Staw ramienny zaliczany jest do grona stawów kulistych o wielkiej ruchomości. Duże zakresy ruchów są uwarunkowane obecnością niewielkiej struktury nazywanej obrąbkiem. Pomimo niewielkiego rozmiaru, jej obecność jest bardzo ważna dla naszego aparatu ruchu. W dzisiejszym artykule postaram się nieco przybliżyć temat jednej z najpopularniejszych dysfunkcji tego elementu. Dowiedzcie się, na czym polega oraz do czego może doprowadzić uszkodzenie obrąbka stawowego.


SPIS TREŚCI:

1. Czym jest obrąbek stawowy?

2. Co to jest uszkodzenie Bankarta?

3. Objawy uszkodzenia Bankarta

4. Leczenie urazu Bankarta

Za rok będziesz żałował, że nie zacząłeś dzisiaj!
Zobacz metamorfozy naszych użytkowników:

Zobacz więcej!1. Czym jest obrąbek stawowy?

Obrąbkiem stawowym określa się jedną ze struktur narządu ruchu, która charakteryzuje się chrzęstno-włóknistą budową. Występują głównie

w obrębie stawów kulistych czyli biodrowym i ramiennym. Podstawowym zadaniem obrąbków stawowych w organizmie jest zwiększenie zagłębienia panewki stawu, co umożliwia większą ruchomość w tych stawach niż innych. W przypadku stawu ramiennego jego górna część łączy się ze ścięgnem długiej głowy mięśnia dwugłowego ramienia.

Nie masz czasu? Nasi eksperci ułożą dla Ciebie plan. Kliknij tutaj!
Plany dietetyczne i treningowe
Plany dietetyczne i treningowe


2. Co to jest uszkodzenie Bankarta?

Uszkodzenie Bankarta, czy też uraz typu SLAP, jest patologią stawu ramiennego, która polega na naruszeniu struktury wspomnianego obrąbka stawowego w miejscu połączenia ze ścięgnem głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia. Efektem tego jest zaburzenie ciągłości struktury ścięgnistej z panewką tego stawu. Uraz ten bardzo często może występować z innymi kontuzjami, np. niestabilnością stawu ramiennego bądź fragmentarycznym uszkodzeniem mięśni stożka rotatorów.


Uszkodzenie typu Bankart jest trudną do zdiagnozowania patologią ze względu na fakt, iż objawy tej choroby bardzo często pokrywają się

z symptomami wyżej wymienionych patologii. Uraz typu SLAP najczęściej występuje wśród osób aktywnych fizyczne, a zwłaszcza u sportowców uprawiających dyscypliny, w których wykorzystywane są rzuty bądź uderzenia sięgające ponad poziom głowy zawodnika. Uszkodzenie obrąbka stawowego jest zazwyczaj efektem urazu kompresyjnego podczas upadku na wyciągnięte ramię, silnego uderzenia w obrębie stawu ramiennego.


W systematyce wyróżniamy cztery główne postaci tej patologii narządu ruchu:
– I – obrąbek stawowy jest wystrzępiony bądź objęty procesem zwyrodnieniowym, ale sam staw nie posiada cech niestabilności;


– II – najczęściej spotykany i polegający na przerwaniu ciągłości między panewką a górną częścią obrąbka stawowego;


– III – uszkodzenie obrąbka przebiega z pozostawieniem niektórych części mięśnia dwugłowego oraz fragmentami obrąbka przy panewce;


– IV – całkowite rozerwanie mięśnia dwugłowego ramienia, który jest dodatkowo oderwany wraz z całym obrąbkiem.


3. Objawy uszkodzenia Bankarta

Jak wcześniej wspomniałem, symptomy w uszkodzeniu typu SLAP są bardzo podobne jak w przypadku niestabilności stawu barkowego bądź uszkodzenia mięśni stożka rotatorów, co w dużej mierze skutkuje błędną diagnozą lub niewłaściwym procesem leczenia.


Do najczęstszych objawów wskazujących na występowanie urazu typu Bankarta należą:


– dolegliwości bólowe w obrębie stawu barkowego, które są ciężkie do dokładnego zlokalizowania. Występują głównie podczas ucisku chorego stawu (np. leżąc na boku) lub w trakcie unoszenia kończyn górnych ponad głowę;


– współtowarzysząca utrata kontroli kończyny w pozycji końca ruchu;


– zacinanie się stawu i ruch przerywany,


– pojawienie się uczucia przeskakiwania oraz zgrzytania w obrębie stawu ramiennego.


4. Leczenie urazu Bankarta

Skutecznym leczeniem uszkodzenia typu SLAP jest jedynie interwencja chirurgiczna, która jest uzależniona od rodzaju urazu. W przypadku I i III postaci najczęściej wykonuje się czyszczenie obrąbka stawowego. W II typie uszkodzenia Bankarta chirurdzy najpierw przeprowadzają artroskopię stawu barkowego, a następnie zszycie zniszczonego obrąbka i przymocowanie go do stawu za pomocą specjalnych kotwic.


Z kolei w IV modelu jedynym sposobem na skuteczne usuniecie tej patologii jest zszycie mięśnia dwugłowego i doczepienie obrąbka stawowego. Po rekonstrukcji zaburzonego stawu należy poddać się kompleksowej rehabilitacji, która powinna obejmować odtworzenie zaburzonego zakresu ruchu oraz złagodzenie pooperacyjnych dolegliwości bólowych.

REKLAMA
Rewolucja w spalaniu tłuszczu! Zobacz najskuteczniejsze spalacze
9,4
Trizer
137
Zobacz więcej Dieta GRATIS!
TRIZER To przede wszystkim zestaw! Producent zapewnia 30 dniową dietę oraz pełną opiekę dietetyków do każdego zakupionego Trizera!
Komentarze(2)
  • ~ja91
   16 kwiecień 2016

   Witam
   tydzień temu miałem operacje spowodowana urazem bankarta, od tego czasu praktycznie codziennie cos przeskakuje mi w barku. Niewiem czy to normalne, lekarz mowil ze moze sie zdarzyc, ale zeby tak czesto... Przez 2 dni mialem zle zalozona orteze tzn pasek ktory powinien byc na bicepsie nie byl na swoim miejscu. Dlatego troche obawiam sie ze bede potrzebowal znowu operacje. Prosze o pomoc czy ktos mial podobna syt. soorry za bledy pisze lewa reka.

   • Maciej Jędrejko
    18 kwiecień 2016

    Dwa dni to naprawdę krótki okres czasu. Proszę się nie obawiać tylko monitorować stan swojego zdrowia i w razie czego skonsultować się z lekarzem :).