Wino jest napojem, który wiele osób chwali nie tylko ze względu na wyjątkowy smak i lekkość, jaką może przynosić. Dobre wino pite z umiarem jest powszechnie uznane za produkt prozdrowotny i profilaktycznie chroniący przed chorobami układu sercowo-naczyniowego. Korzystne efekty obserwowane ze spożyciem wina są zapewne powiązane z wieloma czynnikami. Alkohol spożywany w niewielkich ilościach pomaga zmniejszyć ryzyko choroby wieńcowej, jednak większe dawki mają wprost przeciwny efekt i skutkują większym ryzykiem zawałów. Wino jednak w przeciwieństwie do innych alkoholi wykazuje dodatkowe korzyści zdrowotne. Zawdzięcza to zawartości innych składników o właściwościach antyoksydacyjnych, między innymi resweratrolowi, który w ostatnich latach zyskał także popularność wśród sportowców, szczególnie jako suplement diety poprawiający regenerację i sprawność.


SPIS TREŚCI:

1. Czym jest resweratrol

2. Wpływ na sprawność

3. Inne korzyści

4. Zalecane dawkowanie

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc1. Czym jest resweratrol

Resweratrol jest związkiem polifenolowym, który znajduje się w największej koncentracji w skórkach winogron, a także w pnączach, korzeniach oraz pestkach winorośli. Resweratrol jest naturalnie występującą molekułą zwaną stilbeoidem, która posiada silne właściwości antyoksydacyjne i jest promowana jako składnik wspomagający zdrowie, wytrzymałość

i regenerację sportowców.


2. Wpływ na sprawność

Dane wynikające z badań na zwierzętach sugerują, że resweratrol może wspomagać wytrzymałość sportowca poprzez znaczące zwiększenie rozmiaru i liczby mitochondriów w mięśniach. Mitochondria nazywane są potocznie piecami energetycznymi naszych komórek, ponieważ są odpowiedzialne za rozbijanie cząsteczek tłuszczów, węglowodanów

i aminokwasów w obecności tlenu, tworząc energię w postaci cząstek adenozynotrójfosforanu wykorzystywanych, by napędzać nas w czasie wykonywanie aktywności fizycznej. Zwiększenie liczby mitochondriów pozwala na to, aby więcej energii było generowane podczas ćwiczeń, przekładając się na poprawę wyników sportowych.


Dodatkowo dzięki swoim silnym właściwościom antyoksydacyjnym resweratrol pozwala ograniczyć skalę uszkodzeń wyrządzanych przez uwalnianie wolnych rodników, które często podczas ćwiczeń generowane są w tempie szybszym, tak że systemy obronne naszego organizmu nie mogą sobie z nimi poradzić. Resweratrol spełnia także unikatową i specjalną rolę inhibitora enzymu cyklooksygenaza typu 2, dzięki czemu zwalcza doraźne stany zapalne, tak samo jak niesteroidowe leki przeciwzapalne. Dzięki tym właściwościom antyoksydacyjnym i antyzapalnym resweratrol jest uważany za świetny środek wspierający regenerację wśród profesjonalistów i osób ćwiczących rekreacyjnie.


Obecnie nie posiadamy jednak wielu badań potwierdzających w jasny sposób efektywności suplementacji tym związkiem polifenolowym. Jedno badanie przeprowadzane na wyizolowanych komórkach zdrowych sportowców pokazało, że dostarczenie 100 mikrometrów resweratrolu pomogło ograniczyć uszkodzenia DNA związane ze stresem oksydacyjnym wynikającym z intensywnego wysiłku fizycznego. To odkrycie, które stanowi potencjalny dowód na wpływ suplementacji resweratrolem na regenerację sportowca.


3. Inne korzyści

Niektóre źródła wskazują na to, że resweratrol dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym może pozwalać na przedłużenie życia, jednak dowody na takie twierdzenie są nikłe i wśród ssaków widzimy, że resweratrol raczej nie daruje dodatkowych lat na tym świecie. Może on jednak tchnąć więcej życia w te lata, które posiadamy, ponieważ przyjmowanie tego środka sprzyja poprawie insulinowrażliwości i zdrowia serca.


Dodatkowo poprzez zwiększenie liczby mitochondriów i regulację genów

i enzymów regulujących ich aktywność resweratrol może wspomagać spalanie tkanki tłuszczowej i w skali globalnej zwalczać wzrost otyłości.


4. Zalecane dawkowanie

Ten antyoksydant posiada niską biodostępność oscylującą na poziomie 10%, dlatego jego przyjmowanie w skoncentrowanej formie suplementów wydaje się jednym sposobem na wywołanie odpowiedzi istotnej fizjologicznie. Próba dostarczenia dostatecznych ilości resweratrolu wraz

z winem jest związana ze zbyt dużym ryzykiem wynikającym z jego zawartości alkoholu.


Resweratrol jest dostępny w postaci kapsułek i tabletek zawierających ekstrakty czerwonego wina, często można go także znaleźć w mieszankach antyoksydantów lub składników fitoodżywczych. Suplementy różnią się jednak czystością i mogą zawierać w przedziale od 50 do 99% resweratrolu. Badania wykorzystywały przeważnie dawki 22 miligramów na kilogram masy ciała, jednak przeprowadzone były przeważnie na zwierzętach. Z racji ograniczonej literatury naukowej dotyczącej suplementacji u ludzi najlepiej byłoby stosować się do dawki podanej powyżej.