już jest spory

                                     • ~Bartas
                                      21 styczeń 2017

                                      Witam
                                      Walczę ze zagubieniem brzucha jestem na diecie ćwiczę 3 razy z tyg do tego bcaa plus kreatyna i witaminy co mogę jeszcze do tego dodać żeby nie chudnąc gubię brzuch a poprawiać sylwetkę dzięki

                                      • Maksym Riznyk
                                       25 styczeń 2017

                                       Dopiąć dietę na guziki :D

                                      • ~Kamil
                                       5 luty 2017

                                       A co sądzisz o dodaniu carbo do diety?

                                       • Maciej Jędrejko
                                        9 luty 2017

                                        Wszystkie odżywki podbijające kaloryczność jak białka, gainery, carbo czy bulki należy stosować w zgodzie z dobowym bilansem energetycznym. Ciężko więc udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

                                       • ~Qwait
                                        7 luty 2017

                                        Wiatam. Macie może jakieś dobre rady dotyczące odżywek i samego treningu? Miałem przerwę w siłowni 18 lat. Tak, 18 lat :) Od tej pory wiele na rynku się zmieniło. Masy trochę zostało. 108-110 kg wagi. W Bicku około 42. Nie chcę się zalać zbytnio masą. Kiedyś ćwiczyłem tylko na masę a teraz bym chciał przybrać trochę i podrzeźbić, tak by łapa i reszta rosła, a waga była jak jest mniej więcej 110-115 kg. Czy dobrze myslę, żeby uzupełniać dietę białkiem serwatkowym w dni trenningowe, poza tym codziennie wieczorem kazeinę i codziennie kreatynę, BCAA i może HMB do tego? Nie przekombinowałem?

                                        • Maciej Jędrejko
                                         9 luty 2017

                                         Białko stosujesz w zależności od swojej diety. Jeżeli jesteś w stanie pokryć dzienne zapotrzebowanie z jedzenia to nie ma sensu wdrażać suplementu. Podobnie z kazeiną. Co do reszty, zostawiłbym i dodał do tego argininę lub cytrulinę.

                                         • ~Qwait
                                          9 luty 2017

                                          Z dietą będzie różnie bo jadam i sypiam nieregularnie.

                                         • ~Mona
                                          19 luty 2017

                                          Witam. Chcialam sie poradzic a pro po suplementów białka i kreatyny (ktore zakupic by bylo dobre ?
                                          Mam 40l 168cm wzrostu i 62kg . Jako dziecko bylam zawsze szczupla do momentu jak nie zaczelam ojcu podjadac jakiej odżywki dla sportowcow . Waga mocno i szybko mi wzrosla i jako nastolatka doszlam do wagi 86kg. Przerazilam sie i zaczelam stosowac drastyczne diety i głodówki. Caly czas ograniczam sie z jedzeniem bo jak sobie pozwole to teraz szybko lapie kg. Schudlam po ciąży i tak staram sie utrzymac wage 60-62 kg ale jem malo i nie jem makaronow pieczywa dopiero zaczelam od 5 lat jesc ciemne pieczywo. Bylam na diecie dukana i kapuscianej. Niestety przez diety stracilam miesnie i sile . Chodze teraz na silownie z 3x w tyg bo wiotkosc ciala mnie dobija i chce odbudowac miesnie i miec sile np w rękach. Będę teraz chciala zmienic dietę ale obawiam sie ze przytyje . Czy od bialka nie nabiore przyrostu masy tluszczowej. Mam uraz po tym czym co bral ojciec gdy trenowała na silowni. Czym moge bezpiecznie sie wspomoc by dostac miesni i sily do treningów. Prosze o pomoc.

                                          • Maksym Riznyk
                                           21 luty 2017

                                           Witam na naszej stronie. Myślę, że ten przypadek może być skomplikowany, mianowicie przez drastyczne diety mogłaś rozregulować swój układ hormonalny. Więc najlepiej , dla bezpieczeństwa zrobić odpowiednie badania. Nastęnie zbilansowana dieta i trening SIŁOWY !!! Żadne odżywki nie dadzą siły jak wyżej stwierdziłaś.

                                           • ~Mona
                                            21 luty 2017

                                            Dziekuje za odp. Badania podstawowe robilam i mam niedokrwistosc i zalecono mi kwas foliowy. Dostalam niedoczynnosci tarczycy ale to przez stres jakie przeszlam w zyciu jakis czas temu i biore leki. Z badan krwi wiecej niepokojacych zeczy nie wyszlo no moze zbyt wysoki mocznik ale to ze malo pije wody podobno. To niczym nie powinnam sie wspomagac przy tych cwiczenisch silowych. Moze cos co pomoze mi te miesnie budować?

                                           • ~maro
                                            17 lipiec 2017

                                            Mass Attack prawdziwa bomba- na mnie mega podziałał +10 % na rekordzie(ze 100 na 110 kg na płaskiej) + 3 kg na wadze w 2 tygodnie!!!!

                                            • ~Grzesik
                                             20 lipiec 2017

                                             A dla początkujących żeby nabrać jakieś żeby co polecacie

                                             • ~Kowal
                                              23 lipiec 2017

                                              Chce dodać do swojej diety odżywkę białkową Garniera bcaa i kreatywne czy to pomoże mi w przybraniu na wadze i czy mogę to wszystko razem połączyć?

                                              • Maksym Riznyk
                                               25 lipiec 2017

                                               Tu pytanie podstawowe - Czy masz nadwyżkę kaloryczną w diecie ?
                                               Jeżeli nie to stosowanie tych suplementów według mnie nie mają sensu.

                                              • ~ostry
                                               26 lipiec 2017

                                               Witam gdzie idzie kupic ten mass attack ?? bo szukam i nie moge znalesc

                                               • Mateoo
                                                27 lipiec 2017

                                                Czy do mass attack można dorzucić BCAA? czy wystarczy to co już ma w sobie?

                                                • ~biolog
                                                 28 lipiec 2017

                                                 "Dzięki niewielkiej zawartości tłuszczu suplement nie ulega odkładaniu w postaci tkanki tłuszczowej." Obawiam się, że to nie od tego zależy, pozdrawiam ;)

                                                 • ~Damien
                                                  1 sierpień 2017

                                                  Planuje zaczac suplementacje z kreatyna przez 3 miesiace. Zalezy mi na zbudowaniu sily i jakiejs tam masy, tylko teraz rodzi sie pytanie. Czy jak odstawie suplement po 3 miesiacach, a dalej bede cwiczyc to sila sie utrzyma czy spadnie?

                                                  • ~Vbb
                                                   6 wrzesień 2017

                                                   Spadnie. Kreatywna pompuje chwilowo wodę w mięśnie.

                                                  • ~rerci
                                                   9 sierpień 2017

                                                   witam. mam 16 lat i chciałbym zwiększyć swoją masę oraz zbudować mięśnie, czy w tym wieku mogę zacząć?

                                                   • ~Kędzior
                                                    10 sierpień 2017

                                                    Oczywiście :)
                                                    Sam mam 15 lat i ćwiczę 5x w tygodniu. Tylko drobne uwagi - nie pomijaj treningu nóg, bo to błąd, który popełnia niemal każdy początkujący. Na początek polecam z własnego doświadczenia ćwiczenia z masą własnego ciała, jak pompki i podciągnięcia, ew. jeśli masz już to za sobą, to trening FBW ok. 3x w tygodniu. Moja ostatnia rada jest taka, by nie zaniedbywać diety, pamiętając, że nie tylko białko jest ważne. Węglowodany, witaminy i same kalorie również są ważne. Z suplementacją poczekaj kilka miesięcy :) mam nadzieję, że pomogłem

                                                   • ~Błażej
                                                    21 sierpień 2017

                                                    Dzien dobry, czy jest sens brac mass atack bedac na redukcji?

                                                    • ~Vbbn
                                                     6 wrzesień 2017

                                                     Raczej tylko czyste białko.

                                                    • ~Cbnjj
                                                     6 wrzesień 2017

                                                     To da się dostarczyć organizmowi z zewnątrz kolagen?

                                                     • Maksym Riznyk
                                                      7 wrzesień 2017

                                                      Da się, przecież kolagen stanowi częsty składnik suplementów diety np. na wzmocnienie wytrzymałosci połączeń stawowych i aparatu ruchu
                                                      ale też w kremach na wzmocnienie kondycji skóry

                                                     • ~Jack
                                                      9 wrzesień 2017

                                                      Czy biorąc Mass Attack budując masę mięśniową wspomagać się też innymi suplementami?

                                                      • Maksym Riznyk
                                                       11 wrzesień 2017

                                                       Wszystko zależy od jadłospisu oraz swojego samopoczucia.

                                                      • ~Maxio
                                                       11 wrzesień 2017

                                                       Jak zrobić w miarę szybko bicka(obw.21CM) i wyrzeźbic brzuch moja waga to jakieś 77kg... proszę o odpowiedź

                                                       • Maksym Riznyk
                                                        12 wrzesień 2017

                                                        Niestety tak to nie działa Panie.
                                                        Brzuch ? Pilnujemy jedzenia, czyli redukujemy potem wchodzimy
                                                        na stopniową masę ! i już wtedy budujesz bicka. właściwie i tak nad nim pracujesz bo razem z dietą wprowadzasz trening siłowy.

                                                       • ~PYTANKO
                                                        12 wrzesień 2017

                                                        Mam 194cm wzrostu i 74 kg wagi chciałbym spytać jak zrobić w miarę możliwości szybko masę mięśniową. Jaką suplementów użyć ? . Dodam że regularnie nie sypiam oraz nie jadam regularnie i mam szybką przemiane materi:)

                                                        • Maksym Riznyk
                                                         13 wrzesień 2017

                                                         No i właściwie sam wyodrębniłeś podstawowe błędy !
                                                         Podstawa to regularnie jeść.
                                                         Musi być nadwyżka kaloryczna w posiłkach oraz trening siłowy.

                                                         • ~Pytanko
                                                          13 wrzesień 2017

                                                          A suplementy?

                                                          • Maksym Riznyk
                                                           14 wrzesień 2017

                                                           Na początkowych etapach nie jest potrzebne.

                                                          • ~Bestu
                                                           28 wrzesień 2017

                                                           Od ilu lat można stosować?

                                                           • Maksym Riznyk
                                                            5 październik 2017

                                                            Najlepiej dostosować się do zaleceń producenta.

                                                           • ~Marcin
                                                            10 październik 2017

                                                            Pomozcie.chce nabrac masy
                                                            Mam 179 wzrostu i waze 60 kg
                                                            Jaka odzywke kupic??
                                                            Zaczne cwiczyc od nowego roku

                                                            • Maksym Riznyk
                                                             12 październik 2017

                                                             Nadwyżka kaloryczna w diecie kolego.
                                                             Ewentualnie gainer i białko.

                                                            • ~Skuty joe
                                                             17 październik 2017

                                                             Wiek 18 waga 75 wzrost 180 ektomorfik dieta ok 3700kcal i do tego chce dorzucić gainer (uzupełnianie, nie stale) kreatyna+beta alanine+arginine. Co wy na to? PS. Witaminy z rana

                                                             • Maksym Riznyk
                                                              19 październik 2017

                                                              Wygląda dobrze więc możesz działać.

                                                             • ~Adek
                                                              12 dni temu

                                                              http://nplink.net/Hv7mLPg7 polecam

                                                              • ~Apa
                                                               12 dni temu

                                                               http://nplink.net/qyZAvKWw na masę bardzo dobry suplement