Okres masowania w przypadku osób, które nie startują w zawodach, trwa w najlepsze cały rok bądź powoli dobiega końca przed nadejściem lata. W artykule przedstawiono najlepsze ćwiczenia, dzięki którym uzyska się maksymalną hipertrofię mięśni nóg!


Mięśnie nóg często są pomijane przez wielu ćwiczących. Na całe szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, iż takie postępowanie w sportach sylwetkowych nie jest miarodajne. Po prostu warto trenować mięśnie nóg.


Wszystko o tym, jak rozbudować masę mięśni nóg – poniżej!


SPIS TREŚCI:
1. Przysiady – idealne ćwiczenie na mięśnie nóg
2. Masywne mięśnie nóg – dobij targu z pomocą suwnicy

Za rok będziesz żałował, że nie zacząłeś dzisiaj!
Zobacz metamorfozy naszych użytkowników:

Zobacz więcej!1. Przysiady – idealne ćwiczenie na mięśnie nóg

Przysiady można wykonywać na wiele sposobów. Świetnie angażują one mięśnie nóg.


Po pierwsze można opuszczać ciało do kąta 45 stopni. Wówczas wykonuje się tzw. „półprzysiady”, świetne rozwiązanie w przypadku dobicia zmęczonych nóg po treningu.


Pełen przysiad wykonuje się z kolei dotąd, aż uda osiągną przynajmniej płaszczyznę równoległą do płaszczyzny ziemi. Oczywiście pogłębienie kąta w przypadku osób początkujących może być ryzykowne, niemniej jednak jest to świetny sposób na wzrost zaangażowania większej liczby włókien mięśniowych.


W prawidłowo wykonanym przysiadzie nie można się garbić oraz nie należy wysuwać kolan poza pionową linię wyznaczoną końcami palców u stóp. W pierwszym przypadku obciąża się kręgosłup, w drugim zaś negatywnie wpływa się na jeden i drugi staw kolanowy. Bolące kolana mogą świadczyć o tym, że trzeba bardziej uważnie ćwiczyć!


Ćwiczenie to może być wykonane bez obciążenia, z hantelkami oraz sztangą trzymaną na mięśniach czworobocznych, tzw. „kapturach” oraz na przednim aktonie mięśni naramiennych. W przypadku przysiadów ze sztangą trzymaną z przodu warto wykorzystać maszynę Smitha.


Dodatkowo przysiady mają działanie wzmacniające nie tylko na mięśnie nóg. Pomagają one również uzyskać silne mięśnie brzucha, które biorą czynny udział w tym ćwiczeniu.


Nie masz czasu? Nasi eksperci ułożą dla Ciebie plan. Kliknij tutaj!
Plany dietetyczne i treningowe
Plany dietetyczne i treningowe

2. Masywne mięśnie nóg – dobij targu z pomocą suwnicy

Świetny przyrząd do maksymalnego zmęczenia mięśni nóg. Można na nią nakładać o wiele większe ciężary niż na sztangę – nie obawiając się, iż w ten sposób naraża się na uszkodzenie kręgosłup.


Jeśli chodzi o samo ćwiczenie, to warto starać się opuszczać ciężar maksymalnie do dołu, natomiast podczas wypychania suwnicy nie wykonywać tzw. „przeprostu”, który destrukcyjnie wpływa na stawy kolanowe. Należy pamiętać o tym, że cały czas trzeba kontrolować ciężar, stąd obciążenie musi być dobierane rozsądnie.


Ćwiczenie to w połączeniu z przysiadami maksymalnie zaangażuje do wzrostu włókna mięśniowe umiejscowione w nogach! Ich połączenie świetnie nadaje się w przypadku budowania masy mięśni nóg.

REKLAMA
16-krotny Mistrz Świata Jarosław Olech stosuje Nr 1 na wzrost siły i masy mięśniowej
Darmowa dostawa!
+ Indywidualny plan dietetyczny + Poradnik treningowy
Komentarze(8)
  • ~matrix
   16 wrzesień 2015

   robilem swego czasu przysiady z obciazeniem, polecam dobre cwiczenie!

   • Maksym Riznyk
    17 wrzesień 2015

    Pistolety też są dobre :)

    • ~Maniek
     24 listopad 2015

     I kontuzyjne...

    • ~sportowiec
     16 wrzesień 2015

     o nogach tez trzeba pamietac, nie sama klata!

     • Maksym Riznyk
      17 wrzesień 2015

      Proporcjonalny rozwój przede wszystkim !

      • ~sportowiec
       17 listopad 2015

       oczywiście!

      • ~Ryszard
       17 październik 2015

       Pistolety, to z gruntu złe i kontuzjogenne ćwiczenie.
       Poza tym nie ma szans aby pistolety tak samo skutecznie rozbudowały mięśnie nóg jak przysiady z obciążeniem, czy inne ćwiczenia z obciążeniem.

       Zamiast tego od siebie polecam: przysiady ze sztangą z tyłu lub z przodu, przysiad bułgarski z hantlami w rękach lub sztangą na barkach, wykroki chodzone z hantlami/sztangą, wykroki w miejscu z hantlami/sztangą.
       Jako dodatek WYPYCHANIE CIĘŻARU NA SUWNICY(MASZYNIE), w mniejszym stopniu uginanie nóg leżąc oraz prostowanie nóg stojąc, na tylną część uda dobrze działa też "martwy ciąg na prostych nogach" (zalecane w tym ostatnim ostrożny dobór obciążenia).

       • Maksym Riznyk
        19 październik 2015

        Dziękujemy za obszerną pomoc :)