Jaki sprzęt do ćwiczeń warto kupić, aby dom zamienił się w przyjazną, dobrze wyposażoną siłownię? Poniżej przedstawiliśmy dziesięć najlepszych propozycji dla osób aktywnych. Większość wskazanego ekwipunku zajmuje mało miejsca i nie obciąża nadmiernie portfela.


SPIS TREŚCI:

1. Hantle
2. Sztanga
3. Taśma
4. Ekspander
5. Piłka gimnastyczna
6. Drążek rozporowy
7. Kółko do ćwiczeń
8. Odważnik
9. Bosu
10. Mata

Za rok będziesz żałował, że nie zacząłeś dzisiaj!
Zobacz metamorfozy naszych użytkowników:

Zobacz więcej!1. Hantle
Domowa siłownia nie obędzie się bez hantli. W zależności od wagi mogą być wykorzystywane w treningach na wytrzymałość oraz siłę. Znajdzie się dla nich miejsce zarówno w ćwiczeniach z ciężarami, jak i aerobiku mającym na celu wysmuklenie sylwetki oraz uwidocznienie mięśni. Para dwudziestokilowych hantli to koszt około 80 złotych. Jednak nie warto uzależniać się od jednego rodzaju ciężarków. Każda partia ciała wykazuje zapotrzebowanie na ćwiczenia o innej intensywności.


W związku z tym zaleca się kupić zestaw co najmniej trzech par hantli o du-żym rozstrzale wagowym. Lekkie przydadzą się na przykład do wyko-nywania ćwiczeń aerobowych z obciążeniem. Alternatywą dla kompletu gotowych hantli jest zakup dwóch gryfów z zaciskami i krążków. Umożliwia to dowolne modyfikowanie podnoszonego ciężaru. Jeden krótki gryf to koszt 20 złotych. Pasujący do niego krążek o wadze 5 kilogramów kosztuje około 15 złotych.


Nie masz czasu? Nasi eksperci ułożą dla Ciebie plan. Kliknij tutaj!
Plany dietetyczne i treningowe
Plany dietetyczne i treningowe

2. Sztanga
Sztanga znajdzie zastosowanie u osób z zacięciem kulturystycznym. Jest bardzo przydatna szczególnie w trenowaniu mięśni ramion, klatki piersiowej oraz pleców, jednak pozwala pracować także nad pozostałymi partiami ciała. Koszt samego długiego gryfu plasuje się w okolicach 50 złotych. Pełny zestaw wraz z krążkami o łącznym obciążeniu 60 kilogramów to już wydatek co najmniej 170 złotych. Ciężarki z krótkiego gryfu można nakładać także na długi, dlatego dobrze jest poczynić odpowiednią inwestycję i kupić komplet krążków.


3. Taśma
Taśmę do treningu łączy się w okrąg. Jest wykonana zazwyczaj z lateksu. Sprawdza się w ćwiczeniach polegających na odwodzeniu do zewnątrz nóg i rąk, a także w prostowaniu kolan i łokci. Jednak nie są to jedyne ruchy, jakie da się wykonywać z użyciem taśmy. Jej główna rola to wytwarzanie oporu wynoszącego od 1 do 25 kilogramów. W sklepie można trafić czasem na taśmy o szerszym zakresie. Cena tego sprzętu waha się od 30 do 100 złotych.


4. Ekspander
Ekspander może być wykonany z metalowych sprężyn bądź gumy. Najczęściej jest to pięć naciągów połączonych ze sobą uchwytami z obu stron. Sprzęt ten jest niezastąpiony w treningu na siłę rąk. Wariacje ćwiczeń z użyciem ekspandera umożliwiają wzmacnianie każdej grupy mięśni, w tym pleców, brzucha i klatki piersiowej. Cena ekspandera jest niewielka. Większość sklepów sportowych oferuje go w cenie około 20 złotych.


5. Piłka gimnastyczna
Wykonywanie ćwiczeń na piłce gimnastycznej odciąża kręgosłup. Wzbogacenie klasycznych pozycji o ten sprzęt jest szczególnie wskazane dla osób po urazach pleców, otyłych, starszych oraz kobiet w ciąży. Rozmiar piłki należy dopasować do swojego wzrostu. Cena fitballa waha się w gra-nicach od 30 do 80 złotych.


6. Drążek rozporowy
Drążek rozporowy jest obowiązkową pozycją dla osób, które dbają o swoją formę. W świecie sportu istnieją tysiące ćwiczeń wykorzystujących ten przyrząd. Do podstawowych należy podciąganie na drążku czy przyciąganie nóg do klatki piersiowej. Drążek rozporowy umieszcza się w ościeżnicy drzwi na wybranej wysokości (najlepiej takiej, by nie zahaczać o niego głową przy wejściu do pokoju). Warto zaznaczyć, że tanie drążki, które plasują się w przedziale 20 złotych, są zwykle zrobione ze złej jakości surowców i cechują się mało solidnym wykonaniem.


Taki ekwipunek może więc prowadzić do poważnego uszczerbku na zdro-wiu przez upadek w trakcie wykonywania ćwiczenia. Należy więc przed zakupem dokładnie sprawdzić opis urządzenia. Część drążków jest pokrytych specjalną gumą, która ogranicza ślizganie się rąk na rurce. To bardzo przydatne udogodnienie. Dobry drążek rozporowy kosztuje

około 50 złotych.


7. Kółko do ćwiczeń
W pracy nad mięśniami brzucha, grzbietu oraz rąk przydatne okazuje się kółko do ćwiczeń. Jest umieszczone na rurce, na której z obu stron znajdują się uchwyty. Kółko należy chwycić oburącz i przesuwać po podłodze

z pozycji stojącej, siedzącej lub w klęku. To bardzo tani sprzęt fitness, cena wynosi około 15 złotych. Znajduje zastosowanie w treningach o lekkiej intensywności.


8. Odważnik
Okrągły odważnik z jednym uchwytem na obie ręce przypomina kształtem damską torebkę na krótkim uchu. Inna nazwa tego sprzętu to kettlebell. Znajduje szerokie zastosowanie w treningach o charakterze siłowym oraz

w fitnessie. Na rynku dostępne są kettlebelle o niemal każdej wadze, więc łatwo dostosować sprzęt do swoich potrzeb. Najczęściej spotyka się kule żeliwne. Czasem, dla wygody użycia, odważniki są pokrywane gumą albo neoprenem. Cena jest uzależniona od ciężaru kettlebella. Najmniejsze kosztują 10 złotych, największe 300 złotych lub więcej.


9. Bosu
Bosu jest stosunkowo nowym odkryciem. Jest to półkula o elastycznej powłoce. Płaską część charakteryzuje twardość i stabilność, okrągła natomiast reaguje na każdy ruch ćwiczącego niczym potężna galaretka. Bosu służy do wykonywania ćwiczeń plyometrycznych. Uczy balansowania ciała i trenuje zmysł równowagi. Znajdzie zastosowanie w każdym rodzaju treningu. Większość podstawowych ćwiczeń łatwo zmodyfikować do postaci, w której znajdzie się miejsce na bosu. Koszt tego sprzętu to wydatek rzędu 200 złotych.


10. Mata
Co prawda, matą nie wykonuje się ćwiczeń, ale jest podstawowym elementem wyposażenia sportowego. Trenowanie w domu na twardej podłodze może być bolesnym doświadczeniem dla kręgosłupa. Z kolei skakanie po dywanie lub kładzenie się na nim spowoduje, że cały pot z ciała ćwiczącego wsiąknie w tkaninę. Jest to wysoce niehigieniczne i może prowadzić do powstawania wyprysków, a nawet zakażeń bakteryjnych. Mata starcza na długo i kosztuje około 20 złotych. Warto wybrać model, który można bez problemu prać w pralce.

REKLAMA
Rewolucja w spalaniu tłuszczu! Zobacz najskuteczniejsze spalacze
9,4
Trizer
137
Zobacz więcej Dieta GRATIS!
TRIZER To przede wszystkim zestaw! Producent zapewnia 30 dniową dietę oraz pełną opiekę dietetyków do każdego zakupionego Trizera!
Komentarze(15)
  • ~ordynarny ordynator
   16 listopad 2015

   najbardziej uniwersalnym narzędziem jest oczywiście drążek, bo umożliwia wykonywanie kompleksu ćwiczeń, na partie mięśni pleców, brzucha, przedramion, bicepsów etc

   • Maksym Riznyk
    18 listopad 2015

    Ciężko nie zgodzić się, sprzęt z którego korzystali i w ciąż korzystają w wojsku :)

    • ~ordynarny ordynator
     19 listopad 2015

     racja, tam to naprawdę krzepę mają chłopaki

    • ~proma
     16 listopad 2015

     najlepszy sprzet nie musi byc wcale najdrozszy, wystarczy tylko wiedziec co sie kupuje, a w tym pomoze Wam juz ten artykul!

     • ~sztangielka
      17 listopad 2015

      wg mnie dla początkującego wystarczy komplet hantli z możliwością mocowania różnych ciężarów i drążek, można na tym wypracować całkiem niezłe podstawy i nie tylko. :)

      • Maksym Riznyk
       18 listopad 2015

       Święte słowa, takim sprzętem można zbudować bardzo dobrą bazę

       • ~sztangielka
        19 listopad 2015

        widze, że kolega też tak zaczynał :)

        • ~XPompaX
         22 listopad 2015

         Ja właśnie tam zaczełem i jest całkiem dobrze :D

        • ~omega
         18 listopad 2015

         jestem lysy w temacie, wiec poleccie mi jakies marki godne zaufania, bym sobie nie zrobil wiecej krzywdy niz pozytku

         • Maksym Riznyk
          19 listopad 2015

          Witam :)
          Na forum mamy specjalny dział z tym tematem, zapraszam

          • ~omega
           19 listopad 2015

           zajrze, dzieki za odzew

          • ~syn hutnika
           23 listopad 2015

           najlepszy sprzęt to taki, który sami odlaliście. Pamięta, jak ja byłem młodym knypkiem, a ojciec pracował w hucie żelaza to na przestrzeni roku miałem wyposażenie jak na profesjonalnej siłowni.

           • ~fart
            24 listopad 2015

            farciarz z Ciebie!

           • ~kreatywnosc to podstawa
            26 listopad 2015

            sprzęt to ja sobie sam zrobiłem, poczawszy od drazka, przez hantle po skomplikowane sprzety, opylalo sie ogarniac troche w szkole na fizyce, a przy okazji na biologii anatomie, coby sobie czasem krzywyd nie zrobic

            • ~terminator
             13 grudzień 2015

             drążek zawsze na propsie