Za tobą kilka miesięcy ciężkiej pracy – wyrzeczenia w kuchni, regularne treningi, siódme poty wylewane na siłowni, a w głowie cały czas obraz idealnej sylwetki. Oprócz okazjonalnych wpadek idzie ci świetnie. Ciężka praca przekłada się na wynik na wadze, lepsze samopoczucie i poprawę sprawności. Wydaje się, że wszystko idzie po twojej myśli. Wszystko oprócz brzucha, który nie wygląda tak, jak powinien. Zamiast płaskiej powierzchni i lekkich zarysów mięśni codziennie wita cię obraz sflaczałej skóry targanej przez siły grawitacji. Ten problem, chociaż nie dotyka każdego, jest powszechny szczególnie wśród osób, które utraciły dużo kilogramów w krótkim czasie. Zanim stwierdzisz, że zmagasz się z problemem obwisłej skóry, warto zasięgnąć opinii osoby trzeciej, najlepiej specjalisty. Niestety chyba każdy człowiek jest okropnym sędzią dla siebie samego. Widzimy wady tam, gdzie ich nie ma. Widzimy zalety tam, gdzie są wady. Widzimy też obwisłą skórę tam, gdzie jest po prostu tłuszcz. Łatwo popełnić taki błąd.

 

SPIS TREŚCI:

1. Dlaczego skóra obwisa po odchudzaniu?

2. Kontroluj tempo odchudzania

3. Zbuduj mięśnie

4. Nawadniaj się

5. Zadbaj o dietę

6. Przestań palić

7. Suplementacja

8. Daj sobie czas

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 


1. Dlaczego skóra obwisa po odchudzaniu?

Skóra jest narządem, którego główną funkcją jest ochrona naszych wnętrzności przed światem zewnętrznym. Niestety jako ludzie mamy taką przypadłość, że przez długą część życia rośniemy, ciągle się poruszamy oraz okazjonalnie np. ocieramy się o szorstką powierzchnię, co tworzy kilka ran. Dlatego skóra, aby być efektywną powłoką ochronną, musi być w stanie rosnąć i się rozciągać.

 

Nadwaga, otyłość i związany z nimi wzrost rozmiaru komórek tłuszczowych wymuszają odpowiedź adaptacyjną w wewnętrznych warstwach skóry, które starają się stworzyć dodatkowe miejsce. Te wewnętrzne warstwy skóry składają się między innymi z elastycznej tkanki łącznej, naczyń krwionośnych i lipidów. Po redukcji rozmiaru komórek tłuszczowych te elementy niekoniecznie wracają od razu do swojego rozmiaru, stąd problem obwisłej skóry.


2. Kontroluj tempo odchudzania

Zamiast zapobiegać problemowi nadmiaru skóry po odchudzaniu, lepiej jest działać prewencyjnie, co w tym przypadku oznacza kontrolę szybkości utraty tkanki tłuszczowej. Zbyt szybki proces odchudzania nie pozwala na adekwatną adaptację ze strony tkanek tworzących skórę. Najlepszym zaleceniem jest utrata 0,5 kilograma masy ciała tygodniowo, absolutnym limitem powinien być 1 kilogram na tydzień. Dzięki temu skóra będzie miała czas dostosować się do zmian w objętości komórek tłuszczowych.


3. Zbuduj mięśnie

Problemy ze skórą po odchudzaniu mają miejsce, ponieważ posiadamy zbyt mało tłuszczu służącego za wypełnienie. Jednak utraconą tkankę możemy zastąpić nową, inną, znacznie lepiej wyglądającą. Dodatkowe kilogramy masy mięśniowej zadbają o wypełnienie elastycznej skóry. Najlepszą drogą do osiągnięcia tego celu będzie podjęcie treningu siłowego już w trakcie odchudzania. Fabryka Siły Sklep


4. Nawadniaj się

Odpowiednia podaż wody w ciągu dnia będzie zapewniała właściwe funkcjonowanie wszystkich narządów, w tym także skóry. Dzięki temu poprawi się jej elastyczność i możliwe będzie szybsze przystosowanie się do nowej masy ciała. Woda zadba też o odpowiednią objętość tkanki mięśniowej. Warto zadbać również o bezpośrednie nawodnienie skóry poprzez wykorzystanie kremu nawilżającego.


5. Zadbaj o dietę

Upewnij się, że w twoim dziennym menu znajduje się dużo warzyw i owoców, które oprócz witamin i składników mineralnych zawierają także dużo wody. Według badania opublikowanego w 2007 r. w „American Journal of Clinical Nutrition” składnikami, które szczególnie wspomagają regenerację skóry, są witamina C i kwasy omega-6.


6. Przestań palić

Ten punkt dotyczy oczywiście jedynie tych osób, które są aktywnymi palaczami. Ten nałóg jest absolutnie najgorszą krzywdą, jaką można sobie wyrządzać. Nie tylko znacząco wpływa na zdrowie i portfel – jego efekty odczuje także nasza skóra.

 

Badanie przeprowadzone w 2010 r. przez naukowców z Włoch pokazało, że u osób palących papierosy biologiczny wiek skóry jest o 9 lat większy niż ich wiek chronologiczny. Jednak po 3 miesiącach od rzucenia nałogu wiek biologiczny skóry obniża się średnio o 15 lat!

 

 

7. Suplementacja

Chociaż nie istnieje pigułka, która mogłaby za jednym zamachem pozbyć się całego problemu, to niektóre środki pomogą usprawnić cały proces.

 

Na szczególne wyróżnienie zasługują:

– żelatyna, która w ilości 250 miligramów na dzień pozwala na poprawę elastyczności skóry;

– kwasy omega-3, w szczególności kwas eikozapentaenowy

i dokozaheksaenowy. Te dwie frakcje tłuszczów znajdziemy w tłustych rybach morskich. Posiadają one właściwości przeciwzapalne i mogą ujędrniać skórę.


8. Daj sobie czas

Jeśli dopiero zabierasz się za odchudzanie, warto odpowiednio zaplanować ten proces – obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne tak, żeby tempo utraty tkanki tłuszczowej nie było za szybkie.

 

Jeśli jednak zmagasz się już z problemem obwisłej skóry – to pamiętaj, że nawet gdy zastosujesz powyższe podpowiedzi, cały proces nadal będzie wymagał czasu. Część determinacji włożonej w schudnięcie warto przekuć w cierpliwość, ponieważ z czasem skóra będzie dążyła do dostosowania się do nowych warunków.