Im więcej literatury pomocniczej się pojawia, tym więcej dodatkowych pytań. W sumie nic dziwnego, Street Workout wkroczył prawie na każdą siłownię

w Polsce. Każdy jest ciekaw, jak można wytrenować sylwetkę ćwiczeniami

z własną masą. Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na parę waszych pytań dotyczących celów treningowych, statyki a dynamiki.


SPIS TREŚCI:

1. Street Workout – cele treningowe

2. Trening statyczny i dynamiczny

3. Struktura treningów

Zobacz więcej! -23 kg -11 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg1. Street Workout – cele treningowe

Jedno z kluczowych pytań to – po co ja trenuje Street Workout? Ostatnio tendencja do tego sportu zmieniła się kardynalnie. Pamiętam, kiedy zaczynaliśmy, naszym głównym celem było zwiększenie ilości podciągań, przy okazji zaliczenie WF. Chcieliśmy jedynie powtórzyć to, co zobaczyliśmy na filmiku. Nie było nawet myśli o możliwości wystartowania w zawodach. Również nie patrzyliśmy na ten sport pod kątem rozwoju sylwetki. Wszystko robiło się z myślą o własnym zdrowiu, własnym rozwoju intelektualnym, w tym sporcie widzieliśmy szansę na własną samodyscyplinę.


Po pierwszych, drugich zawodach podejście zmieniło się o 180 stopni. Większość zaczęła gonić się za elementami, żeby mieć możliwość występowania w różnych międzynarodowych wydarzeniach. „Przecież o to w każdym sporcie chodzi” – pewnie powiecie, ale jednak gdzieś tam duch głównej idei zaczął odchodzić na drugi plan.


Druga kwestia to traktowanie Street Workout jako sposób na budowę mięśni. Oczywiście, tego można dokonać, ale ja w tym przypadku mam na myśli nadużywanie takiego podejścia. Wkroczył klasyczny marketing, gdzie zasady i idea nie mają znaczenia, a to często psuje piękno dyscyplin sportowych.


Obecny obraz nazywam europejskim stylem treningów. W tym sporcie można nabierać wagi, potem redukować, ALE warto również pamiętać o motywacji, podawaniu dobrego przykładu i jednak nawiązaniu do głównych/pierwszych idei tego sportu.


Street Workout jest sportem uniwersalnym, ponieważ dzięki niemu można poprawić wydolność, zbudować masę mięśniową (o tym napiszę w kolejnym artykule, gdzie opowiem o masie i redukcji), spalić tkankę tłuszczową i po-prawić stan zdrowia absolutnie za darmo. Wystarczy przyjść na plac i za-cząć działać. Ten sport jest uzależniony od waszych priorytetów.

Nie masz czasu? Nasi eksperci ułożą dla Ciebie plan. Kliknij tutaj!
Plany dietetyczne i treningowe
Plany dietetyczne i treningowe


2. Trening statyczny i dynamiczny

Jedna z największych wątpliwości, to w którą stronę ukierunkować swoje treningi. Czy w dynamikę, która jest widowiskowa, wyrabia przyspieszenie

w naszych mięśniach, ja to nazywam siłą wybuchową kiedy w mgnieniu oka zmuszamy ciało do wysiłku. Czy w statykę, która zazwyczaj jest odbierana jako miernik siły. Przeciętna osoba lepiej odbiera dynamikę, bo jest widowiskowa, a nieraz jak wykonujesz statykę, to nikt nie wie jak reagować, hehe - dopiero jak sami spróbują, to podziwiają.


Według mnie odpowiedź jest jedna. Musicie stosować obydwie metody treningowe. Dobrze wzmacniają ścięgna. Dla rozwoju statyki podejdzie izometria przy podciąganiach, pompkach. Pewnie zdziwicie się ale Muscle up-y zaliczamy do elementów dynamicznych, również różnego rodzaju klaśnięcia, pompki z wyskokiem. Dynamiczne ćwiczenia wykonujemy z dużą intensywnością, jeżeli ułożyć parę stacji to można przy okazji zrobić dobry trening na spalanie tkanki tłuszczowej. Dwie metody rozwijają również wytrzymałość.


3. Struktura treningów

Wypowiem się z własnej perspektywy, jak decyduję się na przeprowadzenie treningów. Nie wykonuję treningów statycznych i dynamicznych w jednym treningu. Przeważnie statyka wchodzi w dni, kiedy robię bazę lub ciężary. Często po dobrej rozgrzewce na początku wykonuję parę serii figur statycznych, następnie przechodzę do dalszej części treningu. Na koniec wykonuje izometrię. Na tych treningach skupiam się nad techniką powtórzeń. Trening pod dynamikę to zupełnie inny trening. W tym przypadku ruchu nie wykonuję do końca. Na przykład, przy podciąganiach nie prostuję rąk do końca, robię to docelowo dla wyrobienia nowego bodźca, który wpływa na ścięgna.


Stosuję również jeszcze jedną metodę przy podciąganiach. Biorę gumę

z lekkim oporem, przywiązuje za stopy, a z drugiej strony za większy ciężar lub ktoś po prostu staje na nią. Guma powinna wisieć luźno. Z martwego punktu zbieracie całą swoją siłę i wykonujecie dynamiczne, stanowcze podciągnięcie. „Przecież to tak, jakbyś z ciężarem robił”- no właśnie nie do końca. Z ciężarem mamy obciążenie na całej długości ruchu, z gumą dochodzi dopiero po sekundzie i zaczyna ściągać nas w dół. Schodzimy

w dól, znowu pełna koncentracja i kolejne powtórzenie. Ten punkt przełomowy (kiedy dochodzi opór gumy) jest najważniejszy, ponieważ idzie impuls do podwojenia spięcia. W jakiej kolejności najlepiej poprowadzić treningi? Trening na dynamikę proponuje robić przed treningiem

z ciężarami.

REKLAMA
Rewolucja w spalaniu tłuszczu! Zobacz najskuteczniejsze spalacze
9,4
Trizer
137
Zobacz więcej Dieta GRATIS!
TRIZER To przede wszystkim zestaw! Producent zapewnia 30 dniową dietę oraz pełną opiekę dietetyków do każdego zakupionego Trizera!
Komentarze(8)
  • ~KAryk
   11 styczeń 2016

   Świetny artykuł!
   Jak często powinienem ćwiczyć dynamikę i statykę przy 4-7 dniach treningowych w tygodniu?

   • Maksym Riznyk
    20 styczeń 2016

    Ciesze się, że przypał do gustu.
    Myślę, że 2 treningi na dynamikę w zupełności starczy.
    Pozdrawiam

   • ~Jack Kurpiewski
    24 luty 2016

    Cześć bardzo ciekawy artykuł ale jeśli chodzi o izometrie tzn. trzymanie ciała w odpowiedniej posturze, czyli chodzi mi o np. wyprostowane plecy?

    • Maksym Riznyk
     26 luty 2016

     Przepraszam ale nie rozumiem pytania.
     Co dokładnie mas zna myśli ? Jak warto wykonywać izometrię ?

    • ~BGU PDW
     5 czerwiec 2017

     WItaam chcę spełnić swój cel czyli Planche i znalazłem taki plan treningowy Plank klasyczny i wszelkie jego odmiany
     Stanie na rękach
     Pompki klasyczne
     Pompki w staniu na rękach
     Pompki z przenoszeniem ciężaru ciała do przodu
     Wznosy nóg leżąc
     Wznosy nóg w zwisie
     i byś mi powiedział ile robić seri,powtórzeń i co ile z góry dziękuje

     • Maksym Riznyk
      7 czerwiec 2017

      Proponuje wykonywać 5 serii.
      Ćwiczenia typu Hs, pompki z wychyleniem wykonujemy nie mniej niż 10 powt.
      pompki klasycznie można śmiało cisnąc 4-8-12-16-20.

     • ~douglas
      22 wrzesień 2017

      Zwykłymi przysiadami, spięciami łydek oraz wyskokami na podest da się wyrobić dobrze nogi?

      • Maksym Riznyk
       26 wrzesień 2017

       Co masz na myśli wyrobić nogi ?