Kaloryfer na brzuchu wydaje ci się odległą i nierealną wizją? Zamiast narzekać, zabierz się do pracy jeszcze dziś. Przedstawiamy niezawodne ćwiczenia, które skutecznie pomagają pozbyć się „oponki”. Pamiętaj, że najlepsze efekty osiągniesz, łącząc trening z dietą odchudzającą. Wyrzuć z menu chipsy, ciastka, tłuste mięsa i napoje gazowane, zacznij wykonywać ćwiczenia co najmniej 3–4 razy w tygodniu i obserwuj rezultaty. Uwaga – każdy trening brzucha powinien być poprzedzony kilkuminutową rozgrzewką i zakończony stretchingiem.


SPIS TREŚCI:
1. Ćwiczenia na brzuch – skręty w podparciu
2. Ćwiczenia brzucha – spinanie boków
3. Rosyjski skręt
4. Podnoszenie prostych nóg
5. Brzuszki na stojąco
6. Brzuszki żołnierskie
7. Brzuszki potrójne
8. Rowerek

Zobacz więcej! -23 kg -10 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -11 kg1. Ćwiczenia na brzuch – skręty w podparciu
Przyjmij pozycję do pompki – ciało proste, oparte na rękach i palcach stóp. Przyciągnij lewe kolano do prawej strony brzucha i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ruch, zmieniając strony – prawą nogę skręć do przeciwnego boku. Wykonaj minimum 10 powtórzeń na każdą ze stron.

 

Ta próba doskonale działa na wszystkie partie brzucha, również dolne.


2. Ćwiczenia brzucha – spinanie boków
Połóż się na prawym boku w prostej linii. Oprzyj ciało na przedramieniu, unosząc biodra. Drugą rękę oprzyj o miednicę. Unoś biodra do góry

i opuszczaj je z powrotem, nie dotykając jednak ziemi, a zatrzymując się niecały centymetr nad nią. Po wykonaniu 10 powtórzeń, zmień strony.

 

Ćwiczenie idealne na spalenie boczków, które często wylewają się z dżin-sów – problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ruch angażuje mięśnie proste i skośne brzucha.


3. Rosyjski skręt
Złap oburącz ciężarek o wadze 3–4 kilogramów. Usiądź na pośladkach,

z wyprostowanymi plecami i uniesionymi nogami zgiętymi w kolanach. Wykonuj skręty tułowia, używając wyłącznie brzucha. Staraj się dotykać ciężarkiem podłogi naprzemiennie z lewej i prawej strony, w zależności od tego, w którym kierunku wykonujesz obrót. Obciążnik możesz trzymać w wy-prostowanych rękach lub opierać go o klatkę piersiową (wtedy nie dotykasz ciężarkiem ziemi po skręcie). Zalecana liczba powtórzeń to 15 na każdą stronę.


W powyższy sposób wypracujesz sobie mięśnie skośne ze stali. To jedno z najskuteczniejszych obecnie znanych ćwiczeń na wyrobienie tej partii brzucha.


4. Podnoszenie prostych nóg
Połóż się prosto na plecach. Jeśli masz problemy z kręgosłupem, możesz podłożyć dłonie pod odcinek lędźwiowy. Unoś proste nogi do momentu, aż utworzą z tułowiem kąt prosty i opuść z powrotem, jednak nie kładź ich już na podłodze, a zatrzymaj się 2 centymetry nad ziemią. Na początku ćwiczenie może sprawiać ci duże problemy, jednak postaraj się wykonać je co najmniej 10 razy.


Ruch musi znaleźć się u każdego, kto ma ambicję pozbyć się „oponki”. Ćwiczenie rzeźbi dolne partie oraz wzmacnia mięśnie proste brzucha.


5. Brzuszki na stojąco
Opcja idealna dla wszystkich, którym znudziły się tradycyjne brzuszki. Stań prosto z nogami ułożonymi nieco szerzej niż biodra. W prawą rękę chwyć ciężarek o wadze 3 kilogramów. Drugą dłoń oprzyj za uchem. Na prostych plecach wykonaj skłon w prawy bok i powróć do pozycji wyjściowej. Po 10 powtórzeniach zmień strony. Ćwiczenie rozciąga i buduje mięśnie boczne brzucha.


6. Brzuszki żołnierskie
Połóż się na plecach z rękami splecionymi z głową i nogami ugiętymi w ko-lanach. Stopy umieść pod drabinką lub poproś kogoś, by ci je potrzymał. Unoś ciało do chwili, aż brzuch dotknie ud i opuszczaj na ziemię. Nie szarp pleców, kontroluj ruch szczególnie przy powrocie do pozycji wyjściowej.


Brzuszki żołnierskie to świetny sposób na proste mięśnie brzucha. Mogą jednak obciążać plecy, dlatego ćwiczenie to nie jest zalecane osobom,

u których występują problemy z kręgosłupem.


7. Brzuszki potrójne
Połóż się na plecach. Nogi zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni trzymaj

w górze, ręce ułóż na tyle głowy. Wzrok powinien spoczywać na suficie, żeby wykluczyć przyciąganie brody do klatki.

 

To ćwiczenie na brzuch dzieli się na trzy fazy. Pierwsza: unieś klatkę piersiową na wprost, spinając brzuch i opuść się powoli na ziemię. Druga: podnieś się, obracając się lekko w lewo (skręcaj brzuchem, nie klatką piersiową) i powróć do pozycji wyjściowej. Trzecia: analogicznie do poprzedniego ruchu, ale tym razem unieś się na prawą stronę. Wszystkie trzy fazy powtórz minimum 20 razy.


Potrójne brzuszki angażują pracę zarówno skośnych, jak i prostych mięśni brzucha. Co więcej, uniesione nogi stymulują dolne partie.


8. Rowerek

 

Rowek: Połóż się na plecach, przyklejając odcinek lędźwiowy do podłogi. Unieś klatkę piersiową i zgięte pod kątem prostym nogi. Ręce spleć za głową. Dotknij prawego kolana lewym łokciem, skręcając brzuchem

i przyciągając do siebie prawą nogę. Jednocześnie wyprostuj lewą nogę. Wróć do pozycji wyjściowej i wykonaj ruch na przeciwne strony.

 

To ćwiczenie było stałym elementem treningów Bruce’a Lee i jest znane większości Polaków jeszcze z zajęć wychowania fizycznego w szkole. Rowerek rzeźbi mięśnie skośne oraz proste brzucha, pozwala więc wypracować upragniony sześciopak.