Czy trening street workout można wykonywać tylko na zewnątrz? A co zrobić, gdy nie ma się czasu, aby udać się na plac? Oczywiście, taki trening można również wykonać w domu!

 

SPIS TREŚCI:

1. Kreatywność

2. Wygoda

3. Sprzęt w domu

 

 

1. Kreatywność

Trening street workout wykonywany w domu? A dlaczego nie? Sprawdźcie filmiki pod nazwą „home workout”. Większość filmików, które oglądałem z podobną nazwą, były powiązane ze sobą, a chłopaki, którzy wymiatali swoimi umiejętnościami i jednocześnie kreatywnością, korzystali ze wszystkiego, co jest dostępne w domu. Uwierzcie mi, widziałem już mnóstwo dziwnych zdjęć i ujęć. Flaga na drzwiach, planche na biurku, wyskoki przez okno do stania na rękach, stanie na rękach na kółku itp.

 

Owszem, niektóre materiały dotyczą pojedynczych elementów, ale również i ciągłych ćwiczeń. Z polskiej sceny idealnymi przykładami są Piotr „Piter” Majchrzak albo Mateusz „Kura” Płachta. Ja jednak chciałbym wam przedstawić osobę, która zainspirowała mnie do nauki planche i do wielu innych rzeczy, pochodzącą z Federacji Rosyjskiej – Bohdana Korzhenevskiy’ego.

 

 

2. Wygoda

Osobiście bardzo lubię treningi w domu, mogę włączyć taką muzykę, jaką tylko chcę i skupić się na ćwiczeniu bez obawy, że ktoś będzie mnie rozpraszał. Oczywiście taki trening można spokojnie wykonać, jeżeli masz podstawowe wyposażenie do treningu w domu. Montaż prostego drążka rozporowego do futryny lub ściany zapewni nam już w 80% udany trening.

 

3. Sprzęt w domu Fabryka Siły Sklep

W moim arsenale, oprócz drążka na ścianie, znaleźć można kółka gimnastyczne, obciążenie (krążki), obciążenie na kostki, gumę do podciągań, klocki drewniane, uchwyty do pompek czy skakankę. Mam, jak to się mówi, pełny zestaw „mistrza”, który pozwoli wykonać pełny trening. Niektórzy z własnego pokoju tworzą cały kompleks siłowy, kupują zestaw, który składa się z drążka, poręczy, kółek oraz drabinki.

 

Co można robić w domu?

 

Jeżeli jesteście początkującymi, którzy jeszcze nie potrafią się podciągać, możecie zawiesić drążek niżej lub podstawić krzesło, z którego będziecie podskakiwać do drążka i wykonywać negatywy. Podobnie możecie zawiesić gumę i wykonywać podciągnięcia z jej pomocą.

 

Chcecie utrudnić wykonywanie pompek? Proszę bardzo! Ustawiamy nogi na łóżku i wykonujemy pompki, mocniej angażując klatkę piersiową. Jeżeli chcecie maksymalnie utrudnić ćwiczenie, wystarczy wziąć uchwyty do pompek i na nich wykonywać powtórzenia, pozwoli to mocniej rozciągnąć mięsień.

 

Dla większego zaangażowania obręczy barkowej możecie wykonywać pompki w staniu na rękach przy ścianie, dla utrudnienia również możecie wykorzystać uchwyty do pompek. Jeżeli nie macie poręczy, to jest bardzo fajne rozwiązanie, a mianowicie ustawienie dwóch krzeseł oparciami do siebie. Jeżeli macie możliwość obciążenia, zróbcie to, wtedy taka konstrukcja będzie stabilniejsza i będzie mniejsze prawdopodobieństwo, że całość niebezpiecznie się przechyli.

 

Jeżeli już dobrze opanowaliście stanie na rękach, możecie próbować bardziej skomplikowanych ewolucji, na przykład zeskoku z przeszkody. Ja jako podwyższenia użyłem łóżka.