Wino jest napojem, który wiele osób chwali nie tylko ze względu na wyjątkowy smak. Dobre wino pite z umiarem jest powszechnie uznawane za produkt prozdrowotny i chroniący przed chorobami układu sercowo-naczyniowego. Korzystne efekty wynikające ze spożycia wina są zapewne powiązane z wieloma czynnikami. Alkohol spożywany w niewielkich ilościach pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, jednak większe dawki przynoszą przeciwny efekt i skutkują większym ryzykiem zawałów. Wino jednak, w przeciwieństwie do innych alkoholi, wykazuje dodatkowe korzyści zdrowotne. Zawdzięcza to zawartości innych składników o właściwościach antyoksydacyjnych, między innymi resweratrolowi, który w ostatnich latach zyskał także popularność wśród sportowców, szczególnie jako suplement diety poprawiający regenerację i sprawność.

 

SPIS TREŚCI:

1. Czym jest resweratrol

2. Wpływ na sprawność

3. Inne korzyści

4. Zalecane dawkowanie

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 


1. Czym jest resweratrol

Resweratrol jest związkiem polifenolowym, który znajduje się w największej koncentracji w skórkach winogron, a także w pnączach, korzeniach i pestkach winorośli. Resweratrol jest naturalnie występującą molekułą zwaną stilbeoidem, która posiada silne właściwości antyoksydacyjne i jest promowana jako składnik wspomagający zdrowie, wytrzymałość i regenerację sportowców.


2. Wpływ na sprawność

Dane wynikające z badań przeprowadzonych na zwierzętach sugerują, że resweratrol może wspomagać wytrzymałość sportowca poprzez znaczące zwiększenie rozmiaru i liczby mitochondriów w mięśniach. Mitochondria nazywane są potocznie piecami energetycznymi naszych komórek, ponieważ są odpowiedzialne za rozbijanie w obecności tlenu cząsteczek tłuszczów, węglowodanów i aminokwasów. Tworzą tym samym energię w postaci cząstek adenozynotrójfosforanu, wykorzystywanych, by napędzać nas w czasie wykonywania aktywności fizycznej. Zwiększenie liczby mitochondriów pozwala, aby więcej energii zostało wygenerowane podczas ćwiczeń, co przekłada się na poprawę wyników sportowych.

 

Dodatkowo dzięki swoim silnym właściwościom antyoksydacyjnym resweratrol pozwala ograniczyć uszkodzenia wynikające z uwalniania wolnych rodników, które często podczas ćwiczeń generowane są w szybszym tempie, a systemy obronne naszego organizmu nie mogą sobie z nimi poradzić. Resweratrol odgrywa także rolę inhibitora enzymu cyklooksygenazy typu 2, dzięki czemu tak samo jak niesteroidowe leki przeciwzapalne zwalcza doraźne stany zapalne. Dzięki tym właściwościom antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym resweratrol jest uważany za świetny środek wspierający regenerację profesjonalnych zawodników i osób ćwiczących rekreacyjnie. Fabryka Siły Sklep

 

Obecnie nie przeprowadzono jednak wielu badań potwierdzających efektywność suplementacji tym związkiem polifenolowym. Jedno badanie przeprowadzane na wyizolowanych komórkach zdrowych sportowców pokazało, że dostarczenie 100 mikrometrów resweratrolu pomogło ograniczyć uszkodzenia DNA związane ze stresem oksydacyjnym wynikającym z intensywnego wysiłku fizycznego. To odkrycie, które stanowi potencjalny dowód na wpływ suplementacji resweratrolem na regenerację sportowca.


3. Inne korzyści

Niektóre źródła wskazują, że właściwości antyoksydacyjne resweratrolu mogą mieć wpływ na wydłużenie życia. Dowody potwierdzające tę tezę są jednak nieliczne. Choć jego właściwości przedłużające życie nie są potwierdzone, jego stosowanie może korzystnie wpłynąć na jakość życia, ponieważ przyjmowanie tego środka sprzyja poprawie insulinowrażliwości i zdrowia serca.

 

Dodatkowo poprzez zwiększenie liczby mitochondriów i regulację genów i enzymów regulujących ich aktywność resweratrol może wspomagać spalanie tkanki tłuszczowej i w skali globalnej zwalczać wzrost otyłości.


4. Zalecane dawkowanie

Ten antyoksydant charakteryzuje się niską biodostępnością, oscylującą na poziomie 10%, dlatego jego przyjmowanie w skoncentrowanej formie suplementów wydaje się jednym sposobem na wywołanie odpowiedzi istotnej fizjologicznie. Próba dostarczenia dostatecznych ilości resweratrolu

z winem jest związana ze zbyt dużym ryzykiem wynikającym z zawartości alkoholu.

 

Resweratrol jest dostępny w postaci kapsułek i tabletek zawierających ekstrakty czerwonego wina, często można go także znaleźć w mieszankach antyoksydantów lub składników fitoodżywczych. Suplementy różnią się jednak czystością i mogą zawierać 50–99% resweratrolu. W badaniach wykorzystywano przeważnie dawki 22 miligramów na kilogram masy ciała, jednak analizy były przeprowadzone przeważnie na zwierzętach. Z racji ograniczonej literatury naukowej dotyczącej suplementacji u ludzi najlepiej byłoby stosować się do dawki podanej powyżej.