Jak ważny jest w codziennej diecie błonnik, powinno wiedzieć nawet dziecko. Jego inna nazwa to włókno pokarmowe – należy do wielocukrów, czyli węglowodanów złożonych. Nie jest trawiony i wchłaniany przez przewód pokarmowy człowieka, dlatego nie stanowi źródła energii, jest natomiast bardzo ważny dla przewodu pokarmowego.


SPIS TREŚCI:

1. Błonnik na odchudzanie

2. Rola błonnika

3. Podsumowanie

Za rok będziesz żałował, że nie zacząłeś dzisiaj!
Zobacz metamorfozy naszych użytkowników:

Zobacz więcej!1. Błonnik na odchudzanie

Błonnik dzieli się na rozpuszczalny i nierozpuszczalny w wodzie. Nierozpuszczalna frakcja ma wpływ na pracę przewodu pokarmowego. Pobudza ruchu perystaltyczne jelit, wzmaga proces wydzielania śliny. Wiąże wodę, buforuje i wiąże nadmiar kwasu solnego w żołądku. Pomaga w zapo-bieganiu wielu chorobom jelit. Rozpuszczalny jest pożywką dla mikroflory jelitowej. Ze względu na to, że produkty bogate w błonnik mają dużą objętość, powodują wystąpienie uczucia sytości.


Jest to cecha, która powoduje, że w diecie powinna znaleźć się duża ilość warzyw i owoców. Ale nie tylko w nich błonnik jest obecny. Znajduje się także w produktach zbożowych z grubego przemiału, zwłaszcza w otrębach pszennych. Rozpuszczalna frakcja występuje w nasionach roślin strączkowych, płatkach owsianych, niektórych owocach i warzywach. Prócz tego, że jest pożywką dla bakterii, wydłuża czas pasażu jelitowego, poprzez zwiększenie gęstości treści pokarmowej.


Beta-glukany i pektyny, a więc składniki błonnika, wpływają na obniżenie zawartości cholesterolu we krwi poprzez wiązanie kwasów żółciowych i wy-dalanie ich z kałem. Co zmusza wątrobę do produkcji nowych kwasów

z cholesterolu. W świetle jelita również wiąże cholesterol, przyspieszając jego wydalanie z ustroju. Kolejna zaletą diety bogatej w błonnik jest zwiększenie wydalania tłuszczu z organizmu oraz opóźnianie wchłaniania triglicerydów.

Nie masz czasu? Nasi eksperci ułożą dla Ciebie plan. Kliknij tutaj!
Plany dietetyczne i treningowe
Plany dietetyczne i treningowe


2. Rola błonnika

Obecny w jelicie błonnik w postaci żelu, powoduje zwolnienie wchłaniania glukozy, co powoduje zmniejszenie wydzielania insuliny. Ten mechanizm może pomóc w zapobieganiu nadwadze, otyłości i cukrzycy typu II. Społeczeństwa spożywające więcej błonnika pokarmowego rzadziej chorują na miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca i zawały. Za takie działania odpowiada błonnik rozpuszczalny w wodzie, a więc pektyny, gumy, śluzy.


3. Podsumowanie
Tabletki z błonnikiem są często popularną formą wspomagania odchudzania. Często wzbogacane są smakami owoców. Jednak mimo wszystko najlepiej wzbogacić swoją dietę w błonnik pochodzący z pro-duktów spożywczych, bo błonnik w tabletkach niekoniecznie wystarczy do tego, by odpowiednio wspomóc organizm. Jedząc produkty bogate w błon-nik, dostarczamy do organizmu także szereg witamin i minerałów, wykształcając zdrowy nawyk.

REKLAMA
Rewolucja w spalaniu tłuszczu! Zobacz najskuteczniejsze spalacze
9,4
Trizer
137
Zobacz więcej Dieta GRATIS!
TRIZER To przede wszystkim zestaw! Producent zapewnia 30 dniową dietę oraz pełną opiekę dietetyków do każdego zakupionego Trizera!
Komentarze(7)
  • ~czepialski
   6 wrzesień 2015

   nie wymieniliscie szczegolowo produktów, w ktorych błonnika jest najwiecej

   • Maciej Jędrejko
    7 wrzesień 2015

    Praktycznie wszystkie owoce i warzywa posiadają w sobie błonnik dlatego zaleca się ich duże spożycie w ciągu dnia. Oprócz tego, czysty błonnik w formie granulatu lub tabletek jest dostępny w każdej aptece w naprawdę niskiej cenie.

    • ~czepialski
     21 listopad 2015

     teraz to co innego, dobrze, ze rozwineliscie

    • ~nadia
     23 październik 2015

     jeżeli chcesz uporać się z nadwagą, warto zastosować w kuracji preparat figurena slim który świetnie przyśpieszy metabolizm i pomoże uporać się z nadwagą

     • Maciej Jędrejko
      26 październik 2015

      Nie nazwa, a skład ma znaczenie. Niejednokrotnie preparaty z nazwą "slim" mają gorszą zawartość od zwykłych produktów.

      • ~sara
       21 listopad 2015

       pomogłaś mi, dziękuje Ci bardzo!

      • ~sprawdzony
       13 listopad 2015

       dobry wspomagacz odchudzania