Ćwiczenia dla początkujących
Wielu osobom trening na siłowni kojarzy się z bezmyślnym machaniem żelastwem. Niestety jest to pogląd, oczywiście błędny, osób, które nie mają nic wspólnego z treningiem. Trening siłowy bez zasad nie przyniesie efektów. Oto 3 najważniejsze zasady, z których mogą skorzystać zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane.
SPIS TREŚCI:
1. Technika, a nie ciężar
2. Bez zdrowej diety nie ma sylwetki
3. Odpoczynek kluczem do sukcesu
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Plan treningowy powinien uwzględniać wiele elementów, w przypadku osoby początkującej są to m.in. intensywność i objętość treningowa dopasowane do aktualnej formy oraz celu treningowego. Bardzo ważne jest jednak również to, by trening opierał się nie na maksymalnie dużym ciężarze, tylko na korygowaniu oraz doskonaleniu poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń.
Zbyt duże obciążenia nie tylko nie przyniosą zadowalających efektów, ale również mogą prowadzić do wielu urazów. Jest to związane z tym, że trening osoby początkującej, która nie ma wystarczająco dużo siły na uporanie się ze skrajnie dużymi obciążeniami, nie jest wykonywany prawidłowo technicznie. Zła technika odbija się na jakości treningu, a także trening „przez siłę” nie prowadzi do niczego dobrego na początku sportowej przygody na siłowni.
2. Bez zdrowej diety nie ma sylwetki
Zdrowa zbilansowana dieta to 70% końcowego sukcesu w sportach sylwetkowych. Bez jej wprowadzenia treningi na siłowni mogą być mało owocne, co przełoży się na szybkie zniechęcenie oraz późniejsze zrezygnowanie z dalszych treningów.
Warto więc od samego początku zaznajomić się ze zdrowym menu. Posiłki powinny być bogate w makroskładniki (białko, węglowodany i tłuszcze) oraz mikroskładniki (witaminy i składniki mineralne). Oczywiście najlepiej stawiać na produkty zdrowe, a co za tym idzie – możliwie najmniej przetworzone.
Plan treningowy będzie spełniał swoje zadanie, gdy równo z nim będą realizowane plany dietetyczny (żywieniowy) oraz suplementacyjny mający na celu wzbogacenie diety o niezbędne składniki, których jednak nie udaje się dostarczyć z dietą.
Jak widać, pierwsze treningi na siłowni nierozerwalnie związane są ze zmianą nawyków żywionych.
3. Odpoczynek kluczem do sukcesu
W przypadku osób dopiero rozpoczynających swój trening bardzo ważne jest to, aby plan treningowy uwzględniał odpowiedni czas niezbędny mięśniom do pełnej regeneracji. Po treningu należy więc dać wolne swoim mięśniom do momentu, aż się zregenerują.
W związku z powyższym pierwsze treningi na siłowni w ciągu tygodnia powinny być podzielone na 2–3 sesje, na których zostaną wykonane ćwiczenia na wszystkie główne grupy mięśniowe. Będzie to swoista podstawa do zaznajomienia się z techniką optymalnego rozwoju struktur mięśniowych.
Większa liczba treningów nie jest konieczna, przynajmniej w początkowej fazie. W tym momencie dla osoby ćwiczącej nie liczy się liczba treningów,
a ich jakość. Każdy trening powinien być oparty przede wszystkim na jakości, a więc odpowiedniej technice. Zbyt duże przeciążenia treningowe sprawiają, że motywacja do treningu spada z każdą kolejną sesją na siłowni i bez znaczenia jest to, czy bazę treningu stanowi plan treningowy na masę, trening na rzeźbę, czy trening obwodowy.