Obecne czasy można określić swoistą pogonią za wymarzoną sylwetką

i przestrzeganiem zdrowego odżywiania. Pomimo bardzo korzystnego charakteru dla naszego zdrowia, niejednokrotnie może dojść do rozwinięcia się bigoreksji – choroby nazywanej bardzo często odwrotną anoreksją.

W tym artykule postaram się nieco przybliżyć temat choroby, która dotyka co dziesiątego, aktywnie ćwiczącego mężczyznę.


SPIS TREŚCI:

1. Czym jest bigoreksja?

2. Po czym poznać bigoreksję?

3. Bigoreksja a sterydy

4. Skutki bigoreksji

5. Jak należy walczyć z bigoreksją?

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc1. Czym jest bigoreksja?

Bigoreksja to inna nazwa dla dysmorfii mięśniowej, która jest zaliczana do grona zaburzeń sfery psychicznej. Choroba ta występuje u prawie 10% wszystkich osób uprawiających kulturystykę i w większości przypadków dotyczy mężczyzn. Badania naukowe dowodzą, iż początek bigoreksji zazwyczaj przypada na koniec okresu dojrzewania płciowego, kiedy to młodzi chłopcy nie zdają sobie sprawy z tego, jak wielką krzywdę mogą wyrządzić swojemu organizmowi.


Jej najczęstszymi ofiarami są osoby, które wcześniej borykały się z prob-lemem wątłej bądź zbyt otyłej sylwetki ciała lub charakteryzujących się problemami natury socjalnej (trudne nawiązywanie kontaktów z rówieś-nikami czy poczucie wyobcowania). Dysmorfia mięśniowa jest także bardzo częstym kłopotem dla osób mających problemy w życiu prywatnym, jak zaburzenie relacji z partnerem lub rodziną bądź obecność kompleksów na temat własnej osoby lub swojej sprawności seksualnej. Innym i równie częstym czynnikiem prowadzącym do rozwoju choroby jest nadmierny stres, który dodatkowo jest potęgowany przez modę oraz spopularyzowany ostatnimi czasy kult ciała.


2. Po czym poznać bigoreksję?

Główną istotą bigoreksji jest nieustanne dążenie do osiągnięcia idealnej sylwetki. Początkowo treningi są ukierunkowane przede wszystkim na poprawę własnego wyglądu jak i zwiększenie własnej wartości. Nie byłoby

w tym nic złego poza tym, że bigorektycy z biegiem czasu zaczynają tracić zdrowy osąd na temat własnego ciała. Pomimo zauważalnych zmian, chorzy nadal widzą wątłego i nieporadnego chłopca. Efektem tego jest rozwinięcie się u chorego kompulsji treningowej. Są to zaburzenia polegające na obsesyjnym przymusie wykonania jakiejś czynności – w tym przypadku ćwiczeń siłowych. Oprócz powyższych, dochodzi do zmian w strukturze osobowości.


Jeden ze znanych psychiatrów, Harrison G. Pope, który jako pierwszy opisał bigoreksję, skomponował listę kryteriów, na podstawie których można rozpoznać dysmorfika:

– natręctwo myśli wokół własnej osoby i sylwetki objawiające się coraz dłuższymi treningami oraz ciągłym dopracowywaniem swojej diety, która zawsze będzie zawodna;


– stała ocena wizualna swojej muskulatury i nieustanne mierzenie obwodów mięśni wszystkich części ciała;


– kontynuowanie treningów jak i diety, pomimo znaczącego pogorszenia samopoczucia oraz zdrowia;


– świadome unikanie sytuacji, w których można zaprezentować swoje ciało (np. basen, plaża, sauna) pod pretekstem niedostatecznie satysfakcjonującego wyglądu;


– układanie harmonogramu dnia pod trening i rezygnacja z czynność mogących zaburzyć lub skrócić czas jego trwania.


3. Bigoreksja a sterydy

W większości przypadków biogoreksji, wcześniej czy później dochodzi do pojawienia się w głowie chorego myśli o ewentualnym rozpoczęciu kuracji środkami dopingującymi. Mowa tu głównie o steroidach anaboliczno-androgennych, których celem jest stymulacja rozwoju tkanki mięśniowej. Jak powszechnie wiadomo, są to środki dostępne głównie na receptę, a ich stosowanie ma sens tylko po uprzednio wykonanych badaniach, pozwalających na ich stosowanie oraz wyłącznie pod stałą opieką lekarską.


Niestety prawda jest bolesna i smutna – bigorektycy bardzo często rozpoczynają suplementację sterydami na własną rękę poprzez stosowanie środków nieznanego pochodzenia. Nieumiejętna zabawa poziomem testosteronu może nie tylko doprowadzić do zaburzenia tonacji głosu, zahamowania owłosienia czy rozwoju ginekomastii. Anaboliczne środki steroidowe mogą skutkować zahamowaniem wzrostu, zaburzeniami rytmu serca, udarami mózgu oraz zaburzeniem potencji, które w konsekwencji może przerodzić się w bezpłodność.


4. Skutki bigoreksji

Osoby cierpiące na bigoreksję zaczynają podporządkowywać swoje dotychczasowe życie procesowi budowania coraz większej masy mięśniowej. Trening zaczyna być wartością nadrzędną, która nie może zostać niczym zaburzona. Chorzy zaczynają ograniczać kontakty towarzyskie, rozmowy dotyczą tylko i wyłącznie modelowania sylwetki,

a wszystkie ich myśli krążą tylko i wyłącznie wokół własnej osoby. Dysmorfia bardzo często jest nazywana odwrotną anoreksją, choć w przeciwieństwie do niej, nie niesie za sobą poważnego ryzyka zagrożenia życia.


Obsesyjne myślenie w połączeniu z nieustannym poczuciem presji otoczenia i brakiem samozadowolenia mogą doprowadzić do rozwoju stanów depresyjnych, a nawet zaburzeń o charakterze paranoi. Bigorektycy bardzo często przejawiają labilność emocjonalną – w łatwy sposób dryfują

z nadmiernej euforii do głębokiego smutku, który może skutkować próbami samobójczymi.


Jednak nie tylko sfera psychiczna doznaje uszczerbku na zdrowiu. Intensywne treningi oraz restrykcyjna dieta niejednokrotnie prowadzą do powolnego, lecz z czasem zauważalnego (jednak nie dla chorego), wyniszczenia organizmu. Niedobory żywieniowe skutkujące awitaminozą, niedostateczną ilością makro i mikroskładników, nie tylko doprowadzą do zmniejszenia masy mięśniowej, ale i rozwinięcia wielu chorób wynikających z upośledzonej pracy metabolizmu.


5. Jak należy walczyć z bigoreksją?

Leczenie bigoreksji polega przede wszystkim na intensywnej terapii behawioralnej oraz farmakoterapii w momencie, gdy doszło do rozwinięcia się stanów wskazujących na zaburzenia o charakterze depresyjnym. Oprócz tego, należy bezwzględnie sprawdzić stan narządów wewnętrznych, aby być pewnym, czy wyniszczająca dieta bądź użyte anaboliczne środki steroidowe nie doprowadziły do ich uszkodzenia. W przeciwnym przypadku należy podjąć odpowiednie kroki do przywrócenia homeostazy i pierwotnego stanu organizmu sprzed choroby.