Ściskający ból w okolicach mostka, brak tchu czy towarzysząca temu niepewność połączona ze stanem splątania są bardzo często postrzegane jako pierwsze epizody nadchodzącego zawału mięśnia sercowego. Jednak

w praktyce może okazać się, że w naszym organizmie rozwija się zupełnie inne schorzenie. Jeżeli jesteście ciekawi, czym jest dusznica bolesna, to sprawdźcie poniższy tekst.

 

SPIS TREŚCI:

1. Czym jest dusznica bolesna?

2. Dusznica bolesna – przyczyny

3. Dusznica bolesna – objawy

4. Dusznica bolesna – leczenie

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 

 

1. Czym jest dusznica bolesna?

Dusznica bolesna (czy też dławica piersiowa) jest chorobą, która tak naprawdę stanowi następstwo innej patologii. Mianowicie chodzi o chorobę niedokrwienną serca. Można więc przyjąć, że dusznica jest tak naprawdę zespołem symptomów wskazujących na obecność niewydolności czy też zaburzenia przepływu krwi w obrębie naczyń włosowatych. Efektem tego jest ograniczenie transportu tlenu i składników odżywczych do mięśnia sercowego.

 

W systematyce wyróżnia się dwie podstawowe postaci tej choroby:
– stabilną – kiedy dławica jest następstwem przewlekłej niewydolności naczyń wieńcowych;

– niestabilną – w momencie kiedy dusznica stanowi efekt ostrego zespołu wieńcowego.


2. Dusznica bolesna – przyczyny

Jak wcześniej zostało wspomniane, dławica piersiowa jest jednym efektów obecności choroby niedokrwiennej serca w naszym organizmie. Oznacza to, że głównymi przyczynami występowania tej patologii będą wszelkiego rodzaju zmiany i nieprawidłowości w obrębie układu sercowo-naczyniowego. Dusznica bolesna jest najczęściej wynikiem miażdżycy, zatoru, stanu zapalnego bądź uszkodzenia tętnicy wieńcowej. Innymi czynnikami prowadzącymi do rozwoju tej choroby mogą być rozwarstwienie aorty bądź zakrzepica tętnicza.


Dusznica bolesna może być również efektem innych jednostek chorobowych, które mogą doprowadzić do rozwoju zaburzeń zarówno w obrębie serca, jak i układu krążenia. Do najczęstszych z nich należą:

anemia;

– otyłość;

– cukrzyca;

– nadciśnienie tętnicze;

– nadmierny stres czy przepracowanie;

– nadużywanie alkoholu, kofeiny czy nikotyny;

– nadczynność tarczycy połączona z tachykardią;

– zbyt wysokie stężenie cholesterolu we krwi;

– zbyt mała aktywność fizyczna i siedzący tryb życia.

 

3. Dusznica bolesna – objawy

Objawem wiodącym w przypadku dusznicy bolesnej jest, jak sama nazwa wskazuje, silny ból, który pojawia się zazwyczaj za mostkiem. Dolegliwości są najczęściej opisywane przez pacjentów jako dławiące, ściskające, ugniatające, a czasami wręcz uczucie pieczenia. Równie często wspomniane objawy bólowe mogę promieniować do innych części ciała – w tym przypadku najczęściej wskazuje się na bark, gardło, lewą rękę, plecy, szyję oraz żuchwę. Ból w przypadku dławicy piersiowej zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut, choć istnieją przypadki o dłuższym czasie trwania. Warto też dodać, iż zmiana pozycji ciała czy faza cyklu oddechowego w żaden sposób nie wpływają na charakter opisywanego ucisku.


Oprócz głównego objawu dusznica może powodować rozwój wielu rozmaitych symptomów współtowarzyszących, które dotyczą zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej organizmu. Najczęściej występującymi są uczucie duszności lub rzeczywisty brak tchu, niepokój i zdenerwowanie bądź kołatanie serca.


4. Dusznica bolesna – leczenie

Diagnostyka dusznicy bolesnej okazuje się dość skomplikowanym zadaniem. W celu dokładnego wykrycia i prawidłowego różnicowania tej choroby z innymi schorzeniami zazwyczaj wykonuje się takie badania jak: spoczynkowe i wysiłkowe EKG, badanie typu Holter oraz echokardiografia spoczynkowa. Równie często zaleca się dodatkowe analizy i testy – takie jak koronografia i scyntygrafia.


Sam proces leczenia dławicy pochodzenia piersiowego bazuje przede wszystkim na farmakoterapii. W praktyce mowa tu głównie o lekach cytoprotekcyjnych, przeciwpłytkowych i wieńcowych ukierunkowanych głównie na objawy. Równie często pacjenci dostają też produkty oparte na statynach. W przypadku bardziej zaawansowanych postaci tej choroby należy przeprowadzić zabieg chirurgiczny. Najczęściej stosowanymi interwencjami jest angioplastyka – operacja ta polega na poszerzeniu patologicznie zmienionych chorobowo tętnic. Równie częstym zabiegiem jest wszczepienie pomocniczych bajpasów.