Pierwszy trening to szczególny moment. Jego wykonanie dla osoby kompletnie „zielonej” w tematyce sportów sylwetkowych może stanowić nie lada wyzwanie, zwłaszcza że efektów zazwyczaj oczekuje się szybko. Jak więc zacząć przygodę z siłownią? Jak zacząć treningi?

 

SPIS TREŚCI:
1. Najważniejsze są podstawy
2. Przygotowanie mentalne
3. Odpowiedni sprzęt
4. Pierwszy plan treningowy
5. Pierwszy trening
6. Ból po treningu

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 

 

1. Najważniejsze są podstawy

Podstawy to przede wszystkim przynajmniej minimalna wiedza na temat samego treningu, głównych grup mięśniowych, a co za tym idzie – znajomość ćwiczeń, które angażują te grupy. Osobie, która nie ma zielonego pojęcia o ćwiczeniu, będzie trudno wybrać, czy zdecydować się na trening funkcjonalny, trening obwodowy, czy wybrać plan treningowy na masę. Taka osoba nie będzie wiedziała też, czy swoje działania treningowe wzbogacić np. o trening cardio.

 

Bez takiej wiedzy trudno odnaleźć się na siłowni. Trening staje się o wiele większym wyzwaniem, niż wcześniej zakładano, a chęć zmiany sylwetki odchodzi w zapomnienie.

 

2. Przygotowanie mentalne

Do treningu siłowego należy odpowiednio przygotować się mentalnie. Początki, jak zawsze, nie należą do najłatwiejszych. Najtrudniejsze do przebrnięcia będą pierwsze 2–4 tygodnie. To właśnie w tym czasie najwięcej osób traci zapał.

 

Należy się również nastawić na wolne efekty wizualne i duże bóle potreningowe, które wraz z kolejnymi regularnie wykonywanymi treningami będą coraz mniejsze. Na efekty wprawdzie będziemy musieli trochę poczekać, ale powinien to wynagrodzić początkowy duży skok siły mięśni. Fabryka Siły Sklep

 

3. Odpowiedni sprzęt

Bez względu na to, czy ćwiczy się na miejskiej siłowni, czy własnym jej garażowym odpowiedniku, należy posiadać podstawowy sprzęt, który umożliwi trening.

 

Podstawowym sprzętem na siłowni są: dwie hantelki, gryf prosty, gryf łamany, obciążenie w postaci talerzy, ławeczka z regulowanym skosem, stojaki pod sztangę oraz drążek do podciągania. Już z tak okrojonym sprzętem można wykonać kompletny trening.

 

4. Pierwszy plan treningowy

Pierwszy plan powinien uwzględniać symetryczny rozwój ciała, w związku z tym idealnym rozwiązaniem będzie trening obwodowy. Ta metoda jest wskazana w przypadku osób, które na przyzwoitym poziomie posiadają zdolności wydolnościowe i wytrzymałościowe organizmu.

 

Dla osób o słabszej kondycji, które nigdy dotąd nie miały styczności ze sportami siłowymi bądź jakimkolwiek innym sportem, dobrym rozwiązaniem będzie metoda treningowa FBW, czyli trening całego ciała na jednej sesji treningowej.

 

5. Pierwszy trening

W czasie pierwszego treningu szczególnie należy skupić się na technice wykonywania ćwiczeń, bowiem to ona zawsze będzie kluczem do sukcesu, nawet w pracy ze skrajnie dużymi ciężarami. Warto wobec tego radzić się osób bardziej doświadczonych i pod okiem takich osób, ewentualnie trenera personalnego, przeprowadzać pierwsze treningi.

 

Poza techniką ważne jest wyczuwanie pracy mięśni. Oznacza to, że osoba ćwicząca musi czuć pracę mięśnia – to, jak pod wpływem ruchów najpierw się kurczy, by zaraz znów się rozciągnąć. To daje pewność, że ćwiczenia są wykonywane poprawnie.

 

6. Ból po treningu

Bóle po treningu występujące zazwyczaj dzień po aktywności fizycznej nie są zakwasami. Zakwasy powstałe wskutek nagromadzonego kwasu mlekowego w mięśniach w czasie wysiłku już w przeciągu 3 godzin od treningu znikają.

 

Wspomniane bóle to mikrourazy włókien mięśniowych. Wprawdzie na początku przygody z siłownią jest to szczególnie odczuwalne, jednak to właśnie one świadczą o tym, że mięsień został odpowiednio przećwiczony i nastąpiła faza jego regeneracji.