Imprezy to najtrudniejszy czas dla naszej silnej woli. Alkohol wzmaga apetyt i często sięgamy po duże ilości niezdrowych przekąsek. Są jednak sposoby, dzięki którym utrzymamy zdrową sylwetkę. Możemy wypróbować ze znajomymi smaczne przekąski, które można jeść (oczywiście w rozsądnych ilościach) bez wyrzutów sumienia. Przekąski muszą być lekkie i smakowite. Możemy szukać gotowych produktów, jednak wybór jest niewielki – orzeszki, nadziewane oliwki, pełnoziarniste krakersy. Dużo smaczniejsze są przystawki wykonane w domu, które smakują każdemu. To tylko kilka proponowanych przepisów, a w internecie jest ich całe mnóstwo i każdy znajdzie coś dla siebie.

 

SPIS TREŚCI:

1. Nachosy z guacamole

2. Roladki z tortilli lub naleśników

3. Falafele, czyli wschodni przysmak

4. Domowe chipsy

5. Ciasto na pizzę, które zawsze wychodzi

6. Warzywa z hummusem

7. Zdrowe przekąski na słodko

 

 

1. Nachosy z guacamole

Tortille kukurydziane możemy przygotować samodzielnie lub kupić. Te z dobrym składem powinny zawierać jedynie mąkę kukurydzianą, mąkę pszenną, sól, wodę i olej. Cukier i inne konserwanty są zbędne. Możemy je przyrządzić także w domu. Tortille kroimy w trójkąty i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180⁰C na kilka minut, aż będą chrupiące. Przepisów na guacamole, czyli pastę z awokado, również jest wiele, ale podstawowa wersja zawiera dojrzałe awokado, sok z limonki, sól i czosnek. Równie smaczne są tortille z salsą, czyli ostrym sosem pomidorowym.


2. Roladki z tortilli lub naleśników

Tortillę lub naleśnika smarujemy dowolną pastą, np. guacamole, humusem, twarożkiem doprawionym cebulką – ważne, żeby sos był gęsty i nie wyciekał z placków. Układamy na to dowolną sałatę i dodatki, np. łososia wędzonego, paprykę, ogórki. Zwijamy w rulon i kroimy na mniejsze kawałki. Jeśli mamy pod ręką tortillę, możemy również przygotować tacos lub burrito. Kuchnia meksykańska obfituje w wiele smakowitych przekąsek.


3. Falafele, czyli wschodni przysmak

Są to małe chrupiące kotleciki z ciecierzycy z czosnkiem, cebulką, pietruszką i przyprawami. Najbardziej wyrazisty smak dają kmin rzymski oraz kolendra. Ta orientalna przystawka będzie smakować każdemu. Fabryka Siły Sklep


4. Domowe chipsy

Można je zrobić z ziemniaków, batatów, pietruszki, a nawet jarmużu. Pokrojone w cienkie plastry warzywa wymieszaj w misce z oliwą, solą, papryką słodką i papryką ostrą. Piecz w 220⁰C przez parę minut, aż będą chrupkie.


5. Ciasto na pizzę, które zawsze wychodzi

Potrzebujemy 400 g mąki pszennej, 30 g drożdży, 220 ml wody, płaską łyżeczkę cukru i łyżeczka soli oraz 2 łyżki oliwy. Drożdże mieszamy z lekko ciepłą wodą i cukrem. Dodajemy do mąki, soli i oliwy i wyrabiamy ciasto, aż będzie sprężyste. Odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę i pieczemy 20 minut w 220⁰C z dowolnymi dodatkami, np. do margherity potrzebujemy pomidory, mozzarellę i bazylię. Z tego ciasta możemy zamiast pizzy przygotować paszteciki z dowolnym farszem, najlepiej smakują z przesmażonym szpinakiem z serem feta lub mozzarellą.


6. Warzywa z hummusem

Najprostsza przystawka, która przypadnie do gustu nie tylko weganom. Hummus warto przyrządzić samemu, wychodzi o wiele taniej i jest bardzo smaczny. Potrzebny jest do tego blender lub robot kuchenny. Do przygotowania hummusu oprócz gotowanej ciecierzycy niezbędne są pasta sezamowa (tahini), czosnek, sok z cytryny, sól i kmin rzymski. Dowolne warzywa, np. marchewki, seler naciowy, białą rzodkiew, należy pokroić w słupki i maczać w hummusie.


7. Zdrowe przekąski na słodko

Dla amatorów słodkości można przygotować czekoladowe brownie – jest to najszybsze i najłatwiejsze ciasto. Można je zrobić z mąki, jajek, masła

i czekolady lub w wersji bezglutenowej – z czerwonej fasoli, banana zamiast cukru i odtłuszczonego kakao. Tarty to również szybkie ciasta, które wyjdą za każdym razem. Nie ma mowy o zakalcu! Daktylowe pralinki to idealna szybka przekąska. Wystarczy namoczyć szklankę daktyli we wrzątku, odlać wodę i zblendować daktyle z łyżką gorzkiego kakao, połową szklanki wiórków kokosowych i bananem. Jeśli będą mało słodkie, można dodać stewię, ksylitol lub miód. Z masy formować kulki i obtaczać je w wiórkach kokosowych.