Dolegliwości bólowe w okolicy przyśrodkowej stawu kolanowego mogą być spowodowane stanem zapalnym gęsiej stopki. Są one szczególnie powszechne u niektórych pacjentów (osób intensywnie uprawiających sport, ludzi otyłych) i często współistnieją z innymi zaburzeniami stawu kolanowego (np. kolana koślawe). Nagłe pojawienie się bólu po przyśrodkowej stronie kolana może oznaczać zapalenie gęsiej stopki.

 

SPIS TREŚCI:

1. Zapalenie gęsiej stopki – anatomia

2. Gęsia stopka – przyczyny dolegliwości z nią związanych

3. Możliwości leczenia i zapobiegania

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 

 

1. Zapalenie gęsiej stopki – anatomia

Gęsia stopka (łac. Pes anserinus) to termin anatomiczny używany do określenia grupy ścięgien w okolicy przyśrodkowej stawu kolanowego. Nazwa pochodzi od kształtu ułożenia tych ścięgien. Struktura ta obejmuje ścięgna mięśnia krawieckiego, smukłego oraz mięśnia półścięgnistego i znajduje się nad dalszym przyczepem więzadła pobocznego przyśrodkowego kolana (MCL).

 

Z różnych powodów, takich jak uszkodzenia lub stłuczenia, komórki błony maziowej w podszewce kaletki mogą wydzielać więcej płynu i w konsekwencji może to doprowadzić do wystąpienia stanu zapalnego i bólu.

 

2. Gęsia stopka – przyczyny dolegliwości z nią związanych

Główną przyczyną tych dolegliwości jest zapalenie kaletki. Stan ten najczęściej tłumaczy się zbyt dużym napięciem mięśni kulszowo-goleniowych, które wywierają dodatkowy ucisk na staw, powodują podrażnienie i tarcie kaletki. Ponadto u niektórych pacjentów podrażnienie kaletki może być wynikiem bezpośredniego uderzenia lub przebytego wcześniej urazu w tym obszarze.

 

Czynniki zwiększające ryzyko występowania zapalenia gęsiej stopki to: Fabryka Siły Sklep

– choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych – aż 75% pacjentów może mieć objawy zapalenia kaletki gęsiej stopki;

– otyłość (szczególnie u kobiet w średnim wieku);

– koślawość stawów kolanowych, występująca samodzielnie lub w połączeniu z niestabilnością stawową;

– płaskostopie, które może predysponować do zapalenie kaletki i występowania innych problemów w przyśrodkowej części kolana;

– zajęcia sportowe wymagające dynamicznych zwrotów i ruchów z boku na bok;

– lokalny uraz;

– czasami zapalenie kaletki gęsiej stopki związane jest z występowaniem cukrzycy.

 

3. Możliwości leczenia i zapobiegania

Większość aktywnych osób może powrócić do uprawiania sportu. W wielu przypadkach wprowadzenie programu dobrze zaplanowanej rehabilitacji przynosi ulgę w ciągu 6–8 tygodni. Podstawowym elementem terapii jest rozciąganie i ćwiczenia okolicy miedniczno-biodrowej. 

 

Pacjenci muszą zostać poinformowani o odpowiednich metodach leczenia,

a w stanach ostrych należy zapewnić odpowiedni czas na odpoczynek od intensywnej aktywności. Wydaje się zatem, iż eliminacja czynników ryzyka, jak również ograniczenie niektórych aktywności mogących prowadzić do urazu będą świetnym sposobem na uniknięcie ewentualnej kontuzji.