Podstawą odchudzania jest dieta i odpowiednio zaplanowana aktywność fizyczna. Proces ten można jednak przyspieszyć i ułatwić dzięki wykorzystaniu specjalnych środków odchudzających, zwanych często spalaczami tłuszczu. Sama nazwa spalacz brzmi bardzo przekonująco, wręcz groźnie. Środek, który potrafi skoncentrować się na tkance tłuszczowej i doprowadzić do jej samoistnego spalania? Jest to znacznie uproszczony obraz, ale faktem jest, że spalacze tłuszczu dzięki obecności składników takich jak kofeina czy synefryna mogą doprowadzić do przyspieszenia procesów potrzebnych do utraty tkanki tłuszczowej. Pamiętajmy jednak, że przy nieodpowiedniej diecie połykanie nawet najdroższych pigułek będzie bezużyteczne.

 

SPIS TREŚCI:

1. Termogeneza

2. Lipoliza

3. Oksydacja tłuszczów

4. Diureza

5. Supresja głodu

6. Pobudzenie

7. Jakie są najlepsze spalacze tłuszczu

8. Czy spalacze są niebezpieczne?

 


1. Termogeneza

Podstawowym i najważniejszym sposobem działania termogeników jest stymulacja termogenezy, czyli zwiększenie wydatku energetycznego.  Powszechnie działanie tego typu nazywane jest przyspieszeniem metabolizmu.

 

Za termogenezę odpowiada przede wszystkim kofeina, która działa synergistycznie z innymi składnikami. Podobne efekty wykazuje też ekstrakt z zielonej herbaty, który dodatkowo zawiera silne epigallokatechiny.

 

W badaniach przeważnie obserwuje się stymulację termogenezy

w przedziale 8–15%, co powinno pozwolić na spalenie dodatkowych kilkuset kilokalorii.

 

 

2. Lipoliza

Jeśli to słowo jest nam nieznane, to warto zapamiętać jego znaczenie. Lipoliza to nic innego jak proces uwalniania kwasów tłuszczowych i glicerolu

z komórek tłuszczowych. Innymi słowy mobilizacja zapasów tłuszczu, aby mogły zostać wykorzystane.

 

Ważnym regulatorem tego procesu znowu jest tutaj kofeina, która stymuluje centralny układ nerwowy i prowadzi do podwyższonego stężenia katecholamin, czyli adrenaliny i noradrenaliny. Te hormony odpowiadają nie tylko za pobudzenie obserwowane po wypiciu kawy, ale wchodzą także

w interakcję z receptorami adrenergicznymi na komórkach tłuszczowych, stymulując uwalnianie kwasów tłuszczowych.

 

Nie można też zapomnieć o synefrynie, która samoistnie może wchodzić

w interakcję z receptorami adrenergicznymi typu beta-3, bezpośrednio wpływając na uwalnianie kwasów tłuszczowych.

 

 

3. Oksydacja tłuszczów

Po tym, jak kwasy tłuszczowe zostały uwolnione i podróżują po krwiobiegu, muszą zostać wykorzystane przez mięśnie. Wydaje się, że stanie się to naturalnie – jednak czasami możliwe jest, że kwasy tłuszczowe po wydostaniu się z komórek tłuszczowych ponownie do nich wracają – proces ten nazywany jest reestryfikacją.

 

Dobry spalacz tłuszczu pobudzi do pracy mitochondria znajdujące się

w komórkach mięśniowych i zmusi je do spalenia dostępnych kwasów tłuszczowych.


4. Diureza

Jest to ważny element, który nie jest jednak związany bezpośrednio

z metabolizmem tkanki tłuszczowej. Diureza to proces wydalania płynów. Może się to wydawać błahe, ale czasami za niedoskonałości sylwetki nie odpowiada nadmiar tkanki tłuszczowej, ale nadmiar wody zgromadzony pod skórą.

 

Składniki takie jak mniszek lekarski i pokrzywa zwyczajna wspierają wydalanie płynów, umożliwiając doszlifowanie sylwetki.

 


5. Supresja głodu

Jest to rzecz, którą łatwo przeoczyć, ale spalacze tkanki tłuszczowej pozwalają także na ograniczenie chęci na spożycie łakoci. Ten aspekt

w połączeniu ze stymulacją termogenezy pozwala czasami na samoistne wygenerowanie dużego deficytu kalorycznego.


6. Pobudzenie

Kofeina zawarta niemal w każdym spalaczu tłuszczu posiada dodatkowy atut stymulacyjny okazujący się szczególnie przydatny w warunkach odchudzania. Porcja spalacza tłuszczu potrafi dostarczać 200 mg kofeiny, czyli prawie tyle co dwie dobre kawy. Przyjęta przed treningiem pozwoli na zwiększenie wydolności i intensyfikację ćwiczeń, dzięki temu zachowamy tkankę mięśniową i spalimy dodatkowe kalorie.

 

7. Jakie są najlepsze spalacze tłuszczu

Bez wątpienia jednym z najlepszych, skutecznych i bezpiecznych spalaczy tłuszczu jest TRIZER, dzieje się tak za sprawą indywidualnej diety, którą układają dietetycy, i od których zawsze można dostać podpowiedzi, co zrobić, aby przyśpieszyć spalanie tkanki tłuszczowej. Innymi przykładami są np: Lipo-6 Black lub Hydroxycut Elite.

8. Czy spalacze są bezpieczne?

Co do zasady: środki, które można legalnie zakupić w sklepach stacjonarnych i internetowych, posiadają składniki dopuszczone do obiegu – co oznacza, że nie ma przeciwwskazań ich stosowania.

 

Unikalny skład zapewniający stymulację centralnego układu nerwowego sprawia, że przyjmowanie spalaczy tłuszczu prowadzi często do podwyższonego tętna, co może uniemożliwiać spanie, jeśli środek był przyjęty wieczorem. Jednocześnie osoby z istniejącymi problemami układu sercowo-naczyniowego przed przyjęciem powinny skontaktować się z lekarzem.

 

Należy także pamiętać, żeby brać dawki sugerowane przez producenta, ponieważ ich przekraczanie może prowadzić do niespodziewanych skutków ubocznych, wcale nie gwarantujących lepszych efektów.

 

Plany dietetyczne i treningowe