Za tobą kilka miesięcy ciężkiej pracy – wyrzeczenia w kuchni, regularne treningi, siódme poty wylewane na siłowni, a w głowie cały czas ten obraz idealnej sylwetki. Oprócz okazjonalnych wpadek idzie ci świetnie. Ciężka praca przekłada się na spadający wynik na wadze, lepsze samopoczucie

i poprawę sprawności. Wydaje się, że wszystko idzie po twojej myśli. Wszystko oprócz brzucha, który nie wygląda tak, jak powinien. Zamiast płaskiej powierzchni i lekkich zarysów mięśni codziennie wita cię obraz sflaczałej skóry targanej przez siły grawitacji. Ten problem, chociaż nie dotyka każdego, jest powszechny szczególnie wśród osób, które utraciły dużo kilogramów w krótkim czasie.


Zanim stwierdzisz, że zmagasz się z problemem obwisłej skóry – warto jest zasięgnąć opinii osoby trzeciej, najlepiej specjalisty. Niestety chyba każdy człowiek jest okropnym sędzią dla siebie samego. Widzimy wady tam, gdzie ich nie ma. Widzimy zalety tam, gdzie są wady. Widzimy też obwisłą skórę tam, gdzie jest po prostu tłuszcz. Łatwo popełnić taki błąd, ponieważ rzuca to winę na czynnik inny niż my sami.


SPIS TREŚCI:

1. Dlaczego skóra obwisa po odchudzaniu?

2. Kontroluj tempo odchudzania

3. Zbuduj mięśnie

4. Nawadniaj się

5. Zadbaj o dietę

6. Przestań palić

7. Suplementacja

8. Daj sobie czas

Zobacz więcej! -23 kg -11 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg1. Dlaczego skóra obwisa po odchudzaniu?

Skóra jest narządem, którego główną funkcją jest ochrona naszych wnętrzności przed światem zewnętrznym. Niestety jako ludzie mamy taką przypadłość, że przez długą część życia rośniemy, ciągle się poruszamy oraz okazjonalnie otrzemy się o szorstką powierzchnię, tworząc kilka ran. Dlatego skóra aby być efektywną powłoką ochronną, musi być w stanie rosnąć i się rozciągać.


Nadwaga, otyłość i związany z nimi wzrost rozmiaru komórek tłuszczowych wymuszają odpowiedź adaptacyjną na wewnętrznych warstwach skóry, które starają się stworzyć dodatkowe miejsce. Te wewnętrzne warstwy skóry składają się między innymi z elastycznej tkanki łącznej, naczyń krwionośnych i lipidów.


Po redukcji rozmiaru komórek tłuszczowych te elementy niekoniecznie wracają od razu do swojego rozmiaru, stąd problem obwisłej skóry.

Nie masz czasu? Nasi eksperci ułożą dla Ciebie plan. Kliknij tutaj!
Plany dietetyczne i treningowe
Plany dietetyczne i treningowe


2. Kontroluj tempo odchudzania

Zamiast zapobiegać problemowi nadmiaru skóry po odchudzaniu, lepiej jest działać prewencyjnie, co w tym przypadku oznacza kontrolę szybkości utraty tkanki tłuszczowej. Zbyt szybki proces odchudzania nie pozwala na adekwatną adaptację ze strony tkanek tworzących skórę. Najlepszym zaleceniem jest utrata 0,5 kilograma masy ciała tygodniowo, absolutnym limitem powinien być 1 kilogram na tydzień. Dzięki temu skóra będzie miała czas dostosować się do zmian w objętości komórek tłuszczowych.


3. Zbuduj mięśnie

Problemy ze skórą po odchudzaniu mają miejsce, ponieważ posiadamy zbyt mało tłuszczu służącego za wypełnienie. Jednak utraconą tkankę możemy zastąpić nową, inną, znacznie lepiej wyglądającą. Dodatkowe kilogramy masy mięśniowej zadbają o wypełnienie elastycznej skóry.


Najlepszą drogą do osiągnięcia tego celu będzie podjęcie treningu siłowego już w trakcie odchudzania.


4. Nawadniaj się

Odpowiednia podaż wody w przeciągu każdego dnia będzie zapewniała właściwe funkcjonowanie wszystkich narządów, w tym także skóry. Dzięki temu poprawi się jej elastyczność i możliwe będzie szybsze przystosowanie się do nowej masy ciała. Woda zadba też o odpowiednią objętość tkanki mięśniowej.

Warto zadbać również o bezpośrednie nawodnienie skóry poprzez wykorzystanie kremu nawilżającego.


5. Zadbaj o dietę

Upewnij się, że w twoim dziennym menu znajduje się dużo warzyw

i owoców, które oprócz witamin i składników mineralnych zawierają także dużo wody.

Według badania opublikowanego w 2007 roku w „American Journal of Clinical Nutrition” składnikami, które szczególnie wspomagają regenerację skóry, są witamina C i kwasy omega-6.


6. Przestań palić

Naturalnie ten punkt dotyczy jedynie osób, które są aktywnymi palaczami. Ten nałóg jest absolutnie najgorszą krzywdą, jaką można sobie wyrządzać. Nie tylko znacząco wpływa na zdrowie i portfel – jego efekty odczuje także nasza skóra.


Badanie przeprowadzone w 2010 roku przez naukowców z Włoch pokazało, że u osób palących papierosy biologiczny wiek skóry jest o 9 lat większy niż ich wiek chronologiczny. Jednak po 3 miesiącach od rzucenia nałogu wiek biologiczny skóry obniża się średnio o 15 lat!7. Suplementacja

Chociaż nie istnieje pigułka, która mogłaby za jednym zamachem pozbyć się całego problemu, to niektóre środki pomogą szybciej usprawnić cały proces.


Na szczególne wyróżnienie zasługują:

– żelatyna, która w ilości 250 miligramów na dzień pozwala na poprawę elastyczności skóry;

– kwasy omega-3, w szczególności kwas eikozapentaenowy

i dokozaheksaenowy. Te dwie frakcje tłuszczów znajdziemy w tłustych rybach morskich. Posiadają one właściwości przeciwzapalne i mogą ujędrniać skórę.


8. Daj sobie czas

Jeśli dopiero zabierasz się za odchudzanie, to warto odpowiednio zaplanować ten proces. Obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, tak żeby tempo utraty tkanki tłuszczowej nie było za szybkie.


Jeśli jednak zmagasz się już z problemem obwisłej skóry – to pamiętaj, że nawet gdy zastosujesz powyższe podpowiedzi, cały proces nadal będzie wymagał czasu. Część determinacji włożonej w schudnięcie warto tylko przekuć w cierpliwość, ponieważ z czasem skóra będzie dążyła do dostosowania się do nowych warunków.

REKLAMA
Rewolucja w spalaniu tłuszczu! Zobacz najskuteczniejsze spalacze
9,4
Trizer
137
Zobacz więcej Dieta GRATIS!
TRIZER To przede wszystkim zestaw! Producent zapewnia 30 dniową dietę oraz pełną opiekę dietetyków do każdego zakupionego Trizera!
Komentarze(8)
  • ~Miro
   4 styczeń 2017

   przydatna artykuł, czy problem obwisłej skóry dotyczy wszystkich niezależnie od wieku czy też wiek ma istotny wpływ na tempo regeneracji skóry

   • AdamFS
    11 styczeń 2017

    Z wiekiem spadają zdolności regeneracyjne naszego organizmu. To zjawisko rzuca swój cień także na skórę, przez co z wiekiem spadają nasze zdolności do uealastycznienia warstwy skóry, rozciągniętej przez tkankę tłuszczową.

   • ~Filifionka
    12 czerwiec 2017

    Witam. Również zmagam się z problemem obwisłej skóry. Czy jest jakiś limit, ponad którym nie mam szans na poprawę? Dość dużo przytyłam w ciąży, a teraz, kiedy wracam do formy, strasznie wisi mi skóra nad blizną po cesarce. Mogę mieć jeszcze nadzieję na poprawę?

    • AdamFS
     15 czerwiec 2017

     Relatywna poprawa jest zawsze możliwa. Kwestią istotną jest jedynie ilość czasu potrzebna do odwrócenia zmian w elastyczności skóry. Cierpliwość połączona z aktywnym trybem życia z pewnością przyniosą pożądany efekt.

    • ~Greeneyes74
     22 lipiec 2017

     witam mam 43 lata i 6 porodow za soba. po 5 z nich szybko wracalam do odpowiedniego wygladu niestety po ostatnim porodzie nietylko masa zostala ale mimo karmienia piersia i nieobjadania sie bardzo przytylam. ostatnio wrocilam do ciezkiej fizycznej pracy w ktorej ruch jest bardzo intensywny i po 3 mies zaczelam wreszcie gubic kg. niestety moj brzuch to tragedia.zwisa mi skora nad łonem. jest to dlamnie bardziej wstydliwe niż byl brzuch. czy jest szansa by w moim wieku takze skora wrocila do poprzedniego stanu?

     • ~Domin
      2 wrzesień 2017

      Jak nie doprowadzić do tzw. Obwisłego brzucha?

      • Maksym Riznyk
       5 wrzesień 2017

       No cóż stopniowa, rozplanowana w czasie zbilansowana redukcja + trening siłowy ! Jeżeli szybko zbijesz wagę to wiadomo, że skóra zostanie.

      • ~Vikinnnga
       25 dni temu

       ja miałam po ciąży taka skórę o która postanowiłam zadbac, bardoz pomógł krem maternea z masłem shea