Fizjoterapia i sport to dwie nierozerwalne dziedziny. To właśnie ten dział medycyny w największym stopniu pomaga profesjonalnym zawodnikom oraz amatorom w powrocie do zdrowia oraz w odzyskaniu formy. Oprócz masaży i technik manualnych rehabilitacja wykorzystuje bodźce fizykalne wraz z ich terapeutycznymi właściwościami. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć temat jonoforezy oraz korzyści, jakie płyną z jej stosowania.


SPIS TREŚCI:

1. Co to jest jonoforeza?

2. Działanie

3. Zastosowanie

4. Dawkowanie i przeciwwskazania

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc1. Co to jest jonoforeza?

Jonoforeza to jeden z zabiegów fizykalnych bazujących na leczniczych właściwościach prądu stałego, wpisuje się także do jednego z działów fizjoterapii. Mowa oczywiście o fizykoterapii, czyli leczeniu w oparciu o naturalne bodźce środowiskowe. W przypadku jonoforezy, która jest jednym z głównych elementów elektroterapii, mamy do czynienia z terapeutycznym działaniem wspomnianego już prądu. Różnica między jonoforezą a gal-wanizacją polega na tym, że w pierwszym zabiegu wykorzystujemy środek farmaceutyczny. Mogą być to maści, wodne roztwory bądź żele o działaniu antyzapalnym i przeciwbólowym. Skuteczność jonoforezy jest uwarunkowana kilkoma czynnikami. Chodzi tu między innymi o natężenie samego prądu, długość zabiegu, warunki fizyczne pacjenta (np. ilość tkanki tłuszczowej, wielkość masy ciała, poziom zatłuszczenia skóry i stopień jej owłosienia).


W przypadku jonoforezy niezwykle ważną kwestią jest możliwość dysocjacji elektrolitycznej wprowadzanego leku. Mechanizm jontoforezy opiera się na przesyłaniu jonów medykamentu pod wpływem prądu stałego. Prąd galwaniczny pozwala nie tylko na dokładniejsze i dogłębniejsze umieszczenie farmaceutyka w dokładnym miejscu naszego problemu. Jonoforeza pozwala dodatkowo na ominięcie układu pokarmowego, co nie tylko chroni nasz żołądek i jego pozostałe części przed uszkodzeniami, ale znacząco skraca czas uwalniania substancji czynnych i rozpoczęcia rekonwalescencji.


Metodyka wykonywania zabiegów bazujących na jonoforezie jest bardzo podobna do zwykłych terapii wykorzystujących prąd stały. Skórę należy uprzednio zdezynfekować, a także wydepilować, jeżeli jest to miejsce z nad-miernym owłosieniem. Włosy będą ograniczać przepływ prądu oraz wchłanianie leku. Sam lek umieszczamy na jednej z wilgotnych gaz, na które następnie nakładamy elektrody. Istotną rzeczą jest znajomość ładunku elektrycznego leku, aby wiedzieć, pod którą elektrodą należy go zastosować. To niezwykle ważne, gdyż w przeciwnym wypadku środek nie będzie transportowany do wnętrza ustroju. Gaza stanowi dodatkową warstwę izolacyjną, która ma na celu ochronę przed poparzeniem elektrycznym. Całość osłaniamy dodatkowo ceratką bądź ligniną oraz owijamy bandażem (wyjątkiem są obszary pleców). Po uruchomieniu aparatu ustalamy odpowiednią dawkę (o której więcej w kolejnym punkcie artykułu) i czas zabiegu. Gdy nadejdzie koniec, musimy pamiętać o odpo-wiednim osłonięciu i ochronie miejsca poddanego terapii.2. Działanie

Działanie jonoforezy jest tak naprawdę dwojakie. Pierwsze i zarazem główne jest podyktowane rodzajem leku, jaki zostaje wprowadzony poprzez emisję prądu stałego. Najczęściej wybieranymi produktami medycznymi są środki przeciwbólowe w postaci maści bądź żelu. Prąd galwaniczny przyczynia się do dogłębniejszego wniknięcia preparatu analgetycznego, co powoduje jego dokładniejsze działanie. Co więcej, częste spożywanie leków niwelujących dolegliwości bólowe powoduje obciążanie i powolne naruszanie struktury naszego przewodu pokarmowego. Jonoforeza zapobiega temu, pozwalając ominąć cały system trawienny i nie stwarzając dodatkowego ryzyka naruszenia stanu naszego zdrowia.


Jonoforeza to jednak nie tylko lek, ale i prąd galwaniczny. O korzyściach płynących ze stosowania prądu stałego w leczeniu wiadomo nie od dziś,

a spektrum oddziaływania jest naprawdę szerokie. Oprócz działania przeciwbólowego ten rodzaj elektroterapii przyczynia się też do poprawy ukrwienia przez rozszerzenie naczyń krwionośnych, przyśpieszenie usuwania zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii, intensyfikację oddychania i natlenowania komórek, obniżenie pobudliwości nerwowej w miejscu terapii, a także wzmożenie procesów regeneracji ustroju.


3. Zastosowanie

W praktyce okazuje się, że zastosowanie jonoforezy jest uzależnione od samego rodzaju zabiegu. Pierwszy i zarazem najbardziej popularny, czyli „stabilny”, dotyczy typowego i nieruchomego ustawienia elektrod, pomiędzy którymi przepływa prąd stały. Takowa aplikacja leku wykorzystywana jest w przypadku mobilizacji blizn, przewlekłych stanów zapalnych (począwszy od krtani, przez pochewki ścięgniste mięśni, a skończywszy na uchu środkowym), zespołów bólowych o charakterze kostnym i mięśniowym, stanów pourazowych, nerwobóli, a także przykurczów czy utrudnionego zrostu kostnego.


Drugie, mniej popularne wykorzystanie jonoforezy to kosmetyka. Problemy takie jak trądzik, zwiotczenia skóry, nadmierna potliwość, zmarszczki czy przebarwienia również mogą być leczone poprzez wykorzystanie leczniczych właściwości prądu galwanicznego. Jeżeli planujemy poddać się kuracji kosmetycznej, która bazuje na prądzie stałym – to pamiętajmy, że takie zabiegi nazywa się jonoforezą mobilną. Jak wskazuje sama nazwa, elektrody zmieniają swoje położenie, by raczej wywołać bardziej ogólną reakcję ze strony organizmu aniżeli poddać go działaniu terapii miejscowej.


4. Dawkowanie i przeciwwskazania

Na wstępie wypada przypomnieć, że samodzielne wykonywanie zabiegów

z zakresu jonoforezy jest kategorycznym błędem! Każdy bodziec fizykalny może spowodować w naszym organizmie pojawienie się objawów niepożądanych, a nawet doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu. Dlatego terapia bazująca na właściwościach leczniczych prądu elektrycznego powinna być przeprowadzana przez osoby w tym się specjalizujące. Mowa tu oczywiście o fizjoterapeutach, którzy swoją wiedzą i umiejętnościami

z pewnością nie dopuszczą do pogłębienia obecnego problemu.


Dawkowanie prądu stałego oraz ustalenie czasu trwania całego zabiegu jest uzależnione od szeregu wspomnianych już wcześniej czynników. W głównej mierze należy wziąć pod uwagę wrażliwość osobniczą na energię elektryczną, ilość tkanki tłuszczowej, wiek pacjenta, rodzaj choroby oraz dotychczasowe leczenie. Natężenie prądu jest zwykle dobierane w sposób subiektywny do odczuć pacjenta. W innych przypadkach należy określić dawkę maksymalną, która wynosi 0,2 mA/cm2 w odniesieniu do elektrody zabiegowej. Czas trwania zwykle waha się od 15 do 30 minut ze względu na fakt, iż proces wchłaniania leku trwa kilka minut po rozpoczęciu zabiegu. Sama terapia powinna zamykać się w przedziale od 10 do nawet 25 sesji.


Pomimo bezpieczeństwa wynikającego z jonoforezy (pod warunkiem przestrzegania zasad BHP oraz metodyki zabiegów) istnieje grupa schorzeń, w przypadku których jonoforeza jest stanowczo zakazana. Do takowych problemów zaliczamy w głównej mierze upośledzenie bądź brak czucia, stany ostre większości chorób, gorączkę i stany podgorączkowe, zmiany dermalne o charakterze owrzodzeń i wyprysków, dolegliwości

w obrębie układu krążenia (miażdżyca, niedokrwistość), a także otwarte rany czy spastyczne porażenia elementów narządu ruchu. Oprócz tego kobiety w ciąży, chorzy psychicznie, a także pacjenci z endoprotezami

i rozrusznikami nie będą mogli korzystać z korzyści płynących z jonoforezy.