Często zbytnio skupiamy się na codzienności, wstajemy do pracy, z pracy do domu, wykonujemy zwykłe obowiązki – i po chwili patrzymy się do lustra

i zdajemy sobie sprawę, że nasz aktualny stan fizyczny jest niezadowalający. Zauważamy, że kiedyś zwyczajne czynności teraz wymagają od nas ogromnego wysiłku. Ale i na to jest sposób! Warto zacząć od pierwszego kroku, od tak zwanych podstaw – o tym w dalszej części tego artykułu.


SPIS TREŚCI:
1. Street Workout – jaki pierwszy krok zrobić?
2. Co uzyskam, wykonując pompki?
3. Na co zwrócić uwagę, wykonując pompkę?
4. Przykładowa progresja pompek

Za rok będziesz żałował, że nie zacząłeś dzisiaj!
Zobacz metamorfozy naszych użytkowników:

Zobacz więcej!1. Street Workout – jaki pierwszy krok zrobić?
„Zacznę od aktywności w domowym zaciszu” – jest to najczęściej spotykany tekst, jaki można spotkać. Powiem, że około 90% ludzi wypowiada się w ten sposób. Ale od czego zacząć? Pierwsze, co przychodzi do głowy, to codzienne robienie brzuszków w niewyobrażalnych ilościach. „Na pewno odsłonię kostkę na brzuchu”... Zacznijmy od tego, że skupianie się tylko na jednej partii mięśniowej może doprowadzić do poważnych kontuzji. Tu warto też powiedzieć, że ćwiczeniami jedynie wzmacniamy mięśnie, a w kuchni odsłaniamy! Ale wracając do tematu, nie zawsze mamy możliwość zamontowania drążka w futrynie lub na ścianie, a więc od czego warto zacząć? – oczywiście od klasycznych pompek.


Nie masz czasu? Nasi eksperci ułożą dla Ciebie plan. Kliknij tutaj!
Plany dietetyczne i treningowe
Plany dietetyczne i treningowe

2. Co uzyskam, wykonując pompki?
Spotkałem się z osobami, które miały bardzo pesymistyczne nastawienie do tego ćwiczenia. „Nie działa, nie odczuwam pracy mięśni...”. Problem może tkwić w tym, że po prostu wykonujemy za mało serii oraz powtórzeń lub po prostu nie mamy koncentracji mięśniowej. Tak, moi drodzy, koncentracja to bardzo ważny element każdego ćwiczenia! Wykonując pompki, możemy mocniej odczuwać ramiona, plecy, mięśnie klatki piersiowej w zależności od tego, na której partii się koncentrujemy. Jak już wielokrotnie wspominałem, w Street Workout większość ćwiczeń jest ćwiczeniami wielostawowymi.


W trakcie ich wykonania angażujemy dużą grupę partii mięśniowych, co powoduje u osób początkujących szybkie zmęczenie. Wykonując pompki, na wstępnie osiągniemy pierwsze rezultaty w bardzo szybkim tempie: zwiększenie masy mięśniowej, zarys mięśni, poprawienie kondycji, wzrost siły i wytrzymałości. W połączeniu z odpowiednią dietą i dodatkowymi ćwiczeniami na grzbiet – takimi jak: spięcia w leżeniu na brzuchu, kołyska, superman oraz ćwiczeniami na mięśnie brzucha (najlepiej sprawdzają się sylwetki gimnastyczne) oraz ćwiczeniami na dolne partie: przysiady klasyczne, pistolety, wykroki, wyskoki, krzesełko przy ścianie – można uzyskać naprawdę zadowalające efekty!


3. Na co zwrócić uwagę, wykonując pompkę?
Jak już wcześniej wspomniałem, bardzo ważna jest koncentracja mięśniowa, ale również skupienie się nad techniką! Tylko wtedy uzyskamy maksymalne efekty z wykonywanego ćwiczenia. Wiadomo, że przy pompkach będziemy zaczynać od tych klasycznych – czyli dłonie musimy ustawić na szerokości barków, palce trzymać szeroko, aby mieć większe pole dla stabilizacji, plecy w fazie początkowej muszą być wyokrąglone, brzuch oraz pośladki mocno spięte (tym sposobem eliminujemy lordozę

w odcinku lędźwiowym, a tym samym chronimy kręgosłup). Przy pójściu

w dół łokcie kierujemy w tył, dosłownie ocierając po mięśniu najszerszym grzbietu. Schodzimy do załamania w stawie łokciowym do 90 stopni.

W trakcie ruchu mocno angażujemy ramiona, całą obręcz barkową, brzuch, plecy. Przy zejściu w dół nabieramy powietrze, a wracając do pozycji wyjściowej, wykonujemy wydech.


4. Przykładowa progresja pompek
A więc przyszedł czas na pierwszy trening! Czasami rzeczywistość bywa bardzo brutalna i szybko uświadamiamy sobie, że przerwa od wysiłku fizycznego była zbyt długa. ALE nie oznacza to, że poddamy się, ponieważ są na to sposoby! I właśnie o takich sposobach powiem w tym podpunkcie.
U mnie mija dziesiąty rok treningów Street Workout i powiem, że w tym czasie miałem dosłownie parę przypadków, kiedy osoba początkująca nie mogła wykonać żadnej pompki i musieliśmy zaczynać od podstaw podstaw – pompki z oparciem o ścianę. Jak widzicie, technikę musimy zachować tą samą jak ta, o której wspomniałem wyżej. Ułożenie rąk w fazie dolnej może być trochę niewygodne, przyda się również praca nad rozciąganiem ramion.


 

 


Kolejny etap to pompki na kolanach z rękami na podwyższeniu. Jak widzicie, ręce tak samo ustawione na szerokość barków. W trakcie ruchu technikę zachowujemy zgodnie z podanym opisem w punkcie 3.


 


Jeżeli odczuwacie coraz więcej sił w ramionach, możecie przejść do dalszej progresji – pompek bardzo zbliżonych do klasycznych, czyli pompka

z rękami na podwyższeniu. W tym przypadku użyłem ławki, ale można oprzeć się na trochę wyższym przedmiocie (rurka, skrzynia).


 

Odstawiamy podwyższenie i schodzimy na podłogę. Tu oczywiście klasycznie, tak zwane damskie pompki – wykonywane na kolanach. W tej pozycji ważne jest, aby zachować proste plecy. Nie wiem czemu, ale często w tej pozycji osoby początkujące wypychają pośladki w tył, tym samym przyjmując pozycję tzn. na czworaka.


 


Kolejną progresję pompek zastosowałem u siebie na zajęciach. Pewnie ktoś już wcześniej to wymyślił, ale ja nie widziałem podobnego materiału. Do tych pompek już będziecie potrzebować gumy powerband oraz miejsca, gdzie ją zawiesić (drążek, gałąź, hak). Wykonujemy te same pompki damskie (na kolanach), ale z pomocą gumy, którą umieszczamy na wysokości bioder.
I od razu, nie ściągając gumy z drążka, próbujemy kolejną pompkę, trudniejszą – klasyczną pompkę z gumą. Ta progresja jest już maksymalnie zbliżona do klasycznej pompki i jedyne, co zostaje w dalszych etapach, to wykonanie pełnej pompki o własnych siłach!


 


Na koniec klasyczna pompka z zachowaniem techniki.


 


Oczywiście zadacie pytanie – no, a w jakich seriach oraz na ile powtórzeń wykonywać wybrane pompki? Nie będę ukrywał i właściwie dużo razy o tym pisałem, jestem zwolennikiem piramid. Zachowujemy objętość treningową oraz stopniowo zmuszamy mięśnie do wysiłku – lub wykonujemy nie mniej niż 5 serii ze stałą liczbą powtórzeń (pamiętajcie o tym, aby odpowiednio dobrać ilość powtórzeń, mianowicie na koniec każdej serii musi nam zostać odpowiednio dużo sił na wykonanie zaledwie 1 pompki).


Co do piramidy:
bardzo klasyczna to:
2 – 4 – 6 – 8 – 10 powtórzeń.


Jednak jeżeli mamy więcej sił, to śmiało zmieniać możemy

co 3 powtórzenia:
3 – 6 – 9 – 12 – 15 powtórzeń.


Przypominam, że to materiał dla osób bardzo początkujących, jeżeli jednak opracowanie czyta osoba z większym bagażem doświadczeń, to proponuję wykonać taką piramidkę:

2 pompki, trzymanie na dole 5 sekund, nie wstając, wykonujecie 4 pompki

i znowu trzymanie na dole 5 sekund... tak wykonujecie piramidkę do

10 powtórzeń i jeżeli macie jeszcze siły, to schodzicie w dół. Tak samo można wykonać 5 pompek, trzymanie na dole 5 sekund i wykonujecie tak

5 serii – czyli wychodzi 25 pompek = 1 seria.


Spodziewam się, że dany artykuł będzie pomocny w przyszłości dla osób początkujących. Zapraszam do śledzenia strony oraz zapoznania się

z innymi ćwiczeniami.

REKLAMA
Rewolucja w spalaniu tłuszczu! Zobacz najskuteczniejsze spalacze
9,4
Trizer
137
Zobacz więcej Dieta GRATIS!
TRIZER To przede wszystkim zestaw! Producent zapewnia 30 dniową dietę oraz pełną opiekę dietetyków do każdego zakupionego Trizera!
Komentarze(26)
  • ~Nwm
   16 grudzień 2016

   Dziwne, czytałem, że trening bez podciągnięć (SW) może co najwyżej utrzymać kondycję, a tutaj pompki+przysiady+kołyska i już mamy jakiś plan na masę i siłę.

   • Maksym Riznyk
    20 grudzień 2016

    Wszystko zależy jak interpretujesz znaczenie słów "masy mięśniowej".
    Bo efekty będą ale raczej 10 kg czystej masy mięśniowej nie uzyskamy :)
    Ale u osoby tzn zielonej efekty będą mocno widoczne :)
    Pozdrawiam.

   • Maria
    20 grudzień 2016

    Bardzo ciekawy artykuł.

    • Maksym Riznyk
     23 grudzień 2016

     Ciesze się że trafiliśmy w gust :)

    • ~prs47
     22 grudzień 2016

     Witam,
     a jak się ma temat serii z mieszaniem technik w jednym treningu? Czy możemy przy kolejnej serii zmieniać technikę z klasycznej pompki na np. szerokie lub inaczej? Jak rozłożyć serie jeśi jednego dnia chcę potrenować klasyczne, szerokie i wąskie pompki?
     Z góry dzięki za odp.

     • Maksym Riznyk
      23 grudzień 2016

      W tym przypadku zaczynamy od trudniejszych pompek, prawdopodobnie u Ciebie jako osoby początkującej będą to Diamond push ups i wykonujesz tak jak przedstawiłem na koniec art. a następnie przechodzisz do dalej zaplanowanych :)

     • ~Angie
      28 grudzień 2016

      Fantastyczny artykuł, trafiłam na niego w świetnym momencie, szykuje się do powolnego powrotu do ćwiczeń i chce to zrobić w domu! Dziekuje.

      • Maksym Riznyk
       29 grudzień 2016

       Bardzo się cieszę, że jest pomocny.
       No i życzę powodzenia w treningach :)

      • ~Pro100wRyj
       21 styczeń 2017

       Dziękuje za porade bardzo mi się przydała dzięki niej już jestem w stanie zrobić 6 pompek diamond. A zaczynałem od ściany

       • Maksym Riznyk
        25 styczeń 2017

        Ciesze się, że artykuł jest pomocny :)

       • ~abcd
        26 styczeń 2017

        Takie pytanie co do tych pompek, z postojem 5 sekundowym, czym sie różnią od normalnych pompek bez postojów i jakie są różnice w efektach gdyby sie robiło z postojami i bez postojów?

        • Maksym Riznyk
         30 styczeń 2017

         Zwiększenie masy mięśniowej, siły, wytrzymałości.

        • ~Mati
         17 luty 2017

         Cześć, ćwicze pompki od końca grudnia, zaczynałem od 15, teraz jestem na poziomie 35-40 podczas 1 serii. Początkowo robiłem 5 serii po max (aż nie padlem), później przerzucilem się na trening 100pompek. Moje pytanie brzmi: co jest lepsze? Mój cel to 100 pompek 1 kwietnia.

         • Maksym Riznyk
          20 luty 2017

          Przepraszam ale nie zrozumiałem pytania.
          Ta metodę 100 pompek z jaką inną mam porównać ?

         • ~Kuhcik1
          11 marzec 2017

          Witam mam 41 lat wykonuje 300 pompek dziennie w seriach po 60 pompek przerwy między seriami 1min.
          Ćwiczenia wykonuje od 2 lat po roku ćwiczeń udało mi się zrobić 100 pompek na raz .

          • Maksym Riznyk
           14 marzec 2017

           Super.
           Ogromne gratulacje za wytrwałość i oczywiście za wynik !
           Brawo.

          • ~StreetWorkout-Mala
           21 kwiecień 2017

           Mój chłopak ćwiczy Street Workout już ponad 2 lata. Ćwiczy 5/6 razy w tygodniu, w miarę zdrowo się odżywia wiadomo czasem zdarzy się coś słodkiego ale potrafi odnowić sobie i ograniczyć to.

           Trening jaki wykonuje to pompki: 5,10,15,20,25,30 potem pociągnięcia na drazku 2,4,6,8,10,12,10,8,6,4,2,ale dokłada jeszcze trochę seri bo mu jest mało i dipy 4,8,12,16,20,24 i to wszystko powtarza 2 razy, robi też trening z podciagnieciami prawodopodobnie w takich samych powtorzeniach jak pompki :) w domu czasem też robi brzuszki lub na treningu :)

           A moje pytanie brzmi tak :
           Dlaczego nie widać po jego ciele ze ćwiczy ?
           Pompki robi codziennie i łapka mu nie rośnie wykonuje je na 100% dobrze. Co moze robić źle że tak powiem że nie rośnie i stoi w miejscu od pewnego dłuższego już czasu :)

           Czekam na odpowiedź :)

           • Maksym Riznyk
            24 kwiecień 2017

            heh na koniec nie spodziewałem się takiego pytania :D
            Może tak tylko się wydaje ? Bo cały czas z nim przebywasz.
            Zależy to od wielu czynników. Co dokąłdnie mas zna myśli nie widać zmian ? Masa mięśniowa stoi w miejscu ?

           • ~Jakub
            13 maj 2017

            Jak zaczynac przygode z drążkiem bo mam z tym wielki problem?

            • Maksym Riznyk
             18 maj 2017

             Zapraszam na nasze forum
             http://www.fabrykasily.pl/forum/185-street-workout-i-kalistenika/

            • ~Mateusz
             22 czerwiec 2017

             Kozak temat ! Nie ćwiczyłem kilka lat , na ogół jestem osobą szczupłą, z drobną sylwetką . Od kilku dni zastanawialem sie nad powrotem ale chcialem zacząć w domu. Twoj Temat odpowiedzial na wszystkie moje pytania, ba rozlożył ćwiczenia wstępne za mnie . Mocna Piątka dla Cb ! A rozpiska pompek - idealna .

             • Maksym Riznyk
              26 czerwiec 2017

              Siemanko, mega się cieszę, że temat byl pomocny. Dzięki wielkie za pozytywną opinię. Również zapraszam na YT kanal gdzie pokazuje jak trenować z ciężarem własnego ciała.

             • ~Mateusz
              22 czerwiec 2017

              Jeszcze tylko pytanie jak z przerwami miedzy seriami, 20 sec czy minuta ? :)

              • Maksym Riznyk
               26 czerwiec 2017

               45- 60 sekund

              • ~Jasny
               22 październik 2017

               Czy robiąc pompkę przy wyjściu w górę należy maksymalnie prostować ręce w łokciach? Tak to wygląda na załączonych fotografiach. Wydawało mi się, że nigdy nie prostujemy w łokciach ani przy pompkach ani przy wyciskaniu ani przy podciąganiu..

               • Maksym Riznyk
                28 dni temu

                Wykonujemy pełny zakres ruchu !
                Ale warto pamiętać o tempie ruchu mianowicie
                możemy odczuwać dyskomfort w stawach jeżeli wykonamy zbyt gwałtowne wyprostowanie ręki.