Muzykoterapia jest szeroko stosowaną metodą na problemy natury emocjonalnej, a nawet fizycznej. Dźwięk katalizuje przeżycia i pozwala oczyścić umysł ze złych myśli. Muzyka ma wyjątkowe właściwości szczególnie w walce ze stresem. Na czym dokładnie polega oddziaływanie dźwięków na emocje i jakie są najlepsze piosenki na uspokojenie?


SPIS TREŚCI:

1. Muzyka klasyczna na stres

2. Muzyka instrumentalna

3. Relaksujące dźwięki natury

4. Inne utwory zmniejszające stres

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc1. Muzyka klasyczna na stres

Muzyka klasyczna uspokaja nie tylko ludzi, ale również zwierzęta. Ten fakt dowiedli portugalscy lekarze, publikując wnioski na łamach czasopisma „Journal of Feline Medicine and Surgery”. Autorzy analizy zwracają uwagę, że szczególnie antystresowe właściwości niosą utwory Haendla.


Rozluźniające działanie wykazują także między innymi kompozycje Bacha, Mozarta oraz Beethovena. Doskonale sprawdza się muzyka z epoki baroku, gdyż cechują ją wysoka melodyjność, miarowy rytm i oparcie na prostym modelu harmonijnym. Umysł człowieka chłonie dobiegającą go symetrię, regulując oddech i pracę organów wewnętrznych, tym samym przyczyniając się do odgonienia przyczyny i objawów stresu. Poniżej przykładowe utwory muzyki klasycznej spełniające kryteria relaksacyjne:

– Georg Friedrich Haendel „Sarabande”,

– Georg Friedrich Haendel „Muzyka na wodzie”,

– Georg Friedrich Haendel „Largo” (z opery „Kserkses”),

– Aram Chaczaturian (walc z suity) „Maskarada”,

– Sergiej Prokofiew „Taniec rycerzy” (z suity „Romeo i Julia”),

– Maurice Ravel „Bolero”,

– Ludwig van Beethoven „Sonata księżycowa”,

– Ludwig van Beethoven „Cisza”,

– Johann Strauss „Nad pięknym modrym Dunajem”,

– Wolfgang Amadeusz Mozart „Eine kleine Nachtmusik”,

– Jan Sebastian Bach „Aria na strunie G”,

– Antonio Vivaldi „Cztery pory roku”,

– Piotr Czajkowski „Dziadek do orzechów”,

– Piotr Czajkowski „Jezioro łabędzie”,

– Fryderyk Chopin „Walc a-moll”,

– Dmitrij Szostakowicz „Walc nr 2”.


2. Muzyka instrumentalna

Dźwięk nie spełni swojej roli, jeśli słuchacz ma do wyjątkową niechęć do danego gatunku. Muzyka klasyczna miewa swoich przeciwników. Z myślą

o tych właśnie odbiorcach poniżej znajduje się lista utworów głównie instrumentalnych (z niewielką obecnością wokalu), które nie zaliczają się do wspomnianego działu muzyki, lecz wciąż pomagają w walce ze stresem. Wśród wybranych kawałków króluje jazz, ponieważ to instrumenty dęte wykazują silne działanie uspokajające. Większość z utworów poniżej utrzymuje się w uspokajającym tempie poniżej 100 bitów na minutę:

– Santo & Johnny „Sleepwalk”,

– Louis Armstrong „La vie en rose”,

– Mark Maxwell „Ain’t no sunshine”,

– Pharoah Sanders „Harvest Time”,

– B.B. King „Blues Boy Tune”,

– Art Farmer „The Summer Knows”,

– Joe King Oliver „West End Blues”.


3. Relaksujące dźwięki natury

Nie bez powodu stres nazywa się chorobą cywilizacyjną. Człowiek odgradza się od swoich korzeni, otaczając się elektroniką, hałasem pojazdów i fabryk. Na ratunek zszarganym nerwom przychodzą dźwięki natury. Udowodniono, że odgłosy ptaków, wody czy lasu wzmacniają poczucie bezpieczeństwa, pozwalają pozbyć się wewnętrznych lęków oraz poprawiają koncentrację. Są także przydatne przy próbach medytacji oraz podczas walki z bez-sennością. Ze stresem pomogą zmierzyć się dźwięki takie jak: szum morza, odgłosy mew, rechot żab, potok, śpiew słowika, czyżyka, skowronka, kowalika. Przy problemach z zaśnięciem warto wypróbować natomiast: koncert świerszczy, stukot deszczu o szybę, wiatr w lesie. Zakup płyty

z muzyką dźwięków natury to sposób na szybki relaks w domu.

 

4. Inne utwory zmniejszające stres

W muzykoterapii należy się kierować nie tylko danymi przedstawionymi przez naukowców, lecz również własnym gustem. Muzyka o wolnym tempie, ciepłych dźwiękach, wykorzystująca instrumenty dęte wykazuje właściwości uspokajające – jednak najważniejsze jest, by po prostu dane utwory podobały się odbiorcy. Jeśli słuchacz wykluczy kompozycje przedstawione powyżej, powinien poszukać piosenek w znanym sobie repertuarze. Duży, pozytywny ładunek emocjonalny niosą zwykle ścieżki dźwiękowe z bajek oglądanych w dzieciństwie oraz ulubionych filmów.


Warto również odświeżyć przeboje towarzyszące w ważnych i miłych momentach życia: może to być piosenka z randki, wesela czy wakacji. Według specjalistów w relaksie najmniej pożądanymi gatunkami muzyki są metal oraz ciężki rock. Mocne brzmienia intensywnie nasilają stres i pod-noszą poziom adrenaliny. Jednak – jak w każdej teorii – zdarzają się wyjątki.