Nie zawsze musimy ćwiczyć w pocie czoła, aby pozbyć się niechcianej podskórnej tkanki tłuszczowej! Wystarczy zacząć od zmiany codziennych nawyków, aby np. w rok zauważyć znaczące zmiany w sylwetce. Szybka utrata kilogramów to głodówka? Niekonieczne, ale zdrowa dieta i aktywność fizyczna będą jak najbardziej wskazane.

 

SPIS TREŚCI:
1. Parkuj dalej i do miejsca docelowego idź pieszo
2. Pij schłodzoną wodę
3. Jedz chili
4. Kąp się w letniej wodzie
5. Windę zastąp schodami
6. Samochód zamień na rower

 

 

1. Parkuj dalej i do miejsca docelowego idź pieszo

Prostym sposobem na spalenie dodatkowych kilokalorii w ciągu dnia jest parkowanie nieco dalej od miejsca pracy. Dzięki tak niepozornemu rozwiązaniu nie tylko spalimy kilokalorie, ale również rozciągniemy mięśnie i zrelaksujemy się po całym dniu stresującej pracy.

 

Parkowanie dalej od miejsca docelowego nie dotyczy wyłącznie miejsca pracy. Czy nie zdarza nam się niejednokrotnie szukać takiego miejsca na parkingu sklepu, aby być jak najbliżej wejścia? Zaparkuj dalej od wejścia. W ten sposób nie stracisz czasu na bezsensowne poszukiwanie wolnego miejsca, a także wpłyniesz na swoją sylwetkę! Idealnym rozwiązaniem jest chodzenie na zakupy pieszo, o ile oczywiście sklep jest niedaleko i zakupy możemy przenieść np. w plecaku.

 

2. Pij schłodzoną wodę

Woda powinna stanowić niezbędny składnik diety, również w trakcie redukcji. Każdego dnia powinniśmy pamiętać o regularnym piciu odpowiedniej ilości wody, przynajmniej 1,5 l na dobę. Z pozoru to nic trudnego, jednak często zapominamy o tym, jak ważne jest picie wody, zwłaszcza podczas stosowania diety redukcyjnej.

 

Woda wpływa pozytywnie na wiele aspektów życia, m.in. dostarcza składników odżywczych do komórek organizmu, oczyszcza z toksyn, dodaje energii, poprawia koncentrację, reguluje temperaturę, wzmacnia odporność, usprawnia proces trawienia czy zmniejsza uczucie głodu. Fabryka Siły Sklep


Spożywanie wody schłodzonej czy mającej temperaturę pokojową jest powszechnie zalecane podczas stosowania diet odchudzających. Woda należy do płynów, które nie dostarczają kilokalorii. Dlatego też zamiana innych napojów na wodę może sukcesywnie prowadzić do obniżenia podaży kalorycznej. Wyniki licznych badań wskazują, że zwiększenie udziału wody w diecie lub zastąpienie różnych napojów wodą jest skutecznym sposobem na redukcję masy ciała, zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej, a co tym idzie – zapobieganie nadwadze i otyłości. 

 

3. Jedz chili

Jedzenie ostrych przypraw, do których należą nasiona oraz siekana papryczka chili, zwiększa tempo procesów trawiennych w ludzkim organizmie. Związkiem chemicznym przyczyniającym się do redukcji masy ciała jest kapsaicyna. Badania wskazują, że związek ten reguluje apetyt, zmniejsza uczucie głodu i zwiększa uczucie sytości.

 

Już łyżeczka ostrej przyprawy w ciągu dnia (a więc stosunkowo niewiele, co jest dobrą informacją dla osób, które nie przepadają za ostrymi potrawami) jest w stanie wspomóc proces spalania tkanki tłuszczowej w organizmie!

 

Dla osób lubiących ostre jedzenie dodatek chili do posiłku może wspomóc proces redukcji masy ciała. Uważa się, że ok. 30 minut od momentu strawienia pokarmu wydatek energetyczny zwiększa się o ok. 50 kcal dziennie. Jak widać, spalanie kilokalorii i ostre przyprawy idą ze sobą

w parze!

 

4. Kąp się w letniej wodzie

Dążenie do redukcji masy ciała niejednokrotnie wiąże się z wykonywaniem czasochłonnych i ciężkich treningów. Wtedy też pomocne mogą okazać się kąpiele w letniej wodzie. Do efektów stosowania takich domowych sposobów należą: zmniejszenie bólu potreningowego, poprawa krążenia, regeneracji, a także metabolizmu, przyspieszenie usuwania toksyn z organizmu i zbędnych produktów przemiany materii czy skrócenie czasu urazów i stanów zapalnych.

 

5. Windę zastąp schodami

Szybka utrata zbędnych kilokalorii na wyciągnięcie… nogi? Ależ oczywiście! Prostym rozwiązaniem jest zastąpienie windy schodami. Dzięki wchodzeniu po schodach wzmocnimy mięśnie, zmniejszymy ryzyko kontuzji, poprawimy wydolność płuc i serca, co zaprocentuje w przyszłości. Dodatkowo sprawimy, że nasz bilans energetyczny będzie ujemny. Zgodnie z opinią Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzienna liczba kroków, która powinna być wykonywana przez zdrową dorosłą osobę, wynosi ok. 10 tysięcy. Taka liczba pozwoli zachować zdrowie i lepszą kondycję. Zdrowie to skarb, który warto pielęgnować na wiele sposobów. Oto jeden z nich!

 

6. Samochód zamień na rower

Zdecydowana większość z nas, niezależnie od tego, ile kilometrów ma do pokonania, preferuje dojazd do pracy samochodem. Jeśli do pracy ma się mniej niż 20 czy 30 km, warto zamienić samochód na rower, przynajmniej w okresie letnim. W ten prosty sposób nie tylko poprawimy funkcjonowanie naszego układu krwionośnego, ale również wpłyniemy korzystnie na nasz układ ruchu i sylwetkę, dotlenimy organizm, a co za tym idzie – zainwestujemy w swoje zdrowie. Dodatkowo utrata kilokalorii to kolejny bonus.

 

Przejażdżka rowerem pozwoli zaoszczędzić pieniądze, które musielibyśmy wydać na jazdę samochodem, oraz uniknąć stresu spowodowanego staniem w korkach.

 

W skali roku wyżej wspomniane zabiegi, mimo że od razu nie dają zadowalających efektów, wzmocnią mięśnie i kręgosłup, poprawią pracę układu krwionośnego, wpłyną na ogólną poprawę zdrowia oraz przyczynią się do utraty zbędnego balastu w postaci tkanki tłuszczowej. Wprawdzie nie będzie to wartość rzędu 10 kg, ale np. 1–2 kg podskórnej tkanki tłuszczowej, co robi już różnicę w wyglądzie!

 

Warto pamiętać, że utrata kilogramów nie nastąpi bez odpowiednio zbilansowanego żywienia. Zdrowa dieta to podstawa.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia

Gąsiewska P., Dieta vs sport – co wybrać?, ncez.pl/dzieci-i-mlodziez/mlodziez/dieta-vs-sport-----co-wybrac- (26.09.2019).

Gugała-Mirosz S., Woda – dlaczego tak ważna?, ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/woda---dlaczego-tak-wazna-- (26.09.2019).

Wiśniewska K., Kurowska E., Okręglicka K., Wpływ spożycia wody na masę ciała, „Wiadomości Lekarskie” 2014, 67(2), 1–15.

Pieńko T., Kapsaicyna – właściwości, zastosowania i perspektywy, „Biuletyn Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego” 2013, 2, 11–17.

Yoshioka M. et al., Effects of red pepper added to high-fat and high-carbohydrate meals on energy metabolism and substrate utilization in Japanese women, „British Journal of Nutrition” 1998, 80, 503–510.

Belza A., Frandsen E., Kondrup J., Body fat loss achieved by stimulation of thermogenesis by a combination of bioactive food ingredients: a placebo controlled, double-blind 8-week intervention in obese subjects, „International Journal of Obesity” 2007, 31, 121–130.